Reklama

Niedziela Częstochowska

Starokrzepice – parafia silnych ludzi

Licząca ok. 2 tys. wiernych wspólnota parafialna, której patronuje Przemienienie Pańskie, należy do dekanatu krzepickiego. Jego dziekanem jest ks. Tomasz Wrona, który od 2012 r. jest proboszczem właśnie w Starokrzepicach. Wspomaga go w posłudze wikariusz – ks. Mariusz Kocoł

Parafia Starokrzepice, której początki sięgają drugiej połowy XIII wieku, znajduje się nieopodal granicy województw: śląskiego i opolskiego. Sama miejscowość należy do powiatu kłobuckiego i leży nad rzeką Liswartą. Kiedyś, zupełnie blisko, była tu granica między II Rzeczypospolitą a III Rzeszą Niemiecką. Zdaniem niektórych historyków, to właśnie tutaj 1 września 1939 r. padły pierwsze strzały w II wojnie światowej.

Terytorium parafii sytuuje się w czterech gminach: Krzepice, Rudniki, Przystajń oraz Panki. Obecna zaś świątynia, której stulecie konsekracji obchodzono przed dwoma laty, znajduje się w centrum tej spokojnej miejscowości.

Na co dzień i od święta

Reklama

– Ludzie tu są bogobojni, bardzo życzliwi i skorzy do pomocy – chwali powierzonych mu wiernych ks. Tomasz Wrona. – Szkoda tylko, że tak wielu ambitnych i perspektywicznych, a przede wszystkim młodych ludzi wyjeżdża stąd, przeważnie poza granice Polski, w poszukiwaniu pracy – dodaje z żalem w głosie.

Niestety, realia polskiej wzburzonej rzeczywistości wymuszają emigracyjne fale. Trzeba mieć nadzieję, że to się zmieni i modlić się o przemianę obecnej sytuacji. Okazją do tego w Starokrzepicach jest bez wątpienia parafialny odpust obchodzony 6 sierpnia – w uroczystość Przemienienia Pańskiego. Tegorocznym celebransem Sumy odpustowej oraz kaznodzieją będzie ks. Roman Szkop, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Parzymiechach. W parafii obchodzony jest też odpust ku czci św. Barbary w jej liturgiczne wspomnienie, czyli 4 grudnia.

Posługa duszpasterska Księdza Dziekana i Księdza Wikariusza odbywa się według tradycyjnego porządku. Skoncentrowany jest on wokół sprawowania sakramentów świętych oraz okresów roku kościelnego. W parafii prężnie działają m.in. Akcja Katolicka, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz wiele innych formacji. Organizowane są też różne wyjazdy, m.in. na Kresy. Jeśli zaś chodzi o inwestycje materialne, na bieżąco są podejmowane prace np. nad elewacją monumentalnej świątyni.

Garść wspomnień

Reklama

Parafia istniała już dokładnie w 1267 r. W latach 1552-1815 przebywali tu Kanonicy Regularni św. Augustyna. Drewniany modrzewiowy kościół w XVII stuleciu, na skutek zniszczeń i starości, musiano rozebrać. Kanonicy w 1736 r. wybudowali kolejną, także drewnianą, świątynię. Spłonęła ona 20 października 1908 r. Obecna świątynia parafialna została wzniesiona w latach 1909-12 staraniem ks. Jana Patorskiego. Poświęcił ją 16 maja 1913 r. bp Stanisław Zdzitowiecki. Przez ponad 100 lat kościół i jego otoczenie podlegały przeróżnym modyfikacjom. Wszyscy księża proboszczowie troszczyli się o nią na miarę swoich możliwości i czasów, w których żyli.

Kościół najbardziej widoczną zmianę przeszedł w latach 2009-12, kiedy to całe jego wnętrze ozdobiły liczne freski. Proboszczem był tutaj wtedy ks. Adam Sołtysiak. Dwa lata temu, w rocznicę konsekracji świątyni w Starokrzepicach, ks. Tomasz Wrona przypomniał obecnym na tej uroczystości bogatą historię tego miejsca. Mszy św. przewodniczył wtedy bp Jan Wątroba, obecny biskup rzeszowski. Bardzo dziękował wszystkim za to wielkie dzieło. – Cieszy nas piękno tej świątyni, której 100. rocznicę poświęcenia obchodzimy, ale najpiękniejszą ozdobą tego kościoła są ludzie. Wasza obecność tutaj ożywia ten kościół – powiedział Ksiądz Biskup podczas okolicznościowego kazania. Poświęcił odnowione wnętrze świątyni i życzył, by przetrwała ona kolejne 100 lat.

Jeśli chodzi o same Starokrzepice, to funkcjonują tu: Zespół Szkół (gimnazjum, szkoła podstawowa, przedszkole), Wiejski Ośrodek Zdrowia, Ochotnicza Straż Pożarna, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP oraz Koło Gospodyń Wiejskich.

Warto wiedzieć, że stąd pochodził śp. ks. Stanisław Borecki.

2015-07-30 12:36

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zło nie ma tu ostatniego słowa

Niedziela bielsko-żywiecka 50/2014, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

PB

Tutaj jeszcze nie widać całego malowidła

Tutaj jeszcze nie widać całego malowidła

Każdego roku w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince z początkiem listopada odbywa się Droga Krzyżowa na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Birkenau. Tradycyjnie modlitwa kończy się Mszą św. celebrowaną w parafialnej świątyni, która mieści się w budynku planowanej przez Niemców komendantury obozu. Tym razem wierni nawiedzający świątynię z pewnością dostrzegli zmianę w wystroju kościoła. W prezbiterium pojawiła się polichromia, która jest znakiem, że w tym miejscu zło nie ma ostatniego słowa. Poświęcenie nowego malowidła zaplanowano na niedzielę 14 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję