Reklama

Niedziela Częstochowska

Starokrzepice – parafia silnych ludzi

Licząca ok. 2 tys. wiernych wspólnota parafialna, której patronuje Przemienienie Pańskie, należy do dekanatu krzepickiego. Jego dziekanem jest ks. Tomasz Wrona, który od 2012 r. jest proboszczem właśnie w Starokrzepicach. Wspomaga go w posłudze wikariusz – ks. Mariusz Kocoł

Parafia Starokrzepice, której początki sięgają drugiej połowy XIII wieku, znajduje się nieopodal granicy województw: śląskiego i opolskiego. Sama miejscowość należy do powiatu kłobuckiego i leży nad rzeką Liswartą. Kiedyś, zupełnie blisko, była tu granica między II Rzeczypospolitą a III Rzeszą Niemiecką. Zdaniem niektórych historyków, to właśnie tutaj 1 września 1939 r. padły pierwsze strzały w II wojnie światowej.

Terytorium parafii sytuuje się w czterech gminach: Krzepice, Rudniki, Przystajń oraz Panki. Obecna zaś świątynia, której stulecie konsekracji obchodzono przed dwoma laty, znajduje się w centrum tej spokojnej miejscowości.

Na co dzień i od święta

Reklama

– Ludzie tu są bogobojni, bardzo życzliwi i skorzy do pomocy – chwali powierzonych mu wiernych ks. Tomasz Wrona. – Szkoda tylko, że tak wielu ambitnych i perspektywicznych, a przede wszystkim młodych ludzi wyjeżdża stąd, przeważnie poza granice Polski, w poszukiwaniu pracy – dodaje z żalem w głosie.

Niestety, realia polskiej wzburzonej rzeczywistości wymuszają emigracyjne fale. Trzeba mieć nadzieję, że to się zmieni i modlić się o przemianę obecnej sytuacji. Okazją do tego w Starokrzepicach jest bez wątpienia parafialny odpust obchodzony 6 sierpnia – w uroczystość Przemienienia Pańskiego. Tegorocznym celebransem Sumy odpustowej oraz kaznodzieją będzie ks. Roman Szkop, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Parzymiechach. W parafii obchodzony jest też odpust ku czci św. Barbary w jej liturgiczne wspomnienie, czyli 4 grudnia.

Posługa duszpasterska Księdza Dziekana i Księdza Wikariusza odbywa się według tradycyjnego porządku. Skoncentrowany jest on wokół sprawowania sakramentów świętych oraz okresów roku kościelnego. W parafii prężnie działają m.in. Akcja Katolicka, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz wiele innych formacji. Organizowane są też różne wyjazdy, m.in. na Kresy. Jeśli zaś chodzi o inwestycje materialne, na bieżąco są podejmowane prace np. nad elewacją monumentalnej świątyni.

Garść wspomnień

Reklama

Parafia istniała już dokładnie w 1267 r. W latach 1552-1815 przebywali tu Kanonicy Regularni św. Augustyna. Drewniany modrzewiowy kościół w XVII stuleciu, na skutek zniszczeń i starości, musiano rozebrać. Kanonicy w 1736 r. wybudowali kolejną, także drewnianą, świątynię. Spłonęła ona 20 października 1908 r. Obecna świątynia parafialna została wzniesiona w latach 1909-12 staraniem ks. Jana Patorskiego. Poświęcił ją 16 maja 1913 r. bp Stanisław Zdzitowiecki. Przez ponad 100 lat kościół i jego otoczenie podlegały przeróżnym modyfikacjom. Wszyscy księża proboszczowie troszczyli się o nią na miarę swoich możliwości i czasów, w których żyli.

Kościół najbardziej widoczną zmianę przeszedł w latach 2009-12, kiedy to całe jego wnętrze ozdobiły liczne freski. Proboszczem był tutaj wtedy ks. Adam Sołtysiak. Dwa lata temu, w rocznicę konsekracji świątyni w Starokrzepicach, ks. Tomasz Wrona przypomniał obecnym na tej uroczystości bogatą historię tego miejsca. Mszy św. przewodniczył wtedy bp Jan Wątroba, obecny biskup rzeszowski. Bardzo dziękował wszystkim za to wielkie dzieło. – Cieszy nas piękno tej świątyni, której 100. rocznicę poświęcenia obchodzimy, ale najpiękniejszą ozdobą tego kościoła są ludzie. Wasza obecność tutaj ożywia ten kościół – powiedział Ksiądz Biskup podczas okolicznościowego kazania. Poświęcił odnowione wnętrze świątyni i życzył, by przetrwała ona kolejne 100 lat.

Jeśli chodzi o same Starokrzepice, to funkcjonują tu: Zespół Szkół (gimnazjum, szkoła podstawowa, przedszkole), Wiejski Ośrodek Zdrowia, Ochotnicza Straż Pożarna, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP oraz Koło Gospodyń Wiejskich.

Warto wiedzieć, że stąd pochodził śp. ks. Stanisław Borecki.

2015-07-30 12:36

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygotowują się do 500-lecia parafii

Niedziela bielsko-żywiecka 9/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Monika Jaworska

Ks. Dariusz Kowala pokazuje odsłonięte na ścianie prezbiterium epitafium Jakuba Dworzaka

Ks. Dariusz Kowala pokazuje odsłonięte na ścianie prezbiterium epitafium Jakuba Dworzaka

Cykliczne spotkania i wykłady. Okolicznościowe koncerty. Szereg prac remontowo-konserwacyjnych i wiele innych inicjatyw. W ten sposób wierni z parafii św. Jerzego Męczennika w Puńcowie, w dekanacie goleszowskim, wraz z administratorem ks. Dariuszem Kowalą przygotowują się do obchodów 500-lecia parafii, jakie zaplanowano na 17 września 2018 r.

Do parafii św. Jerzego Męczennika należy średniowieczna zabytkowa świątynia w Puńcowie wykonana w stylu gotyckim oraz współczesna kaplica Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Dzięgielowie z barwnymi ornamentami. Jak czytamy w spisanej historii parafii, pierwsza wzmianka o Puńcowie pochodzi z 1154 r., ale nie wiadomo, czy istniały wówczas na tych terenach parafia i kościół. Przypuszcza się, że pierwsza drewniana świątynia mogła istnieć na terenie wsi przed 1500 r. Murowany kościół, ufundowany przez ówczesnego księcia cieszyńskiego Kazimierza IV, stanął w Puńcowie w 1518 r. i przetrwał do dziś. I jubileusz istnienia parafii na ziemi puńcowkiej parafianie będą świętować już za rok.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40. przed Czarną Madonnę

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Zuzela: Msza św. w rodzinnej miejscowości kard. Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin

2021-08-01 14:41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Zuzela

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, przypadającej 3 sierpnia, w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli nad Bugiem, miejscu urodzin Prymasa Tysiąclecia, została odprawiona 1 sierpnia uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego, biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej.

Obecny kościół parafialny w Zuzeli był budowany za czasów dzieciństwa kardynała Wyszyńskiego. W świątyni stoi chrzcielnica przeniesiona ze starego kościoła, przy której przyszły Prymas Polski otrzymał chrzest.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję