Reklama

Szkoła inna niż wszystkie

2015-07-30 12:36

Edyta Hartman
Edycja podlaska 31/2015, str. 4-5

Michał Kołodziejek
Najlepsi uczniowie z poszczególnych klas zostali nagrodzeni

Przy okazji zakończenia i początku roku szkolnego w mediach wiele mówi się na temat kondycji polskiej szkoły i – co tu kryć – w większości wnioski te nie napawają optymizmem. Stąd choć wakacje w pełni, wielu rodziców, dla których dobro ich dzieci jest nadrzędne, łamie sobie głowę nad przyszłością szkolną swych pociech. To ci, którzy od szkoły oczekiwaliby czegoś więcej niż tylko samej nauki. Taką możliwość daje im Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Ogrodnikach

Placówka rozpoczęła swą działalność w roku szkolnym 2013/2014, zastępując zlikwidowaną w tym miejscu publiczną szkołę. Pieczę nad nią objęło Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie, które od 1990 r. skupia szkoły katolickie na wszystkich poziomach nauczania: przedszkola, zerówki, podstawówki, gimnazja i licea. Obecnie, bezpłatnie, do szkoły w Ogrodnikach uczęszcza 64 uczniów. Do zerówki chodzi 8 uczniów, do klasy I – 8, do klasy II – 2, III ­ 4, IV – 4, V – 9, VI –5. Osobną grupę stanowią przedszkolaki w liczbie 24 (2-, 3- i 4-latkowie).

Indywidualne podejście

– Nasza szkoła stawia na indywidualne podejście do każdego ucznia – podkreśla dyrektor szkoły w Ogrodnikach Monika Słowik. – Małe klasy sprzyjają koncentracji i ułatwiają kontakt z nauczycielem, stąd nasi pedagodzy doskonale znają każdego z uczniów, wiedzą, jak im pomóc, gdy pomoc jest potrzebna, motywują do rozwijania zainteresowań i pasji. Dzięki temu odnoszą oni wiele sukcesów, jak choćby podczas sprawdzianu szóstoklasistów. Tegoroczne wyniki były powyżej średniej gminy – chwali swych podopiecznych Pani Dyrektor.

Formacja

Ale to oczywiście nie wszystko. Jako placówka katolicka, szkoła stawia na wartości i wychowanie w duchu hasła: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Kadra nauczycielska obok zdobywania wiedzy podkreśla rolę formacji w duchu chrześcijańskim. Uczniowie i nauczyciele wspólnie uczestniczą w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, jak również w okolicznościowych Mszach św., jak choćby z okazji zakończenia roku szkolnego. Tegorocznej Eucharystii z tej okazji w kościele parafialnym w Ogrodnikach przewodniczył zaproszony przez tutejszego proboszcza ks. Leszka Tymoszuka ks. Mariusz Boguszewski. Obecni byli też na niej przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie, które to w 2013 r. uchroniło szkołę przed zamknięciem – dyrektor tego stowarzyszenia Maria Chodkiewicz i jego wiceprezes Zbigniew Zastawny. O szkole świadczy i to, że absolwenci – szóstoklasiści otrzymali w nagrodę egzemplarze Pisma Świętego z błogosławieństwem na dalszą drogę edukacji!

Reklama

Małą tradycją są tu też wspólnotowe spotkania wigilijne, w których uczestniczą wszystkie pokolenia – dzieci, rodzice, no i dziadkowie, nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Roraty, uroczyste akademie z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz udział w ogólnopolskiej pielgrzymce szkół SPSK na Jasną Górę.

– Proszę napisać, że naszą placówkę mimo zaledwie 2 lat działalności odwiedzili bp Tadeusz Pikus i biskup senior Antoni Dydycz – prosi mnie dyrektor Słowik, co świadczy o dobrej współpracy z Kościołem drohiczyńskim.

Każda klasa ma też swojego świętego patrona, którego życie i działalność poznaje.

W patriotycznym duchu

W trosce o postawę szacunku i umiłowania ojczyzny w szkole z okazji rocznic narodowych organizowane są okolicznościowe spotkania. Tak jest np. 3 maja i 11 listopada – wtedy to dla uczniów organizowane są tzw. ogniska patriotyczne, podczas których śpiewane są pieśni bogoojczyźniane.

Nie zapomniano tu i o rodzicach. Specjalnie dla nich podczas zebrań z wychowawcami klasy organizowane są pogadanki nt. palących problemów społecznych, jak choćby ostatnio sprawa prof. Chazana, w związku z wiarą, czy podejmowane są inicjatywy w obronie życia. Bo w Ogrodnikach wiedzą, że sukcesy w wychowaniu młodego pokolenia można osiągnąć tylko wówczas, gdy będzie dobra współpraca na obu płaszczyznach – rodzinnej i szkolnej.

Rekrutacja

Mimo wakacji Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Ogrodnikach prowadzi rekrutację. Zapewnia: rozwój uzdolnień, atmosferę wzajemnego zaufania, integralny rozwój każdego z uczniów, wysoką jakość nauczania w nowo wyremontowanym budynku, pracę z wysoko wykwalifikowaną kadrą, ukazywanie wartości i zasad moralnych, współpracę z rodzicami w ich misji wychowawczej oraz... bezpłatny dowóz do szkoły. Informacje pod numerami telefonów: (25) 675-52-04 lub 785-679-000. Więcej o szkole, jak na nowoczesną placówkę przystało, na Facebooku.

Tagi:
szkoła

Reklama

Czy katecheza w szkole jest dziś potrzebna?

2019-09-17 14:31

Katarzyna Dobrowolska
Edycja kielecka 38/2019, str. 1, 7

TER

Programy nauczania są i tak przeładowane. Po co jeszcze dwie godziny w tygodniu religii? – pytają krytykujący szkolną katechezę. Katecheci zauważają, że nauczanie jest coraz trudniejsze, ale bardzo potrzebne. Młodzież i dzieci mają coraz więcej problemów, są zdominowani przez media społecznościowe, co paradoksalnie prowadzi ich do większej samotności i problemów w relacjach. Potrzebują uwagi, wysłuchania i cierpliwości. Lekcje religii osadzone blisko tych problemów, jakimi żyje dziś młody człowiek, oparte na Ewangelii są szansą, by młode pokolenie mogło poznać chrześcijańskie wartości i kształtować swoje człowieczeństwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zaatakowano księdza z Najświętszym Sakramentem!

2019-09-15 20:34

Red.

Ksiądz idący do chorego w pierwszy piątek września został zelżony i uderzony – wynika ze słów metropolity częstochowskiego księdza arcybiskupa Wacława Depo. Hierarcha opowiedział o tym fatalnym wydarzeniu w rozmowie z „Niedziela TV”.

Bożena Sztajner/Niedziela

W wywiadzie metropolita częstochowski opisał wydarzenie, do jakiego doszło w pierwszy piątek września. Wtedy też siedzący na ławce pijany mężczyzna zaatakował księdza idącego do chorego z Ciałem Pańskim. Atak najpierw miał wymiar słowny, a następnie fizyczny (uderzenie w twarz). Pierwszy z ciosów napastnika dotarł do duchowego, zaś przed drugim ksiądz zdołał się zasłonić. Następnie na pomoc kapłanowi przyszli przechodnie. W trakcie interwencji policji ksiądz zdecydował, że nie wniesie oskarżenia.

Jednak zdaniem arcybiskupa Wacława Depo zapisanie nazwiska sprawcy byłoby zasadne, gdyż jest on mieszkańcem konkretnej parafii i powinny zostać wobec niego wyciągnięte społeczne konsekwencje. Hierarcha przywołał tutaj przykład papieża Jana Pawła II, który miłosiernie przebaczył Mehmetowi Ali Ağcy, jednak wymiar sprawiedliwości podejmował działania, a terrorysta znalazł się w więzieniu.

„Takie sytuacje kiedyś się nie zdarzały, a teraz w #Częstochowa kapłan idący z Komunią Świętą do chorego został pobity” – napisał na Twitterze dziennikarz tygodnika „Niedziela” Artur Stelmasiak, który opublikował także fragment rozmowy z arcybiskupem Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wokół chleba i piękna stworzenia

2019-09-23 01:18

Kamil Krasowski

W Jaczowie 22 września odbyły się diecezjalne obchody Kromki Chleba dla Sąsiada – akcji organizowanej przez diecezjalną Caritas. W tym roku towarzyszyła im też tzw. Niedziela św. Franciszka, będąca realizacją innego projektu Caritas - „Laudato si”.

Karolina Krasowska
Na pikniku w Jaczowie było radośnie i rodzinnie

- Gromadzimy się dzisiaj po pierwsze wokół chleba, a po drugie wokół piękna stworzenia i św. Franciszka – mówi Anna Kobylińska z diecezjalnej Caritas, która koordynuje w diecezji projekt „Laudato si”, będący nawiązaniem do encykliki papieża Franciszka. – Te dwie rzeczy się bardzo uzupełniają, bo jeśli mówię o nawróceniu ekologicznym, o dbaniu o środowisko to ze względu na to, że kocham, że jestem w relacji do kogoś z kim jestem dzisiaj, ale też do moich braci i sióstr, którzy przyjdą po mnie.

Obchody obu akcji odbyły się na terenie parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym, po której był czas na wspólne świętowanie. Uroczystościom przewodniczył bp Tadeusz Lityński. W czasie pikniku można było nabyć tzw. ekotorby, wielorazowego użytku, przygotowane przez miejscowe panie. Chętni mogli spróbować zupy dyniowej, warzywnego leczo oraz wyśmienitego ciasta.

Cały tekst w wydaniu drukowanym.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem