Reklama

Siemiatycze

Wystawa „Kamerun i misje”

2015-07-30 12:36

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Edycja podlaska 31/2015, str. 6

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

W piątek 10 lipca w Siemiatyczach odbył się wernisaż wystawy „Kamerun i misje”. W galerii Siemiatyckiego Ośrodka Kultury przy ul. Zaszkolnej zebrali się mieszkańcy Siemiatycz i okolic, księża, klerycy, siostry zakonne i członkowie Akcji Katolickiej. Wszyscy z przyjemnością przyjęli zaproszenie na wernisaż i spotkanie z siostrami Immakulatą i Eligią. Gości witała dyrektor SOK Jolanta Sidorowicz. Muzycznego powitania dokonał Łukasz Kraujutowicz, który w dalszej części spotkania wystąpił z krótkim recitalem. Organista z parafii pw. św. Andrzeja Boboli, a jednocześnie instruktor chóru działającego przy Ośrodku Kultury wykonał znane kompozycje Stanisława Soyki, Seweryna Krajewskiego, ale też utwory nieżyjącego poety z Drohiczyna Lucjana Boruty, do których sam skomponował muzykę. Śpiew i taniec zaprezentowały też siostry urszulanki, które przyjechały z Afryki i podczas wakacji goszczą w Domu Zakonnym w Nurcu Stacji.

Trzydzieści lat temu dla Sióstr Zgromadzenia św. Michała Archanioła rozpoczęła się wielka przygoda na kontynencie afrykańskim – praca misyjna w Kamerunie. Podczas spotkania w Siemiatyczach siostry pragnęły podzielić się z zebranymi swoimi misyjnymi doświadczeniami, przeżyciami. S. Eligia o pracy na misjach opowiedziała, wykorzystując 30-minutowy film. Opowiadanie s. Immakulaty ubogacała prezentacja multimedialna. Obie bohaterki spotkania dziękowały wszystkim gościom i organizatorom, a także darczyńcom, którzy przez cały rok wspierają misje. Siostry przybliżyły też możliwość wsparcia dzieci w Afryce poprzez adopcję serca. O materialnej i duchowej biedzie panującej na świecie mówił do zgromadzonych ks. Stanisław Ulaczyk.

Podczas otwarcia wystawy miała miejsce zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci w Afryce. Na prośbę Siemiatyckiego Ośrodka Kultury i Akcji Katolickiej oddział Siemiatycze uczestnicy wernisażu przynieśli ołówki, gumki, długopisy inne przybory, które trafią do dzieci w Afryce. Misje można było też wesprzeć, kupując pamiątki przywiezione z Czarnego Lądu. Panie chętnie sięgały po oryginalną biżuterię, kupowały obrazy, uwagę dzieci przyciągały gwizdki.

Reklama

Głównym punktem spotkania była wystawa, na której zebrano prace wykonane ręcznie przez mieszkańców Kamerunu, tamtejszych artystów, którzy posługują się niezwykłymi technikami. W ten sposób tworzą dzieła niespotykane w naszym kraju. Szczególne zainteresowanie wzbudzały obrazy wyklejane różnobarwnymi, delikatnymi skrzydłami motyli. Grafiki, na których utrwalono scenki z życia mieszkańców Afryki, pokazywały, jak ludzie ci żyją, jak mieszkają, jakie są ich domy i jakie towarzyszą im zwierzęta. Niektóre z tych prac można było zakupić. Pieniądze zebrane podczas wernisażu będą wsparciem dla afrykańskich podopiecznych Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła.

W niedzielę po otwarciu wystawy dzięki życzliwości księży w obu siemiatyckich parafiach zorganizowano kwestę na rzecz misji. Siostry po Mszach św. opowiadały w kilku zdaniach o swojej pracy, dziękowały za modlitwę i wsparcie finansowe.

Wystawę prac wykonanych w Kamerunie, a przywiezionych do Polski przez misjonarki można oglądać w Siemiatyczach do końca sierpnia. Więcej informacji o siostrach michalitkach i ich pracy misyjnej znaleźć można na stronie www.michalitki.pl.

Tagi:
wystawa

Reklama

Finisaż wystawy Marii Antonowskiej

2019-08-28 07:31

Zofia Białas

Od 25 czerwca do 27 sierpnia w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu można było podziwiać prace malarskie Marii Antonowskiej, artystki urodzonej w Wieluniu w 1998 roku.

Zofia Białas

Młoda artystka jest absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu,  obecnie studentką na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie na  Wydziale Sztuki w Katedrze Malarstwa. Od dzieciństwa interesowała ją fotografia oraz muzyka. Obecnie pasjonuje ją grafika komputerowa oraz sztuka nowych mediów. Studia, mówiła podczas finisażu, pomagają mi doceniać otaczający mnie świat oraz szerzej i dogłębniej pojmować sztukę a także dokształcać się w nowych technikach artystycznych tj. malarstwie, grafice warsztatowej czy social mediach. Kontynuując, powiedziała: marzę by w mojej twórczości inspiracją zawsze była wiara, by każde dzieło, które wyjdzie spod mojego pędzla zostawiało ślad w życiu odbiorcy i wskazywało na Tego, który nadaje wszystkiemu sens.

Przybyłych na finisaż urzekła niezwykłość obrazów przedstawiających martwe natury i abstrakcje. Urzekła ich kolorystyka oraz  kontrasty czerwieni i czerni, żółci i czerni. Każdy z obrazów zmuszał do zatrzymania się, każdy przez patrzących mógł być różnie odczytany, każdemu można było nadać swoją nazwę …

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zaatakowano księdza z Najświętszym Sakramentem!

2019-09-15 20:34

Red.

Ksiądz idący do chorego w pierwszy piątek września został zelżony i uderzony – wynika ze słów metropolity częstochowskiego księdza arcybiskupa Wacława Depo. Hierarcha opowiedział o tym fatalnym wydarzeniu w rozmowie z „Niedziela TV”.

Bożena Sztajner/Niedziela

W wywiadzie metropolita częstochowski opisał wydarzenie, do jakiego doszło w pierwszy piątek września. Wtedy też siedzący na ławce pijany mężczyzna zaatakował księdza idącego do chorego z Ciałem Pańskim. Atak najpierw miał wymiar słowny, a następnie fizyczny (uderzenie w twarz). Pierwszy z ciosów napastnika dotarł do duchowego, zaś przed drugim ksiądz zdołał się zasłonić. Następnie na pomoc kapłanowi przyszli przechodnie. W trakcie interwencji policji ksiądz zdecydował, że nie wniesie oskarżenia.

Jednak zdaniem arcybiskupa Wacława Depo zapisanie nazwiska sprawcy byłoby zasadne, gdyż jest on mieszkańcem konkretnej parafii i powinny zostać wobec niego wyciągnięte społeczne konsekwencje. Hierarcha przywołał tutaj przykład papieża Jana Pawła II, który miłosiernie przebaczył Mehmetowi Ali Ağcy, jednak wymiar sprawiedliwości podejmował działania, a terrorysta znalazł się w więzieniu.

„Takie sytuacje kiedyś się nie zdarzały, a teraz w #Częstochowa kapłan idący z Komunią Świętą do chorego został pobity” – napisał na Twitterze dziennikarz tygodnika „Niedziela” Artur Stelmasiak, który opublikował także fragment rozmowy z arcybiskupem Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jedziemy!

2019-09-16 22:34

Agnieszka Bugała

Krzysztof Wowk/Wowk Digital

Wielu osobom, nawet zaangażowanym w życie Kościoła, katolickie tygodniki wciąż kojarzą się z nudnym i trudnym przepowiadaniem, nawracaniem na siłę, wytykaniem życiowych błędów i szczegółowym relacjonowaniem długich, kościelnych uroczystości. W dodatku bez polotu i inwencji, w starym, nie zawsze dobrym graficznie, stylu.

Czy tak jest? Tak, tak niestety też bywa. Czy tak jest u nas? Staramy się, by było inaczej.

W tym roku Niedziela kończy 93 lata. Słuszny to wiek, zasługuje na pochwałę – że przetrwała niejedno i widziała niejedno i wiele mogłaby opowiedzieć młodszym, gładszym na licu koleżankom z prasowej półki. I choć – z racji wieku – kojarzona raczej z powłóczystą suknią mocno wciętą w talii i z kapeluszem ocieniającym pomarszczone czoło z innej epoki (i kapelusz i czoło) to jednak, Drogi Czytelniku, pomyliłbyś się bardzo, gdybyś uległ tej powierzchownej refleksji! Niedziela ma swój wiek, to prawda, ale silnik nowoczesnego motoru, w cztery sekundy rozpędza się do setki i jedzie  tam, gdzie czeka na nią wydarzenie, opowieść, ale przede wszystkim człowiek!

W niedzielę Środków Masowego Przekazu wrocławska redakcja Niedzieli kłania się nisko wszystkim Czytelnikom. Dziękujemy za ogromną życzliwość, serdeczność i gościnność w czasie spotkań w parafiach. Kapłanom, Księżom Proboszczom dziękujemy za pomoc w docieraniu do Czytelników. Jesteście wszyscy częścią ogromnej rodziny Niedzieli - zacnej pani lat 93 z sercem i duszą młodej dziewczyny pędzącej nowoczesnym motorem. Dokąd? Tam, gdzie człowiek, tam, gdzie Bóg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem