Reklama

25-lecie Caritas Archidiecezji Przemyskiej

2015-07-30 12:36

Ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej
Edycja przemyska 31/2015, str. 1, 5

Archoiwum Caritas Diecezji Przemyskiej

W tym roku przypada srebrny jubileusz wznowienia działalności Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Ogólnodiecezjalne uroczystości z tej okazji odbyły się 20 czerwca br. w Przemyślu. Świętowanie rozpoczęło się w archikatedrze przemyskiej, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. W homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał sens, piękno i potrzebę czynnej miłości bliźniego, która swoje najgłębsze źródło i uzasadnienie znajduje w miłosierdziu samego Boga. Pasterz Kościoła przemyskiego zwrócił również uwagę, że troska o człowieka znajdującego się w potrzebie powinna wyrażać się m.in. w tym, że stwarza się mu odpowiednie warunki do tego, by rozwijał swoje możliwości. Dzięki temu osoba ta może odnaleźć sens życia oraz właściwe sobie miejsce w społeczeństwie. Po Eucharystii zaproszeni goście oraz wszyscy uczestnicy zgromadzili się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Program drugiej części uroczystości jubileuszowych był bardzo bogaty. Na początku zebrani podziwiali umiejętności artystyczne dzieci ze Szkolnego Koła Caritas z Bolestraszyc oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżajska. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił kwartet smyczkowy Filharmonii Rzeszowskiej. Kolejnym punktem uroczystości była projekcja filmu, dzięki któremu wszyscy uczestnicy zapoznali się z historią i działalnością Caritas Archidiecezji Przemyskiej po 1990 r. W dalszej części krótkimi przemyśleniami podzielili się zaproszeni goście: dyrektor Caritas Polska ks. prał. Marian Subocz, poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska, prezydent Miasta Robert Choma, starosta przemyski Jan Pączka, starosta łańcucki Adam Krzysztoń, burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro oraz komendant Miejskiej Policji w Przemyślu Krzysztof Pobuta.

Kolejny punktem uroczystej gali było wręczenie wyróżnień i statuetek „Dobrego Pasterza” dla osób oraz instytucji zaangażowanych w pomoc na rzecz najbardziej potrzebujących.

Reklama

Każda wspólnota potrzebuje przewodników, których szczególnym zadaniem jest m.in. budzenie i pogłębianie zapału wśród osób podejmujących jakieś szczytne dzieło oraz pomoc w odnajdywaniu sensu życia u tych, którzy z różnych powodów pogubili się na ścieżkach codziennych zmagań. Stąd też pierwszą kategorią, w ramach której Caritas Archidiecezji Przemyskiej wyróżniła wybrane osoby, była kategoria „Duszpasterz”. Podczas uroczystości jubileuszowych wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: ks. Roman Szczupak i ks. prał. Andrzej Skiba. Statuetkę natomiast otrzymał ks. prał. Roman Wawro.

W działalności Caritas uczestniczy wielu ludzi dobrej woli, którzy poświęcają swój czas i siły na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia. Srebrny jubileusz był odpowiednią okazją, by podkreślić jak wiele dobra dzieje się dzięki zaangażowaniu tych często anonimowych osób. Stąd też w ramach kategorii „Wolontariusz” wyróżnienia otrzymała Teresa Matusiewicz-Świerad. Statuetkę zaś „Dobrego Pasterza” otrzymali Maria i Zygmunt Kocyłowie oraz Gerda i Johannes Pessens z Niemiec.

Posługa miłości pełniona w ramach Caritas staje się bardziej skuteczna również dzięki wsparciu różnych osób oraz instytucji. Dlatego też trzecia kategoria, w której zostały wręczone nagrody, nosi nazwę „Darczyńca”. W tej kategorii wyróżnienia wręczono Andrzejowi Pichurowi oraz Józefowi Martowiczowi, a statuetkę otrzymała osoba pragnąca zachować anonimowość.

Dobro to szczególna siła, która pociąga i mobilizuje innych. Tak oto dobro zatacza coraz szersze kręgi i zostawia w życiu coraz większej liczby osób piękny i niezatarty ślad. Caritas naszej archidiecezji wdzięczna Bogu i ludziom przekazała zatem wyróżnienia w kategorii „Instytucja Współpracująca z Caritas” Narodowemu Funduszowi Zdrowia Podkarpackiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu oraz Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy. Statuetkę otrzymało Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”.

Nadzieją napawa fakt, że również środki masowego przekazu, których wpływu na kształtowanie ludzkich przekonań nie sposób dziś przecenić, promują ponadczasowe wartości prawdy, dobra i piękna oraz postawy szacunku i życzliwości wobec drugiego człowieka. Caritas naszej archidiecezji w imię troski o drugiego człowieka wyróżniła w kategorii „Dziennikarz” Pawła Bugirę oraz ks. Andrzeja Bienię. W tej kategorii statuetkę zaś przyznano Beacie Wolańskiej.

Warto w tym miejscu przywołać starożytne adagium: Verba docent, exempla trahunt („słowa pouczają, przykłady pociągają”). Słowa te wyrażają prawdę o tym, że najbardziej przekonywującym dowodem na autentyczność danej wartości i postawy jest przykład życia oraz świadectwo wierności owej idei w codziennym życiu. Dlatego też Caritas przyznając nagrody w kategorii „Świadectwo” pragnie podkreślić piękno świadectwa różnych osób. Podczas jubileuszowej gali wyróżnienia w ramach tej kategorii otrzymali Celina Jureczko oraz Halina Strącel. Statuetkę otrzymała zaś s. Vianneya Borejko.

Patrząc na różne instytucje oraz pojedyncze osoby współpracujące na różny sposób z Caritas, nie sposób pominąć tych, którzy poprzez codzienną pracę oraz zaangażowanie od strony formalnej i organizacyjnej sprawiają, że działalność instytucji Caritas łączy w sobie kompetencję oraz wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Tak oto jubileusz Caritas był okazją, by w kategorii „Pracownik Caritas” podziękować konkretnym osobom za ich dobre serce. W tej kategorii wyróżnienia otrzymały Gabriela Wojtowicz oraz Janina Surmacz. Statuetkę wręczono natomiast Robertowi Syczowi.

Ostatnia kategoria to nagroda „Dobry Pasterz” – specjalna, która obejmuje zaangażowanie osób w obronę najważniejszych wartości, jak życie ludzkie oraz miłość Ojczyzny. Statuetkę w tej kategorii otrzymał Kazimierz Jaworski – senator Rzeczpospolitej Polskiej.

W czasie uroczystości zostały również wręczone Złote Medale Caritas Polska, które otrzymali Anna Sokołowska oraz Małgorzata i Janusz Woda.

Uwieńczeniem jubileuszowej gali był występ artystyczny w wykonaniu grupy „Pozytywka” istniejącej w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej z Leżajska.

Tagi:
Caritas

Święto patronalne Caritas

2019-04-24 09:01

W imieniu Caritas Diecezji Rzeszowskiej Ks. Stanisław Słowik
Edycja rzeszowska 17/2019, str. 1

Archiwum Caritas

Dziś, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w sposób szczególny spoglądamy na Obraz Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nicole Kidman: katolicyzm mnie prowadzi

2019-04-25 13:06

tom (KAI) / Hollywood

„Katolicyzm mnie prowadzi" - wyznała słynna amerykańska aktorka Nicole Kidman w rozmowie z amerykańskim czasopismem „Vanity Fair”. Wielu jej przyjaciół często wyśmiewa się z niej ze względu na jej chrześcijańską wiarę, gdyż jest praktykująca i chodzi do kościoła z rodziną.

pl.wikipedia.org

Kidman powróciła do wiary katolickiej w 2006 r. Obecnie mieszka w Nashville w stanie Tennessee. Uczestnictwo w Mszy św. jest dla niej ważną częścią życia rodzinnego. "Tak samo wychowujemy nasze dzieci. Chociaż mój mąż Keith ma własną wiarę to chodzi razem z nami. Miałem bardzo katolicką babcię i wychowałam się na modlitwach, które miały na mnie wielki wpływ" - powiedziała aktorka.

Przed ślubem z muzykiem country Keithem Urbanem studiowała teologię w Kalifornii, aby lepiej zrozumieć swoje katolickie korzenie. "Katolicyzm mnie prowadzi. Naprawdę mam silną wiarę, staram się regularnie chodzić do kościoła, a także do spowiedzi. W tym sensie jestem uduchowiona, że absolutnie wierzę w Boga. Zawsze podobał mi się pomysł zostania zakonnicą. Jak widać, nie wybrałem tej drogi" - wyznała Kidman, która przez długi czas należała do sekty scjentologów i wcześniej była żoną Toma Cruisa.

Również dzięki pomocy ks. Paula Colemana, australijskiego kapłana i przyjaciela rodziny Kidmanów opuściła sektę. Jej małżeństwo z Cruisem zostało unieważnione. Z Keithem Urbanem ma dwójkę dzieci: Sunday Rose i Faith Margaret.

51-letnia Nicole Kidman wystąpiła w kilkudziesięciu filmach. W 2002 r. zdobyła Oscara za występ w filmie o Virginii Woolf pt "Godziny".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Twarze Zielonej Góry

2019-04-26 11:49

Krystyna Dolczewska

Czy spacer ze śpiącym w wózku dzieckiem może zainspirować do napisania książki ? Tak, jeżeli tym spacerującym jest historyk, zielonogórzanin i miłośnik tego miasta.

Krystyna Dolczewska
dr Grzegorz Biszczanik i prowadząca spotkanie dr Izabela Korniluk

Właśnie dr nauk humanistycznych Grzegorz Biszczanik spacerując po mieście z córeczką, zaczął się uważnie przypatrywać mijanym kamienicom i kościołom. Zobaczył, że są na nich różne twarze - świętych, kobiece, maszkarony i te symboliczne np. nasze słoneczko. Przecież widział je od dzieciństwa, ale tu trzeba podkreślić słowo „uważnie”. Zaczął więc patrzeć ina-czej i notować sobie adresy mijanych obiektów, bo zakiełkowała w nim myśl o napisaniu książki. Postanowił ją zrealizować. Zaprosił do współpracy profesjonalnego fotografa Włady-sława Czulaka, pracownika Gazety Wyborczej. Otrzymaliśmy w rezultacie książkę „ Niezna-ne twarze Zielonej Góry”, którą zaprezentował nam w Muzeum Ziemi Lubuskie 17 kwietnia br. Nieznane, bo niezauważane przez nas.

Odpowiadając na pytania prowadzącej spotkanie p. Izabeli Korniluk opowiedział, ile przygód i trudności mieli autorzy książki - piszący i fotograf - jak musieli wchodzić na stry-chy i inne zakątki kamienic, jak często nie byli wpuszczani, musieli mieć pozwolenia albo fizycznie wejście było niemożliwe. Były też trudności z dokumentacją, z wyszukiwaniem planów obiektów, bo w Grünbergu w miarę rozbudowy zmieniano numerację kamienic. Cza-sami planów nie było. Wielkie ukłony autorów dla wielu osób m.in. Ks. Proboszcza parafii Najświętszego Zbawiciela Mirosława Maciejewskiego za udostępnienie archiwum zielono-górskich kościołów parafialnych i p. Izabeli Korniluk za udostępnienie zasobów MZL.

Autorzy byli często zaskoczeni, tym co znaleźli np. schronem przeciwlotniczym w kamienicy lub przebudowaną na mieszkanie bramą wjazdową.

Publiczność dopisała. Tak samo było podczas wystawy o kościele pw. N. Zbawiciela i o Zastalu. Jak zawsze, gdy chodzi o nasze miasto.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem