Reklama

Wakacyjne spotkania z kulturą

2015-07-30 12:36

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 31/2015, str. 6

Joanna Ferens
Duet Anita Wenek i Leokadia Mucha

Dokładnie 30 lat temu powstała asfaltowa droga łącząca ówczesne województwo zamojskie z przemyskim, dziś lubelskie z podkarpackim. Ta sama droga połączyła gminę Obsza z gminą Stary Dzików. Od tamtej pory mieszkańcy tych gmin co roku w trzecią niedzielę lipca hucznie świętują rocznicę tego wydarzenia podczas „Spotkania z kulturą”.

Głównym celem spotkania jest przede wszystkim integracja mieszkańców, pokazanie różnorodności kulturowej województwa lubelskiego i podkarpackiego. – Spotkania są organizowane również po to, aby myśli kulturowe mogły się nawzajem przenikać, by można je było ze sobą skonfrontować, porównać i z nich czerpać – wskazuje Michał Giza, jeden z organizatorów wydarzenia.

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się od uroczystego powitania wszystkich gości oraz okolicznościowych wystąpień. Wszystkich zebranych powitali gospodarze: wójt gminy Stary Dzików – Barbara Małecka i wójt gminy Obsza – Andrzej Placek. Wójt Obszy podkreślił, iż jest to wydarzenie o szerokim zasięgu, które na dobre wpisało się w życie kulturalne gminy. – To jest taka wyjątkowa integracja mieszkańców, gdyż właśnie tutaj przebiegała granica zaborów – rosyjskiego i austriacko-węgierskiego. Spotykamy się tutaj z kulturą, z kabaretami, z muzyką ludową, zespołami śpiewaczymi, które są naszym wspaniałym, lokalnym dziedzictwem. Ważne jest również to, że jest to impreza przede wszystkim dla naszych mieszkańców, którzy w zdecydowanej większości są rolnikami i na co dzień nie mają możliwości pojechania gdzieś dalej, aby uczestniczyć w imprezach kulturalnych, dlatego wychodzimy im naprzeciw i dajemy to kulturalne bogactwo tutaj, na miejscu – powiedział Andrzej Placek.

Reklama

Już na samym początku została przytoczona historia spotkania, a przybliżyli ją Bożena Bednarczuk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Oświaty w Obszy, oraz Leszek Król – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Dzikowie. Głos zabrali również przybyli na wydarzenie goście, m.in. poseł na Sejm RP Genowefa Tokarska, wicestarosta biłgorajski Jarosław Piskorski, Kazimierz Paterak, a także przedstawiciele gminy Stary Dzików.

Genowefa Tokarska podkreślała, że „Spotkania z kulturą” to impreza bardzo sympatyczna, podczas której nie tylko można posłuchać regionalnej muzyki, ale przede wszystkim spotkać się i porozmawiać o sprawach bieżących, dotyczących życia w swojej społeczności, a także wymienić się doświadczeniami z sąsiadującą gminą. Z kolei Jarosław Piskorski życzył organizatorom i wszystkim zgromadzonym udanej zabawy i wspaniałych wrażeń.

Podczas XXX Spotkań z kulturą na scenie można było zobaczyć różnorodnych artystów. Zaprezentowały się lokalne zespoły, np.: Zespół Śpiewaczy „Seniorzy” ze Starego Dzikowa, Zespół Śpiewaczy „Babiczanki” z Babic, Zespół Śpiewaczy „Dzikowianie” i „Biała Czeremcha” ze Starego Dzikowa. Wystąpił również duet „Duży-Mały” z Zamchu – Anita Wenek i Leokadia Mucha. Ponadto zaprezentowało się ognisko muzyczne Tadeusza Kubów, Gimnazjalna Grupa Taneczna ze Starego Dzikowa, Orkiestra Dęta z Obszy, Kapela „Podkowa” z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju oraz Zespół „Pełny Skład do 24: 00”. Nie zabrakło również gwiazd znanych ze szklanego ekranu. Z kabaretowym show wystąpił Grzegorz Halama, zaś gwiazdą wieczoru był Zespół „Bayer Full”. Na zakończenie wystąpił zespół „Tex”, który przygrywał do tańca pod gwiazdami.

Tagi:
rocznica

Reklama

Bp Kamiński: wychowywanie nowych pokoleń w oderwaniu od Boga to niszczenie korzeni narodu

2019-09-18 09:27

mag / Legionowo (KAI)

Wychowywanie nowych pokoleń w oderwaniu od Boga i znajomości historii niszczy korzenie narodu - ostrzegł bp Romuald Kamiński. W 80. rocznicę ataku Wojsk Radzieckich na Polskę biskup warszawsko-praski przewodniczył mszy św. w parafii Św. Jana Kantego w Legionowie, gdzie odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą ofiary mordu katyńskiego oraz tragedii smoleńskiej. W uroczystościach wziął udział Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak. Liturgię uświetniła Zespół Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

pl. wikipedia.org

W homilii bp Kamiński podkreślił, że pielęgnowanie narodowej pamięci i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom to nasz obowiązek. – Kolejne tragedie narodowe, w tym zwłaszcza I i II wojna światowa oraz wybicie polskiej elity, to niezwykle bolesne wydarzenia, które stanowią kamień milowy w dziejach naszego narodu i do dziś odciskają swoje piętno na kolejnych pokoleniach rodaków – powiedział duchowny.

Zaapelował, aby nie tylko przekazywać pamięć o polskiej historii ale również uczyć młodzież właściwego rozumienia przyczyn i konsekwencji z dziejowych wydarzeń, by odrywając sens tego co się stało mogła budować pomyślność Ojczyzny.

Podkreślił, że źródeł siły do dźwigania się z kolejnych klęsk, wojen i tysięcy straconych istnień ludzkich była głęboka wiara Polaków. - Nie z nas była ta moc, ale to Bóg jest tym, który daje zwycięstwo – powiedział bp Kamiński. Zwrócił jednocześnie uwagę, że "jesteśmy jednym z tych narodów, które zawsze miały świadomość, że Bogu Najwyższemu należy się chwała". Przez całe tysiąc lat byliśmy temu wierni i to nas dźwigało – powiedział biskup warszawsko-praski.

Nawiązując do obecnej sytuacji politycznej w Polsce, przestrzegł przed zgubnymi skutkami wyrzucaniem Boga i Ewangelii na margines życia publicznego i społecznego. – Kiedy z horyzontu ludzkich oczu będzie zabierany Krzyż znak Chrystusowego zwycięstwa, kiedy będzie ograniczane na różny sposób – mniej lub bardziej podstępnie – głoszenie Ewangelii, choćby poprzez umniejszanie możliwości prowadzenia katechezy, to grunt na którym jesteśmy zasadzeni będzie jałowiała. Takie były drogi, które doprowadzały różne nacje do tego, że ta jałowość tak mocno dokuczyła, że objawiła się wybuchem ogromnej nienawiści – zwrócił uwagę bp Kamiński.

Podkreślił, że głoszenie Ewangelii nie ogranicza się tylko do przepowiadania Bożego Słowa. – Znacznie bardziej wymowne dziś jest milczące ale piękne życie, czyli życie odpowiedzialne, pełne miłości , ofiarnej służby, życie w którym człowiek umiemy przebaczać – powiedział duchowny.

Po liturgii odbyło się odsłonięcie i poświęcenia płaskorzeźby, która upamiętnia ofiary mordu katyńskiego oraz tragedii smoleńskiej. Znajduje się ona na frontonie kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dzień ze św. ojcem Pio w kinie!

2019-09-20 14:46

Materiał prasowy

23 września w kościele przypada wspomnienie św. Ojca Pio. Ten dzień jest wyjątkowy dla czcicieli jednego z napopularniejszych świętych w Polsce. Popularność świetego z Pietrelciny w Polsce jest fenomenem na skalę światową.

Materiał prasowy

Zapraszamy na specjalny seans z udziałem reżysera Jose Mario Zavali 23 września 2019 r., godz. 17:00 i 19:00. Seans odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach (ul. Siostry Faustyny 3, Kraków, Aula Jana Pawła II)

Weź udział w dniu Dniu św. Ojca Pio w kinie!

Na film zaprasza reżyser „Tajemnicy ojca Pio” Jose Maria Zavala.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Oświadczenie krakowskiej Kurii

2019-09-20 20:10

diecezja.pl / Kraków (KAI)

Krakowska Kuria wydała oświadczenie nt. artykułu zamieszczonego na portalu lovekrakow.pl, a dotyczącego Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Z w tekście zaznaczono, że Archidiecezja Krakowska zamierza "zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

Mazur/episkopat.pl
Kraków

Publikujemy treść Oświadczenia:

"Kuria Metropolitalna w Krakowie, odnosząc się do treści materiału prasowego pt. „Kuria wyrzuca swoich pracowników bez słowa wyjaśnień”, zamieszczonego w dniu 20 września 2019 roku na portalu internetowym „lovekrakow.pl” pragnie poinformować, że zespół osób tworzących Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej świadczył dotychczas usługi na rzecz Archidiecezji Krakowskiej na podstawie umów cywilnoprawnych, które przewidywały miesięczne okresy wypowiedzenia. Takie warunki zostały zaakceptowane przez strony i nigdy nie były kwestionowane. W świetle obowiązujących umów, każda ze stron mogła, bez wskazywania uzasadnienia, zakończyć współpracę za miesięcznym okresem wypowiedzeniem. Archidiecezja Krakowska zamierza z tego prawa skorzystać i zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem