Reklama

Z kaszubskiego Bytowa do Jasnogórskiej Matki

Niedziela Ogólnopolska 32/2015, str. 47

Wojciech Mścichowski

Ks. prob. Krzysztof Szary i kierownik pielgrzymki Andrzej Doleciński dotarli z biegaczami do Jasnogórskiej Matki

Kolejny raz, nie zważając na parzący stopy asfalt i ziejące spalinami ciężarówki, 19 uczestników biegowej pielgrzymki z Bytowa do Częstochowy, w deszczu i spiekocie, przemierzyło liczącą ponad 500 km trasę. Głównym mottem pielgrzymki stały się słowa św. Jana Pawła II: „Prowadź nas Ty, która jesteś pierwszą wśród wszystkich wierzących – Prowadź lud Boży na tej polskiej ziemi w pielgrzymce wiary i nadziei”. Z hasłem: „Wiara fundamentem życia” wyruszyli 26 lipca po Mszy św., zostali pożegnani przez władze miasta i przyjaciół.

Trasa wiodła przez Tucholę, Toruń, Krośniewice, Pabianice, Radomsko. Przez cały czas towarzyszył biegaczom, wspierając ich modlitwą, proboszcz parafii św. Filipa Neri w Bytowie ks. Krzysztof Szary. Organizatorami pielgrzymki są: organy rządowe i samorządowe województwa pomorskiego i powiatu bytowskiego, parafia św. Filipa Neri w Bytowie, Bytowski Klub Biegacza „GOCH”, redakcje lokalnych gazet, Stowarzyszenie „Nazaret” w Bytowie. Od wielu lat medialnie patronuje zmaganiom sportowców także „Niedziela”. Kierownikiem pielgrzymki jest Andrzej Doleciński.

Reklama

30 lipca, po 5 dniach walki z aurą, słabościami i bólem mięśni, pielgrzymi biegnący nieraz w pełnym ruchu ulicznym, dotarli na Jasną Górę. Przynieśli Matce podziękowania i prośby, troski i problemy zarówno swoje, jak i powierzone na trasie. Dziękowali za św. Jana Pawła II, za życzliwość okazaną przez mijane parafie, za organizatorów i sponsorów. Błagali, aby Duch Święty odnowił oblicze naszej polskiej ziemi. Modlili się o miłość w rodzinach, o wierność Bogu i Kościołowi, w intencji Oratorium św. Filipa Neri w Bytowie i o owoce jubileuszu 500-lecia urodzin Świętego, a także o powołania kapłańskie i zakonne i rozwój prawidłowo pojmowanego sportu.

Zgodnie z rodzącą się tradycją, w tym samym dniu przybyli do tronu Matki wraz ze swymi duszpasterzami biegacze m. in. z Ostrzeszowa, Kobierna, Ostrowa Wielkopolskiego, Wołczyna, Budkowic, Tychów, tworząc swoisty zlot gwiaździsty. Do próśb biegaczy swoje modlitwy dołączyli witający ich przed Jasnogórskim Szczytem przyjaciele wraz z burmistrzem Bytowa Ryszardem Sylką. Warto dodać, że czynnym uczestnikiem pielgrzymki bytowskiej był ks. Łukasz Bikun ze Słupska, najstarszy zawodnik Zenon Słomski z Korzybia liczył niemal 70 lat, a pośród uczestników były 4 kobiety. Tuż po przybyciu na Jasną Górę biegacze stwierdzili, że najwspanialsza nagroda za poniesiony, często nadludzki wysiłek, to możliwość spojrzenia w kochające oczy Matki, Msza św. przed Cudownym Obrazem, indywidualna modlitwa w sanktuarium i przeświadczenie, że swoje problemy, ale także radości mogą ofiarować Tej, która wstawi się za nimi do swego Syna, nikogo nie pozostawiając bez pomocy i pocieszenia.

2015-08-05 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bośnia i Hercegowina: dwóch kapłanów i trzy zakonnice w Medjugorja zarażone koronawirusem

2020-03-30 08:55

[ TEMATY ]

Medjugorie

koronawirus

Moto Itinerari / Foter.com / CC BY-SA

W Medjugorju w Hercegowinie - od prawie 40 lat miejscu nieustannych objawień maryjnych – stwierdzono pięć przypadków zarażenia koronawirusem: dwa u tamtejszych franciszkanów i trzy u sióstr w pobliskim klasztorze. Chorzy pozostają pod opieką zespołu medycznego, a wszystkie działania są podejmowane w porozumieniu z władzami cywilnymi i służbą zdrowia. Poinformował o tym 29 marca chorwacką Informacyjną Agencję Katolicką IKA o. Miljenko Šteko - przełożony hercegowińskiej prowincji franciszkańskiej. Dodał, że w porozumieniu z wizytatorem apostolskim [abp. Henrykiem Hoserem] prowincja będzie nadal zapewniać opiekę duszpasterską nad parafią i to wswzystko, co będzie potrzebne do jej funkcjonowania w tych warunkach.

Jeden z zarażonych zakonników o. Tomislav Pervan, posługujący w Medjugorju od 7 lat, wydał oświadczenie, w którym oznajmił, że stwierdzono u niego pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa w jego organizmie. Powiadomił o tym swych współbraci i całą wspólnotę parafialną w tej hercegowińskiej wiosce 29 bm. w liście na utworzonej niedawno stronie hercegovackiportal.com . Jednocześnie zaznaczył, że według lekarzy jego organizm przezwyciężył wirusa i nie ma niebezpieczeństwa pogorszenia się jego stanu zdrowia.

"Jak może pamiętacie, w środę 25 marca rano wspomniałem, abyśmy się modlili za papieża, który też jest zagrożony [wirusem], ale poleciłem także swoje potrzeby waszym modlitwom. Niektórzy uznali, że coś jest nie w porządku" – napisał franciszkanin. Wyjaśnił, że tydzień wcześniej poczuł gorączkę, drgawki i inne objawy, typowe dla niego, gdy ma grypę. Nazajutrz utrzymywała się już tylko nieznacznie podwyższona temperatura, ale opiekująca się nim siostra zaraz zaopatrzyła go w odpowiednie lekarstwa. Sytuacja zdawała się poprawiać, chory mógł normalnie oddychać i nie wykazywał żadnych oznak, "o których tyle się teraz mówi".

Kapłan zaznaczył następnie, że na wszelki wypadek poddał się badaniu na obecność wirusa Covid-19 i wówczas okazało się, że wynik testu jest pozytywny. Zapewnił, że w czasie swej choroby nie wychodził z domu ani nie prowadził samochodu, a jednak – zauważył – ktoś przyniósł tego wirusa do domu, w którym oprócz niego mieszka jeszcze ponad 20 sióstr. Są to w większości starsze kobiety, które spędzają tam swe ostatnie lata, trwając jednocześnie na modlitwie. "I one są zagrożone a gdyby wszystkie przeszły badania, to z pewnością liczba zarażonych byłaby wyższa" – ubolewał kapelan. Podkreślił, że "teraz wszystko jest w rękach Pana i lekarzy".

Na zakończenie oznajmił, że lekarze, badający go, stwierdzili, że pokonał on kryzys a jego organizm stworzył układ odpornościowy i nie zagraża mu pogorszenie zdrowia. Dodał, że oczywiście leczenie jest nadal konieczne i musi on się stosować do wszystkich poleceń lekarzy. "Mam nadzieję, że będzie dobrze, z Bożą pomocą. Wszystkich was proszę, abyście w swych modlitwach pamiętali o tym klasztorze i o tych trzech zarażonych siostrach (...). Prośmy Pana, aby odwrócił od nas zło tej zarazy!" – zakończył swój list o. T. Pervan.

CZYTAJ DALEJ

Serbia: zmarł biskup prawosławny, zarażony koronawirusem

2020-03-30 17:53

[ TEMATY ]

biskup

©MaverickRose – stock.adobe.com

Z powodu zarażenia koronawirusem w wieku 71 lat zmarł 29 marca biskup valjewski Serbskiego Kościoła Prawosławnego (SKP) Milutin (Knežević). Zapadł on na tę chorobę kilka dni temu w czasie odwiedzania wiernych. Jest on pierwszym hierarchą w SKP i prawdopodobnie w ogóle w świecie prawosławnym, który zmarł wskutek wirusa SARS-CoV-2.

Według serbskich środków przekazu, razem z biskupem zarazili się jeszcze dwaj inni księża, ale o stanie ich zdrowia na razie nic nie wiadomo. Ponadto wcześniej, z powodu wirusa zmarł także burmistrz Valjeva Milorad Iljić, a stan zdrowia jego żony lekarze określają jako bardzo poważny.

W całej Serbii odnotowano dotychczas 741 zachorowań, w tym 13 osób zmarło, a 55 jest podłączonych do sztucznego oddychania. Najwięcej przypadków stwierdzono w Belgradzie i właśnie w Valjevie. Władze rozważają możliwość odcięcia tego miasta - stolicy okręgu kolubarskiego w zachodniej części kraju – od reszty Serbii przez wojsko.

Z powodu epidemii rząd w Belgradzie całkowicie zamknął wszystkie granice, wprowadzono stan wyjątkowy i godzinę policyjną. Odwołano wybory parlamentarne, wstrzymano połączenia kolejowe i autobusowe między miastami, a osobom powyżej 65. roku życia nie wolno wychodzić na ulice.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję