Reklama

Z kaszubskiego Bytowa do Jasnogórskiej Matki

Niedziela Ogólnopolska 32/2015, str. 47

Wojciech Mścichowski

Ks. prob. Krzysztof Szary i kierownik pielgrzymki Andrzej Doleciński dotarli z biegaczami do Jasnogórskiej Matki

Ks. prob. Krzysztof Szary i kierownik pielgrzymki Andrzej Doleciński dotarli z biegaczami
do Jasnogórskiej Matki

Kolejny raz, nie zważając na parzący stopy asfalt i ziejące spalinami ciężarówki, 19 uczestników biegowej pielgrzymki z Bytowa do Częstochowy, w deszczu i spiekocie, przemierzyło liczącą ponad 500 km trasę. Głównym mottem pielgrzymki stały się słowa św. Jana Pawła II: „Prowadź nas Ty, która jesteś pierwszą wśród wszystkich wierzących – Prowadź lud Boży na tej polskiej ziemi w pielgrzymce wiary i nadziei”. Z hasłem: „Wiara fundamentem życia” wyruszyli 26 lipca po Mszy św., zostali pożegnani przez władze miasta i przyjaciół.

Reklama

Trasa wiodła przez Tucholę, Toruń, Krośniewice, Pabianice, Radomsko. Przez cały czas towarzyszył biegaczom, wspierając ich modlitwą, proboszcz parafii św. Filipa Neri w Bytowie ks. Krzysztof Szary. Organizatorami pielgrzymki są: organy rządowe i samorządowe województwa pomorskiego i powiatu bytowskiego, parafia św. Filipa Neri w Bytowie, Bytowski Klub Biegacza „GOCH”, redakcje lokalnych gazet, Stowarzyszenie „Nazaret” w Bytowie. Od wielu lat medialnie patronuje zmaganiom sportowców także „Niedziela”. Kierownikiem pielgrzymki jest Andrzej Doleciński.

30 lipca, po 5 dniach walki z aurą, słabościami i bólem mięśni, pielgrzymi biegnący nieraz w pełnym ruchu ulicznym, dotarli na Jasną Górę. Przynieśli Matce podziękowania i prośby, troski i problemy zarówno swoje, jak i powierzone na trasie. Dziękowali za św. Jana Pawła II, za życzliwość okazaną przez mijane parafie, za organizatorów i sponsorów. Błagali, aby Duch Święty odnowił oblicze naszej polskiej ziemi. Modlili się o miłość w rodzinach, o wierność Bogu i Kościołowi, w intencji Oratorium św. Filipa Neri w Bytowie i o owoce jubileuszu 500-lecia urodzin Świętego, a także o powołania kapłańskie i zakonne i rozwój prawidłowo pojmowanego sportu.

Zgodnie z rodzącą się tradycją, w tym samym dniu przybyli do tronu Matki wraz ze swymi duszpasterzami biegacze m. in. z Ostrzeszowa, Kobierna, Ostrowa Wielkopolskiego, Wołczyna, Budkowic, Tychów, tworząc swoisty zlot gwiaździsty. Do próśb biegaczy swoje modlitwy dołączyli witający ich przed Jasnogórskim Szczytem przyjaciele wraz z burmistrzem Bytowa Ryszardem Sylką. Warto dodać, że czynnym uczestnikiem pielgrzymki bytowskiej był ks. Łukasz Bikun ze Słupska, najstarszy zawodnik Zenon Słomski z Korzybia liczył niemal 70 lat, a pośród uczestników były 4 kobiety. Tuż po przybyciu na Jasną Górę biegacze stwierdzili, że najwspanialsza nagroda za poniesiony, często nadludzki wysiłek, to możliwość spojrzenia w kochające oczy Matki, Msza św. przed Cudownym Obrazem, indywidualna modlitwa w sanktuarium i przeświadczenie, że swoje problemy, ale także radości mogą ofiarować Tej, która wstawi się za nimi do swego Syna, nikogo nie pozostawiając bez pomocy i pocieszenia.

2015-08-05 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień skupienia i warsztaty wokalne zakończone koncertem - na wrocławskim Zakrzowie [Zaproszenie]

2021-06-15 20:00

Magda Nowak/Niedziela

Koncert z cyklu „Muzyka w Świątyniach” w kościele św. Zygmunta w Częstochowie, 13 września 2018 r.

Koncert z cyklu „Muzyka w Świątyniach” w kościele św. Zygmunta w Częstochowie, 13 września 2018 r.

Duszpasterstwo parafii pw. św. Jana Apostoła we Wrocławiu (Zakrzów) zaprasza do udziału w wyjątkowym wydarzeniu. W dniach od 25-27 czerwca 2021 roku będą miały miejsce warsztaty wokalne wraz z dniem skupienia, zakończone wykonaniem przez uczestników warsztatów oratorium Pawła Bębenka "Jutrznia za nienarodzonych".

Pierwotnie warsztaty miały odbyć się w okolicy Dnia Świętości Życia, jednak ze względu sytuację epidemiologiczną zostały przełożone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


CZYTAJ DALEJ

Wchodzi w życie dokument „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”

2021-06-16 12:00

[ TEMATY ]

dokument

Graziako

Z dniem 1 października 2021 roku w Kościele w Polsce wchodzi w życie dokument „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, który określa nowe zasady formacji kapłańskiej w Polsce.

Kongregacja ds. Duchowieństwa, we współpracy z Kongregacją ds. Edukacji, zaaprobowała nowe zasady formacji kapłańskiej w Polsce przedstawione w dokumencie Konferencji Episkopatu Polski „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję