Reklama

Niedziela Częstochowska

Dni Jakubowe w Krzepicach

Jak co roku, w Krzepicach obchodzono Dni Jakubowe. Trwały one od 24 do 26 lipca br. Głównym organizatorem uroczystości był Gminny Ośrodek Kultury przy współpracy parafii pw. św. Jakuba

Niedziela częstochowska 32/2015, str. 3

[ TEMATY ]

dni

Magdalena Nowak

Dni Jakubowe w Krzepicach

Dni Jakubowe w Krzepicach

W piątek 24 lipca odbyły się spotkanie z pisarką Małgorzatą Kalicińską oraz Jakubowe Turnieje Sportowe. W sobotę zaś miała miejsce IV Pielgrzymka Rowerowa Przyjaciół i Sympatyków Dróg św. Jakuba „Rowerowe Camino”. O godz. 17.30 proboszcz ks. Szymon Szymocha odprawił Mszę św., po której wierni mogli wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu jasnogórskiego organisty Marcina Lauzera. Początek koncertu to dźwięki ponad 200-letnich, rzadko już dzisiaj używanych, organów znajdujących się z boku ołtarza głównego. Były też organowe wykonanie i śpiew „Ave Maria” według muzyki Franza Schuberta oraz Giulio Cacciniego.

Potem wręczono nagrody za osiągnięcia sportowe. Wysłuchano też występu Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Starokrzepic i obejrzano popisy mażoretek. Wokalne talenty w swoim recitalu zaprezentowali Karolina Jędrak i Jakub Kierat. Następnie sekcja wokalna „Canticum Cordium” dała koncert: „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Wieczorem wszystkich rozbawiał natomiast Mariusz Kalaga z zespołem, wykonując śląskie szlagiery. Dyskotekę poprowadził DJ Emil.

Reklama

W niedzielę o godz. 6 rozpoczęły się zawody wędkarskie na zalewie Łezka. W samo południe została odprawiona uroczysta Msza św. odpustowa wraz z procesją przez o. Felicjana, franciszkanina z Wielunia. W homilii kaznodzieja odniósł się do drogi wewnętrznej przemiany, jaką przeszedł św. Jakub, aby z człowieka porywczego, pełnego temperamentu, ufającemu we własne siły – dzięki miłości Jezusa – przeobrazić się w pokornego apostoła, ufającego nie ludzkiej, ale Boskiej sile. – Jakże często jesteśmy w swym ziemskim postępowaniu podobni do porywczości Jakuba – mówił o. Felicjan. – Na tej drodze mamy wzór, co należy zmienić, aby iść właściwą drogą pokory ucznia Chrystusa – przekonywał.

Niedzielne popołudnie zaowocowało kolejnymi występami, m.in. Dziecięcego Zespołu „Wiolinki” ze SP nr 1 w Krzepicach. Wystąpili ponadto uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Dankowic i grupa teatralna „Sotie”. Natalia Kutuś z Gliwic zaprezentowała francuskie przeboje.

Podczas Dni Jakubowych krzepicki rynek ożył. Wypełnił się licznie przybyłymi gośćmi, mieszkańcami i stoiskami wystawienniczymi. Można było też podziwiać stare samochody i motocykle. Przygotowano także wiele atrakcji dla dzieci.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitewne noce i dnie

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji legnickiej po raz 9. organizuje akcję 40 Dni dla Życia. Ta modlitewna inicjatywa zrodziła się w USA i polega na ciągłej, trwającej 40 dni i 40 nocy, modlitwie w intencji życia poczętego.

Akcja rozpocznie się w Środę Popielcową 26 lutego o godz. 13, a zakończy w Niedzielę Palmową 5 kwietnia. – Udział w niej może wziąć każdy, kto zadeklaruje choć jedną godzinę modlitwy w ciągu akcji. Ważne jest to, że w tej modlitewnej krucjacie mogą uczestniczyć osoby z całej Polski i ze świata. Na naszej stronie internetowej uruchomiliśmy kalendarz zapisów. Każda osoba, dla której życie człowieka jest ważne i cenne, może wybrać dzień i godzinę dogodne dla siebie na swoją modlitwę – mówi ks. Tomasz Pązik, asystent kościelny KSM-u.

CZYTAJ DALEJ

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - skąd zwyczaj święcenia wianków?

[ TEMATY ]

Boże Ciało

oktawa

Parafia św. Jakuba w Częstochowie

Zakończenie oktawy Bożego Ciała to dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.

Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Włosi dostali skrzydeł po zwycięstwie nad Turcją

2021-06-12 08:15

[ TEMATY ]

Euro 2020

PAP

"Czekaliśmy na to rok, Włochy cierpiały, płakały, a teraz dzięki piłce nożnej podnoszą się z pandemii" - mówili komentatorzy telewizji RAI przed meczem na Stadionie Olimpijskim w Rzymie, który zainaugurował mistrzostwa Europy. Po zwycięstwie nad Turcją 3:0 Włosi dostali skrzydeł.

Dzięki inauguracji opóźnionych o rok mistrzostw piątek 11 czerwca, w 16. miesiącu epidemii koronawirusa we Włoszech, został uznany za przełomowy dzień kryzysu sanitarnego, gdy pokonana została kolejna psychologiczna bariera po kwartałach smutku, tragicznych statystyk i ciszy, która długo panowała na Stadio Olimpico.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję