Reklama

Niedziela Kielecka

Nowy Korczyn św. Kingi

Kilkaset osób z różnych stron diecezji kieleckiej uczestniczyło 25 lipca w I Diecezjalnej Pielgrzymce do Nowego Korczyna ku czci św. Kingi pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, będącej częścią dorocznych Kingonalii. Podążając i odkrywając ślady życia, działalności i charyzmatu św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego, fundatorki kościoła i współzałożycielki miasta, wypraszali za jej wstawiennictwem potrzebne łaski. W pielgrzymowanie wpisało się również odkrywanie przebogatej historii, kultury i unikatowych zabytków Nowego Korczyna, koncerty i widowiska historyczne

Niedziela kielecka 32/2015, str. 1, 6

[ TEMATY ]

pielgrzymka

WD

Bp Jan Piotrowski poświęcił wizerunek św. Kingi w ołtarzu bocznym

Bp Jan Piotrowski poświęcił wizerunek św. Kingi w ołtarzu bocznym

Pielgrzymkę otwarła uroczysta procesja pod przewodnictwem bp. Jana od źródełka św. Kingi do kościoła pw. św. Stanisława. Przed wiernymi ulicami miasta podążał jak przed wiekami orszak z parą książęcą i dworem. W historyczne postaci wcieliła się młodzież z Samorządowego Gimnazjum św. Kingi. W procesji szli księża, rodziny, dzieci, młodzież, klerycy WSD, przedstawiciele władz państwowych wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, władze samorządowe Nowego Korczyna z wójtem, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, Stowarzyszenia św. Kingi ze Starego Korczyna, gimnazjum, idącym towarzyszyła orkiestra dęta. Wcześniej przy źródełku świętej, osławionym wieloma cudami uleczenia chorób oczu, przybyłych powitał proboszcz ks. Grzegorz Kowalik – inicjator wydarzenia. Zachęcał do wpatrywania się w przykład życia i świętości patronki miasta. Młodzież gimnazjalna przybliżyła zebranym historię tego miejsca oraz legendy związane ze źródełkiem św. Kingi. Bp Jan odmówił modlitwę za wstawiennictwem św. Kingi i pobłogosławił zebranych. Każdy otrzymał białą różę jako symbol intencji, z którą pielgrzymuje. W kościele pw. św. Stanisława róże zostały złożone przed pięknym wizerunkiem św. Kingi znajdującym się w bocznym ołtarzu. Obraz ten poświęcił w czasie Mszy św. bp Jan Piotrowski.

– Chcemy odkrywać na nowo postać św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego, przeoryszy klasztoru sióstr w Starym Sączu – mówił bp Jan w homilii, który przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii.

Reklama

Bp Jan wzywał wszystkich, by czerpali z przykładu życia św. Kingi, która szła drogą prawdziwej służby i miłości Boga. Zaznaczył, że święta nie uległa pokusie władzy, gorliwie zabiegała o podźwignięcie upadających miast i miasteczek zniszczonych na skutek barbarzyńskich najazdów Tatarów. Zrezygnowała z macierzyństwa przez ślub czystości i dla wielu stała się matką narodu. Mówił, że we współczesnym świecie brakuje nam postawy takiej miłości, a tam, gdzie nie ma miłości, nie ma również zrozumienia, czym jest służba. Ksiądz Biskup przestrzegał przed postawą egoizmu w życiu rodzinnym, zawodowym, społecznym. – Jeśli z horyzontu znika Bóg, to znika też człowiek – podkreślał, odwołując się do niedawno przyjętej przez parlament ustawy o in vitro, godzącej w ludzkie życie. – Dziś niepotrzebne są zarodki ludzkie, jutro ktoś powie, że niepotrzebni są ludzie o czarnych oczach, nieużyteczni będą ludzie bez pracy. Historia pozostawiła zbyt dużo bolesnych śladów takiego postępowania, o czym nam nie wolno zapomnieć – podkreślił. Wyjaśniał, czym jest prawdziwa świętość. – To życie w prawdzie, zwyczajna postawa dobra i szlachetności, odwaga. Nie bójcie się Chrystusa, łaski przebaczenia i Jego miłości. Idźcie drogami przebaczenia – apelował. Na zakończenie Mszy św. bp Jan wyraził nadzieję, że pielgrzymka do Nowego Korczyna wpisze się na stałe w tradycję diecezji, podziękował również wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości. Przedstawiciele parafii wyrazili wdzięczność bp. Piotrowskiemu za wspólną modlitwę oraz troskę o odradzające się sanktuarium św. Kingi. Wierni oddali cześć świętej przez ucałowanie jej relikwii. Od września w kościele będzie odprawiana w każdy pierwszy wtorek miesiąca specjalna nowenna za przyczyną świętej.

Pielgrzymkę objął patronatem marszałek województwa Adam Jarubas. W jej organizację od strony merytorycznej włączył się dyrektor Archiwum Diecezjalnego ks. dr Andrzej Kwaśniewski.

Po Mszy św. dalsze uroczystości odbywały się na zrewitalizowanym, historycznym rynku, obok którego znajduje się Dom Długosza z unikatowymi piwnicami i korytarzami, które niegdyś wiodły do Wiślicy i Sandomierza. Dla gości zagrał zespół kleryków z WSD „Kerygmat”. Życie i działalność św. Kingi w Nowym Korczynie przybliżyło widowisko historyczne, które zaprezentowała młodzież gimnazjalna. Młodzi w strojach regionalnych służyli również wszystkim przybyłym jako przewodnicy po zabytkach miasteczka.

Reklama

Wraz z mieszkańcami Nowego Korczyna w pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele m.in. z Kielc z parafii pw. św. Jana Chrzciciela, pw. św. Józefa, pw. Błogosławionych Hiacynty i Franciszka, z Sukowa, Brzezin, Czarnocina, ze Starego Korczyna, grupa z parafii pw. Krzyża Świętego z Kazimierzy Wielkiej, z Miechowa.

* * *

Czy wiesz, że...

• Św. Kinga ur. w 1234 r. była córką króla węgierskiego Beli IV i cesarzówny bizantyjskiej Marii Laskarisow. Poślubiła księcia polskiego Bolesława Wstydliwego. Była współzałożycielką miasta Nowy Korczyn. Księżna zamieszkała w Korczynie w 1243 r. Tutaj złożyła śluby dożywotniej czystości w małżeństwie. Słynęła z dobroci i pobożności. Lubiła całymi nocami modlić się w kościele pw. św. Mikołaja w Starym Korczynie. Niosła pomoc i otuchę chorym i ubogim trędowatym w przytułku. Po śmierci męża w 1279 r. wstąpiła do klasztoru w Starym Sączu. Zmarła w 1292 r. Beatyfikowana przez papieża Aleksandra VIII w 1690 r. Kanonizacji księżnej dokonał Jan Paweł II 16 czerwca 1999 r.

• Nowy Korczyn otrzymał lokację w 1258 r. Wcześniej książę Bolesław i księżna Kinga sprowadzili franciszkanów, dla których ufundowali kościół pw. św. Stanisława i klasztor. Ze św. Kingą wiąże się również słynne źródełko, studzienka ocembrowana, którą według legendy sama księżna zleciła wykopać. Woda ta znana była już przed wiekami z właściwości leczniczych. Przy studzience stoi kapliczka św. Kingi.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hel: wkrótce najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy z Helu 28 lipca i dotrze do celu 12 sierpnia. Uczestnikom 37. Pielgrzymki Kaszubskiej towarzyszy w tym roku hasło „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. W ubiegłym roku z Helu do Częstochowy powędrowało ok. 200 osób.

Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Cristiano Ronaldo najlepszym strzelcem w historii

2021-06-15 21:52

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

Euro 2020

PAP/EPA/HUGO DELGADO

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo

Portugalczyk Cristiano Ronaldo został najlepszym strzelcem w historii piłkarskich mistrzostw Europy. We wtorek zdobył dwie bramki w meczu z Węgrami (3:0), a łącznie ma ich na koncie 11. Przed tym turniejem dzielił rekord dziewięciu goli z Francuzem Michelem Platinim.

Jednocześnie Ronaldo został pierwszym piłkarzem, który wystąpił w pięciu mistrzostwach Europy i jedynym, mającym w dorobku bramki w każdej z tych imprez (dwie w 2004, jedna w 2008, po trzy w 2012 i 2016, dwie w 2021). Nikt inny nie trafił do siatki w więcej niż trzech turniejach finałowych.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: To, co dostajecie jest ziarnem!

2021-06-16 11:01

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W sobotni wieczór podczas uroczystej Mszy Świętej z rąk Arcybiskupa Grzegorza Rysia 16 mężczyzn przyjęło posługę akolitatu. Grupa przygotowywała się w Łódzkim Ośrodku Formacji Diakonów Stałych do posługi pomocników kapłanów, służąc jako nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję