Reklama

Niedziela w Warszawie

Rekolekcje i kursy w Falenicy

Pustelnia, do której można dojechać komunikacją miejską? Taki ośrodek prowadzą jezuici w Warszawie-Falenicy. Oprócz rekolekcji ignacjańskich odbywa się tam kilkadziesiąt różnych warsztatów i kursów – psychologicznych, dietetycznych, komputerowych. Przez Europejskie Centrum Komunikacji i Kultury (ECCC) przewija się rocznie półtora tysiąca osób

Niedziela warszawska 32/2015, str. 6

[ TEMATY ]

rekolekcje

wakacje

Joanna Woleńska-Operacz

Nowoczesny ośrodek z 1- i 2-osobowymi pokojami

Nowoczesny ośrodek z 1- i 2-osobowymi pokojami

Pustynia (albo pustelnia) jest od chrześcijańskiej starożytności synonimem miejsca, do którego ucieka człowiek szukający bliskości z Bogiem, ciszy i modlitewnego skupienia. Również dzisiaj wiele osób szuka dla siebie takich miejsc, żeby wziąć udział w dobrych rekolekcjach, znaleźć czas na modlitwę i wyciszenie, porozmawiać z doświadczonym kierownikiem duchowym. – Ludzie, którzy do nas przyjeżdżają, są najczęściej w przedziale wiekowym między 40 lat a 60+ i chcą zmienić jakość swojego życia duchowego – mówi dyrektor ośrodka jezuita o. Wojciech Mikulski. – Najczęściej mówią, że kiedyś byli blisko Pana Boga, ale potem coś się stało (bo np. dużo pracowali, wychowywali małe dzieci), że ta relacja się pogorszyła. I teraz chcieliby wrócić. Znakomita większość z nich to świeccy.

Program czterostopniowych rekolekcji ignacjańskich ułożył pięć wieków temu założyciel zakonu św. Ignacy Loyola. Podczas ćwiczeń duchowych można poznać różne sposoby modlitwy, nauczyć się rozróżniać natchnienia pochodzące od Boga i te, które podsuwa człowiekowi zły duch; wyspowiadać się i porozmawiać z kierownikiem duchowym, a przede wszystkim – skupić się na Bogu i sprawach własnej duszy. Poza momentami, kiedy rozmawia się z kapłanem, zachowuje się milczenie. W dniach trwania rekolekcji w ośrodku przy ul. Oleckiej cisza aż dzwoni w uszach.

Reklama

Rekolektanci są zachęcani do tego, żeby część czasu przeznaczonego na osobistą modlitwę i rozmyślanie spędzić w otoczeniu przyrody. Można pospacerować wśród pięknych starych sosen na terenie ośrodka, albo wybrać się do pobliskiego lasu lub nad Wisłę. Do wypożyczenia są kije do nordic walkingu i rowery. Podczas wizyty w ECCC warto zwrócić uwagę na stojący obok ośrodka piękny, drewniany dom w stylu świdermajer. Teraz mieszkają w nim jezuici prowadzący ośrodek. To ładny przykład popularnej w tych okolicach (od Międzylesia do Otwocka) drewnianej, ozdobnej architektury willowej, popularnej pod koniec XIX i na początku XX wieku, wymyślonej przez Michała Andriolliego. Nazwę, żartobliwie nawiązującą do słowa biedermeier, wymyślił Konstanty Ildefons Gałczyński.

W czasie rekolekcji w ECCC nie ma żadnych innych spotkań. Ale w innych terminach odbywa się tam kilkadziesiąt kursów i szkoleń – od tygodniowych po takie, które trwają kilka godzin. Nie prowadzą ich zakonnicy, tylko specjaliści w danych dziedzinach. – Dużą popularnością cieszą się warsztaty psychologiczne, np. „Poznaj siebie”, „O przyjaźni z uczuciami”, „Porozumienie bez przemocy”, „7 sekretów efektywnego ojcostwa” – podsumowuje dyrektor. W jezuickim ośrodku w Falenicy swoje zajęcia organizuje Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arruppe i Inicjatywa Tato.net. Oblegane są też warsztaty dla małżeństw, np. „Razem – o dobrej bliskości”, „Jak słuchać, jak mówić – komunikacja w małżeństwie”. W jezuickim ośrodku mieści się Wydawnictwo „Rhetos”, które wydaje audiobooki i książki popularnych duszpasterzy i prelegentów podejmujących tematy małżeńskie, np. Jacka Pulikowskiego, ks. Piotra Pawlukiewicza, o. Ksawerego Knotza. Kilka terminów w roku jest zarezerwowanych na zajęcia z pisania ikon i na rekolekcje połączone z warsztatami zdrowego stylu życia według metody św. Hildegardy z Bingen.

Ośrodek w Falenicy jest przystosowany do prowadzenia warsztatów dziennikarskich. Uczestnicy mają do dyspozycji nie tylko sale konferencyjne i warsztatowe, ale także studio nagrań. Odbywają się tam także kursy komputerowe, na których można się nauczyć, jak założyć i prowadzić bloga i stworzyć stronę internetową. Są też zajęcia dla mniej zaawansowanych, a nawet zupełnie początkujących – np. z obsługi programów Word, Excel, Power Point. W ECCC odbywają się też chyba jedyne w Warszawie kursy komputerowe przeznaczone specjalnie dla kobiet.

Niedawno jezuici zaczęli prowadzić szkolenia z „zarządzania kryzysem” dla biskupów, księży i świeckich pracowników Kościoła (np. rzeczników prasowych) z Polski i Europy Środkowej i Wschodniej. Uczestnicy tych warsztatów dowiadują się, jak reagować na różne kryzysowe sytuacje, takie jak np. ujawnienie przypadków pedofilii wśród duchownych. Na jesieni planowane są podobne szkolenia z fundraisingu (pozyskiwania funduszy od osób i firm) i wystąpień publicznych.

2015-08-06 10:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystusowcy na Peloponezie

[ TEMATY ]

turystyka

parafia

Grecja

wakacje

pl.wikipedia.org

Duszpasterzuję na Peleponezie od roku i stąd chciałbym przekazać Wam garść wiadomości z mojego terenu misji. Jestem duszpasterzem w Nafplio (Nauplion) przy kościele Przemienienia Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Św. Antoni Padewski

Niedziela podlaska 24/2001

Św. Antoni urodził się ok. 1195 r. w Lizbonie, stolicy Portugalii. Na chrzcie św. otrzymał imię Ferdynand. Źródła podają, że jego rodzicami byli Maria i Marcin Boglioni. Między 15. a 20. rokiem życia wstąpił do Kanoników Regularnych św. Augustyna, którzy swój klasztor mieli na przedmieściach Lizbony. Tam był dwa lata, po czym przeniósł się do klasztoru w Coimbrze, które to miasto, obok Lizbony było drugim ośrodkiem życia religijnego i kulturalnego kraju. W roku 1219 otrzymał święcenia kapłańskie. Rok potem był świadkiem pogrzebu pięciu zamordowanych franciszkanów. Natychmiast wstąpił do nich w Olivanez, osiedlając się przy kościółku św. Antoniego Pustelnika. W tym czasie zmienił swoje imię na Antoni. W 1221 r. w Asyżu na kapitule generalnej spotkał się ze św. Franciszkiem. Oddając się na służbę Bogu swój czas poświęcał na dogłębna studiowanie Pisma Świętego, udzielał się duszpastersko, kaznodziejsko. Ponieważ jego kazania były coraz bardziej znane w świecie, mianowano św. Antoniego generalnym kaznodzieją zakonu. Dar wymowy, jego język niezwykle obrazowy i plastyczny, postawa ascetyczna i towarzyszące mu cuda gromadziły przy nim tak wielkie tłumy, iż żaden kościół nie był w stanie pomieścić słuchaczy. Po powrocie z Francji został wybrany prowincjałem. W tym czasie napisał Kazania niedzielne. W 1228 r. papież Grzegorz IX zaprosił św. Antoniego z okolicznościowym kazaniem. Wywarło ono na Papieżu tak silne wrażenie, że nazwał Świętego "Arką Testamentu". Papież polecił mu wygłaszanie kazań pielgrzymującym do Wiecznego Miasta tłumom. W 1230 r. na kapitule generalnej święty zrzekł się urzędu prowincjała i udał się do Padwy. Wycieńczony zachorował na wodną puchlinę. Opadając z sił, zatrzymał się w klasztorku w Arcella, gdzie przy śpiewie O gloriosa Virginum wieczorem w piątek 13 czerwca 1231 r. oddał Bogu ducha, mając zaledwie 36 lat. Pochowano go w Padwie w kościółku Matki Bożej. W niecały rok od śmierci (30 maja 1232 r.) papież Grzegorz IX zaliczył go w poczet świętych. O wyjątkowo szybkiej kanonizacji zadecydowały liczne cuda i łaski, jakich wierni przy grobie św. Antoniego doznawali. Obecnie na miejscu grobu św. Antoniego wznosi się potężna bazylika wystawiona w latach 1256-1310. Kult św. Antoniego rozszerzał się w świecie chrześcijańskim błyskawicznie. Bullą Cum iudicat papież Grzegorz IX w 1233 r. Wyznaczył dzień jego dorocznej pamiątki na 13 czerwca. W 1586 r. papież Sykstus V włączył jego święto do kalendarza powszechnego Kościoła.

Najważniejszymi ośrodkami kultu św. Antoniego w świecie są: Padwa, Rzym, Siena, Lizbona i Tuluza. Ku czci świętego powstało wiele bractw i kilka zakonów. W Polsce imię św. Antoniego należy do jednych z bardziej popularnych. W naszej ojczyźnie wystawiono ku jego czci około 250 świątyń. W naszej diecezji kult św. Antoniego szczególne miejsce ma w parafii Boćki - jego diecezjalnym sanktuarium. Nie ma chyba kościoła, w którym nie znajdowałaby się figura lub obraz Świętego.

Specyfikę kultu św. Antoniego wśród ludu polskiego Jan Lechoń opisuje w taki oto sposób:

Ty masz wysoko oczy,

Tam, gdzie śpiewa skowronek.

Więc widzisz, gdzie się toczy

Zagubiony pierścionek.

A że masz w ręku maleńkiego Chrystusa,

Dojrzysz, kto kona w lęku

I skąd czyha pokusa.

Twój brunatny samodział

Widzę. Idziesz po niebie.

Popatrz, gdziem się zapodział,

Bo zgubiłem sam siebie.

Niech się święci chwała Twoja,

Niech się znajdzie zguba moja. Amen.

Powszechna ufność w skuteczność orędownictwa św. Antoniego ma swoje pełne pokrycie w charyzmatach i w mocy cudotwórczej, jaką Opatrzność szczodrze obdarzyła swojego wybrańca już za życia: dar uzdrawiania, a nawet wskrzeszania umarłych, rzadki dar bilokacji, dar proroctwa, czytania w sumieniach ludzkich itp.

W roku 1946 papież Pius XII ogłosił św. Antoniego z Padwy Doktorem Kościoła. W roku 1981 z okazji 750-lecia śmierci, grób Świętego nawiedził Ojciec Święty Jan Paweł II.

Św. Antoni jest także patronem bp. Antoniego Pacyfika Dydycza - ordynariusza diecezji drohiczyńskiej. W sposób szczególny zatem 13 czerwca pamiętajmy w osobistych modlitwach o naszym Arcypasterzu, prosząc Pana Boga za przyczyną Świętego o wszelkie potrzebne Mu łaski w niełatwym trudzie prowadzenia powierzonej Owczarni Chrystusowej drogą nadziei, miłości i prawdy.

CZYTAJ DALEJ

W rzymskich katakumbach odkryto najstarszy obraz Wniebowstąpienia

2021-06-13 10:54

Włodzimierz Rędzioch

Watykańskim archeologom udało się zidentyfikować najstarszy obraz Wniebowstąpienia. Znajduje się on w katakumbach Vigna Charaviglio, stanowiących część kompleksu nekropolii św. Sebastiana. Jego powstanie datuje się na przełom IV i V w.

O istnieniu tych katakumb wiedziano już od lat 20-tych ubiegłego wieku. Już wtedy przeprowadzono drobiazgowe badania wykopaliskowe i odkryto gęstą nekropolię wokół grobu męczennika Eutychiusza, z którego zachowała się piękna płyta nagrobna, wykonana na zamówienie papieża Damazego. Wydobyte z katakumb datowane inskrypcje pozwalają precyzyjnie ustalić ich zakres chronologiczny, który rozciąga się między pontyfikatami dwóch papieży Damazego (366-384) i Inocentego I (401-417).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję