Reklama

Ruch pielgrzymkowy w sanktuarium Matki Bożej z La Salette w Dębowcu A.D. 2002

Pielgrzymują z bliska i z daleka. Indywidualnie lub z rodziną, samochodem, koleją, autokarem, a nierzadko i pieszo. Dębowiec jest atrakcyjny o każdej porze roku, a ogrzany i pięknie udekorowany kościół otula ciszą i łaską wszystkich przybywających. Zorganizowane i zgłoszone grupy są zapisywane w rejestrze. W minionym roku było ich razem 690. W porównaniu z rokiem 2001 jest to ok. 40 grup mniej, ale to wcale nie świadczy o zmniejszającym się kulcie Pięknej Pani z La Salette. Postępujące zubożenie społeczeństwa przekłada się praktycznie na mniejszą ilość pielgrzymów. Wielu organizatorów musiało odwołać rezerwacje miejsc i posiłków w Domu Rekolekcyjnym. Ponadto w drugiej połowie sierpnia cała Polska ruszyła na krakowskie Błonia, na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.
31 grup to pielgrzymki, których uczestnicy reprezentowali różne diecezje. Z diecezji rzeszowskiej odnotowaliśmy 235 grup. Wzrosła także ilość grup z diecezji bielsko-żywieckiej (18), warszawskich (13), poznańskiej (10), gliwickiej (6), wrocławskiej (6), koszalińsko-kołobrzeskiej (6) i opolskiej (5). Znacznie mniej grup przybyło z diecezji tarnowskiej (90). Było też mniej z diecezji katowickiej (37 grup), lubelskiej (13) kieleckiej (9), sandomierskiej (8), zamojsko-lubaczowskiej (7), gdańskiej (6) i sosnowieckiej (4). Pojawiły się nowe obszary w tej pątniczej geografii: 3 pielgrzymki z diecezji ełckiej, 2 z włocławskiej, 1 z siedleckiej i 1 z elbląskiej. Bez większych zmian była statystyka z diecezji przemyskiej (72), krakowskiej (58) łódzkiej i częstochowskiej - po 7 pielgrzymek. Z okolic Radomia były 4 grupy, z Warmii 3. Diecezja legnicka, pelplińska, kaliska, łomżyńska, toruńska i gnieźnieńska miały po 2 pielgrzymki, a zielonogórsko-gorzowska, białostocka i łowicka po jednej. W sumie pielgrzymowano z 35 polskich diecezji. Przybywali do Matki Bożej Płaczącej starsi, młodzież i dzieci. Przybywali kapłani, a także księża biskupi, by przewodniczyć uroczystościom Roku Jubileuszowego 100-lecia obecności Misjonarzy Saletynów w Polsce. Wiele osób wybrało pielgrzymowanie pogłębione - w formie kilkudniowych rekolekcji. To pozwoliło zobaczyć swoje życie w Bożym świetle i doświadczyć mocy łaski Bożej. Pielgrzymi są zadowoleni z dobrych warunków w tutejszym Domu Rekolekcyjnym.
Pielgrzymek zagranicznych było 13, a więc tyle samo, co przed dwoma laty, miały one jednak bardziej charakter saletyński. Nie sposób zapomnieć o bardzo ciekawym przeżyciu, kiedy przez 3 tygodnie przebywało w Dębowcu kilkudziesięciu młodych saletynów z różnych krajów. Ten "wieczernik świata" pomógł naszym gościom poznać Polskę, a dla gospodarzy był okazją otwarcia się i zbliżenia do innych kultur. To rodziło duchową bliskość i radość, że saletyńskie Orędzie jest zgodnie z wolą Matki Najświętszej głoszone po całej ziemi, w różnych językach. Uczestnicy czuwań i nabożeństw mogli doświadczyć egzotyki śpiewów po malgasku, filipińsku czy w języku z Angoli. Nowością było także pielgrzymowanie Sióstr Saletynek z różnych krajów.
Dziękujemy Matce Bożej za każdego pielgrzyma - za 34 675 zapisanych osób. A przecież było o wiele więcej pątników indywidualnych nie ujętych w żadnym ziemskim rejestrze. Dziękujemy za liczne spowiedzi, za 94 tys. rozdanych Komunii św. w roku 2002. Niech strumień łaski, który płynie z dębowieckiego sanktuarium już od 93 lat, użyźni nasze dusze, a matczyne łzy wyjednują skruchę i pojednanie, którego potrzebuje świat i człowiek XXI w.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

W Wielki Odpust Wiślicki

2021-09-20 09:15

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Wiślica

Agnieszka Dziarmaga

Dzięki pielgrzymkom diecezjalnym do Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej w Wiślicy przywrócono rangę Wielkiego Odpustu Wiślickiego. 8 września bowiem, od stuleci w święto Narodzenia NMP gościli tutaj monarchowie, dostojnicy Kościoła i państwa, a kapituła wiślicka liczy co najmniej 600 lat.

Uroczystości odpustowe trwały od 5 do 8 września, z konferencjami, koncertami muzyki klasycznej, specjalnymi nabożeństwami i błogosławieństwem udzielanym relikwią krwi św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję