Reklama

Oswajanie wiary

Przyłącz się do rozmowy

Do Światowych Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem w Krakowie można się przygotowywać w różny sposób, np. z nowymi znajomymi z Europy i Stanów Zjednoczonych na smartfonie albo przy laptopie, używając darmowej aplikacji #TwGOD! Aplikacja uzupełnia napisaną w Holandii książkę, która mówi o Bogu, Kościele, modlitwie i nie jest podręcznikiem do religii. Jest zapisem rozmów ks. Michela Remery’ego z młodzieżą z Leiden o tym, co dla niej ważne, co budzi wątpliwości, niepokój i co jest trudne w relacji z Bogiem i Kościołem. Możesz się przyłączyć do rozmowy w każdej chwili!

Wiele pytań

O okoliczności powstania książki „Tweetując z Bogiem” zapytałam ks. Michela Remery’ego podczas jednej z jego wizyt w Krakowie. Mówił, że pracował w Leiden, mieście uniwersyteckim, przez 6 lat. Zaproponował wieczorne spotkania młodzieży przychodzącej na niedzielne Msze św. do jego parafii. Wypracowali na nich otwartą formułę rozmowy:

Reklama

„Wolno mówić o wszystkim, pytać o wszystko, ale obowiązuje zasada, że poglądom odmiennym od własnych należy się szacunek”.

Studenci zadawali ks. Michelowi pytania o wiarę i przy jego wsparciu szukali głębokich powodów, dla których dzisiaj wierzymy Jezusowi. Ks. Remery starał się najpierw na wszystkie pytania odpowiadać natychmiast w kościele. Pytań było jednak tak wiele, że szybko okazało się to niemożliwe. Zaproponował więc inne rozwiązanie: „Przysyłajcie mi pytania na Facebooku, na Twitterze, na karteczkach, wszelkimi sposobami, jak wam wygodnie”. Nadsyłane pytania zbierał, segregował i wieczorami kolejno na nie odpowiadał.

Ks. Michel stanowczo deklaruje:

Reklama

„Nie było pytań niemożliwych! Odpowiadałem na wszystkie. Zdarzało się tylko, że na niektóre odpowiadałem poza grupą, nie publicznie, bo czasami dotyczyły bardzo prywatnych spraw”.

Tak powstała książka

W Holandii dostępne jest już drugie wydanie książki (pierwsze ukazało się w 2012 r.). Druga w kolejności była polska edycja, potem książka ukazała się w Stanach Zjednoczonych, a w ubiegłym miesiącu wydano ją w Rumunii. Następne będzie wydanie czeskie, a już teraz zespół „Tweetując z Bogiem” pracuje w 15 grupach językowych, ponieważ planowane jest wydanie książki w kolejnych krajach. W Leiden działa 20 młodych ludzi, a w innych krajach pracują tłumacze. Powstała nowa społeczność wiary, pozostająca w kontakcie na Facebooku i na Twitterze. Od początku książce towarzyszy aplikacja #TwGOD! po angielsku i w językach kolejnych wydań. Według autora to jest naturalne, bo jeżeli można poważnie dyskutować o wierze w kawiarni obok kościoła, to dlaczego nie w Internecie?

„Zaczęło się w naturalny sposób: młodzież wysyłała mi pytania za pośrednictwem Twittera, a ja im tam odpowiadałem. To nie były odpowiedzi wyczerpujące, bo musiały być krótkie. Ale Twitter daje możliwość nieustannego, żywego dialogu, takiego, jaki powinien być nasz dialog z Bogiem”.

Książka napisana jest przystępnym, prostym językiem, takim, jakim ks. Michel rozmawiał z młodzieżą z Leiden, nazywającą siebie „Grupą JP II”. Partnerstwo uczestników dialogu dobrze ilustruje wybór Credo, wyznania wiary, jako przykładu tradycji Kościoła. To nie jest przykład dla dzieci, prowokuje do dojrzałego myślenia. Autor uważa, że dla młodzieży, z którą rozmawia, jest bardzo dobry, ponieważ „Credo jest najbardziej zwięzłym ujęciem wiary i jednocześnie znakiem jedności chrześcijan”.

Lektura „Tweetując z Bogiem” pozwala zauważyć naszą różnorodność, „powszechność” Kościoła wyrażaną w stawianych pytaniach; ktoś pytał o definicję tradycji, ktoś inny o antykoncepcję, a kolejna osoba o to, czy spotka w niebie ukochanego psa. Zasada holenderskiej tolerancji obowiązuje w „Tweetując z Bogiem”:

Każde pytanie zasługuje na uwagę i na odpowiedź!

Książkę „Tweetując z Bogiem” pobłogosławił papież Franciszek. W pewien sposób jest związany z nią także św. Jan Paweł II. Ks. Michel Remery tak o tym opowiada: „Byłem na Światowych Dniach Młodzieży z Janem Pawłem II w Manili w 1995 r. Czytałem przesłanie do młodych ludzi na świecie. Potem miałem okazję przez chwilę rozmawiać z Papieżem. Mówiłem, że bardzo trudno jest żyć wiarą w społeczeństwie tak zlaicyzowanym, jak holenderskie. Jan Paweł II odpowiedział – tak, to trudne, ale jestem pewien, że ty potrafisz – i ja dziś mówię to samo młodym ludziom, z którymi się spotykam”.

* * *

„Tweetując z Bogiem”
Ks. dr M. Remery
Edycja Świętego Pawła 2014
Bezpłatna Aplikacja #TwGod! do pobrania ze strony: wwwtweetingwithgod.com
(„fotografia” ilustracji oznaczonych logo „SCAN” otwiera linki i udostępnia filmy)

* * *

Konkurs

Wygraj książkę!
Zamień się z ks. Michelem miejscami i sam odpowiedz na pytanie:
Kim jest dla Ciebie Chrystus?
Na odpowiedzi o maksymalnej długości 140 znaków czekamy do końca sierpnia.
mlodzi@niedziela.pl
Wśród autorów rozlosujemy książki.

2015-08-12 08:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niecudowny lek

10 minut, które zmieni całe twoje życie.
Nic nie będzie już takie jak wcześniej. Zaryzykujesz? Podejmiesz wyzwanie?

Bałagan

CZYTAJ DALEJ

Księżna i zakonnica

[ TEMATY ]

święci

św. Kinga

Grzegorz Czarnic/pl.wikipedia.org

CZYTAJ DALEJ

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję