Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Są z ludźmi, ale bez alkoholu

Sierpień – miesiąc trzeźwości, jest szczególnym czasem do trwania w abstynencji, ale i pokazywania różnych dzieł związanych z trzeźwością. Okazję ku temu stanowiła 20. rocznica założenia Skoczowskiego Stowarzyszenia Abstynentów Klub „Jonasz”. Członkowie stowarzyszenia i sympatycy ruchów trzeźwościowych świętowali jubileusz 1 sierpnia na Kaplicówce

Niedziela bielsko-żywiecka 33/2015, str. 5

[ TEMATY ]

trzeźwość

Monika Jaworska

Wspólna modlitwa środowisk trzeźwościowych podczas świętowania jubileuszu

Wspólna modlitwa środowisk trzeźwościowych podczas świętowania jubileuszu

Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w sanktuarium św. Jana Sarkandra. Celebrujący Eucharystię proboszcz ze Skoczowa, ks. kan. Antoni Dewor zauważył, że ten dzień jest świętem wolności.

Reklama

– Pan Bóg dał każdemu wolość, o czym czytamy w Biblii. Człowiek otrzymał piękny, ale i trudny dar wolności. Może wybierać między dobrem i złem, między Bogiem i odrzuceniem Boga – stwierdził kapłan. Pod koniec Eucharystii uczestnicy chwycili się za ręce i odmówili „Modlitwę o pogodę ducha”.

Po Mszy św., do późnych godzin wieczornych odbywał się piknik trzeźwościowy na Kaplicówce. Honorowy prezes stowarzyszenia, Andrzej Poloczek, który poprowadził jubileuszowe spotkanie, przypomniał początki „Jonasza”. – Początkowo było 15 zapaleńców, którzy razem ze mną postanowili założyć to stowarzyszenie. Dzięki temu powstały kolejne ośrodki, np. w Brennej, Wiśle, Ustroniu, Górkach. Jednym z największych naszych osiągnięć było sprowadzenie TVP do Skoczowa w 1997 r. Pół godziny na TVP2 emitowano program „Maraton trzeźwości”, prowadzony przez Ewę Cendrowską. Ale najważniejszym osiągnięciem była trzeźwościowa pielgrzymka dziękczynna w 1996 r. do Ojca Świętego, razem z diecezjalną pielgrzymką. Wielu ludzi, którzy trzeźwieli, powstali z nałogu. Ci ludzie żyją, są z nami, a tak, być może, by ich nawet już nie było – wspominał Andrzej Poloczek.

Stowarzyszenie, które ma siedzibę w Skoczowie na Rynku, obecnie liczy ok. 50 stałych członków. Kilkadziesiąt osób liczą również oddziały rejonowe. Prezesem stowarzyszenia jest Krzysztof Święczyk. Jak zaznaczył Andrzej Poloczek, w jubileuszowym spotkaniu wzięli udział trzeźwi alkoholicy z rodzinami z całej południowej Polski, m.in. z Jastrzębia Zdroju, Cieszyna, Wisły, Ustronia, Strumienia. – Poprzez to spotkanie chcieliśmy pokazać ludziom niezwiązanym z naszym ruchem, że da się bawić bez alkoholu, że da się jechać na wycieczkę bez alkoholu. Mamy się integrować, a nie izolować. Mamy być z ludźmi, ale bez alkoholu. Dać im przykład i stworzyć taką atmosferę, by z chęcią przychodzili do nas i byli z nami – podsumował Andrzej Poloczek.

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podejmij abstynencję w intencji ŚDM 2016

[ TEMATY ]

trzeźwość

Światowe Dni Młodzieży

Bożena Sztajner/Niedziela

Z inicjatywy Duszpasterstwa Trzeźwości Archidiecezji Krakowskiej przy współpracy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka odbywa się akcja MDM, czyli „Młodzi dla młodych”. Polega ona na złożeniu daru szeroko rozumianej abstynencji w intencji dobrych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

„Miłosierdzie domaga się czynu. Zrodził się zatem pomysł, żeby zaproponować taką formę przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Po pierwsze, odwołując się do słów św. Jana Pawła II do młodych o konieczności stawiania sobie wymagań. Po wtóre w związku z rosnącym problemem wczesnej inicjacji alkoholowej w Polsce” – powiedział KAI ks. Mirosław Żak, archidiecezjalny duszpasterz trzeźwości.

CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Maria Vianney

Niedziela legnicka 12/2010

[ TEMATY ]

święty

św. Jan Maria Vianney

KS. SŁAWOMIR MAREK

Urodził się 8 maja 1786 r. we Francji, w miejscowości Dardilly, niedaleko Lionu. Był jednym z siedmiorga dzieci państwa Mateusza i Marii Vianney, prostych rolników, posiadających dwunastohektarowe gospodarstwo. Jan już od wczesnych lat ukochał modlitwę. Przykładem i zachętą byli dla niego rodzice, którzy codziennie wieczorem wraz ze swoimi dziećmi modlili się wspólnie. Po latach powiedział: „W domu rodzinnym byłem bardzo szczęśliwy mogąc paść owce i osiołka. Miałem wtedy czas na modlitwę, rozmyślania i zajmowanie się własną duszą. Podczas przerw w pracy udawałem, że odpoczywam lub śpię jak inni, tymczasem gorąco modliłem się do Boga. Jakież to były piękne czasy i jakiż ja byłem szczęśliwy”.
Należy pamiętać, iż lata młodości Jana Vianneya, to okres bardzo trudny w historii Francji. W tym czasie bowiem szalała rewolucja, która w dużej mierze przyczyniła się do pogłębienia kryzysu między duchowieństwem a państwem. Walka z Kościołem sprawiła, że wielu księży odeszło od tradycji, składając przysięgę na Konstytucję Cywilną Kleru. Wzrost laicyzacji i głęboko posunięte antagonizmy to tylko główne problemy ówczesnej francuskiej rzeczywistości. Mimo tak trudnych warunków nie zaprzestano sprawowania sakramentów i katechizacji dzieci. Przygotowania do Pierwszej Komunii trwały 2 lata. Spotkania odbywały się w prywatnych domach, zawsze nocą i jedynie przy świecy. Jan przyjął Pierwszą Komunię w szopie zamienionej na prowizoryczną kaplicę, do której wejście dla ostrożności zasłonięto furą siana. Miał on wówczas 13 lat.
Od czasu wybuchu Rewolucji w Dardilly nie było nauczyciela. Z pomocą zarządu gminnego otwarto szkołę, w której uczyły się nie tylko dzieci, ale i starsza młodzież, a wśród niej Jan Maria. Przez dwie zimy uczył się czytać, pisać i poprawnie mówić w ojczystym języku. Stał się bliską osobą miejscowego proboszcza i stopniowo dojrzewało w nim pragnienie zostania księdzem. Ojciec początkowo zdecydowanie sprzeciwiał się, bowiem gospodarstwo potrzebowało silnych rąk do pracy, a poza tym brakowało pieniędzy na opłacenie studiów i utrzymanie młodzieńca. Jednak pod wpływem nalegań syna, ojciec ustąpił.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: obostrzenia covidowe najpierw w regionach z najniższą wyszczepialnością

2021-08-04 14:14

fot. Adam Guz/KPRM)

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Przy powyżej 1000 przypadków zakażeń COVID-19 dziennie w skali kraju zaczniemy wprowadzać obostrzenia. Na początek w regionach z najniższą liczbą szczepień – zapowiedział w środę szef MZ Adam Niedzielski. Przypomniał, że wśród takich regionów są obecnie m.in. Podlasie, Podkarpacie i Lubelszczyzna.

Niedzielski przypomniał, że w środę resort zdrowia poinformował o 164 kolejnych osobach zakażonych COVID-19. "Nie jest to wynik, który budziłby nasz ogromny niepokój, chociaż budzi na pewno niepokój tendencja wzrostowa" – dodał szef MZ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję