Reklama

Watykan

Abp Zimowski: Jan Paweł II - papież rodziny

36 lat temu, dokładnie 16 października 1978 roku, na stolicę Piotrową wybrany została Jan Paweł II. J.E. Zygmunt Zimowski, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, który podczas Synodu biskupów podkreślił temat rodziny, jako miejsca, przygarniającego osoby w podeszłym wieku i osoby chore. W wywiadzie dla Paolo Ondarza Ksiądz Arcybiskup powiedział:

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

rocznica

Synod o rodzinie

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

- Obchodzimy rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Rano celebrowaliśmy Mszę Świętą z liczną grupą kapłanów i osób świeckich, aby podziękować za jego wspaniały pontyfikat. Podczas kanonizacji Jana Pawła II, Papież Franciszek powiedział, że Jan Paweł II był "papieżem rodziny". Możemy zatem powiedzieć, że obecny Synod jest kontynuacją tego, co Jan Paweł II uczynił dla rodziny. Pierwszy Synod, któremu przewodniczył, dotyczył właśnie rodziny, a po jego zakończeniu opublikowana została encyklika “Familiaris consortio”. Wobec wielkich zmian zachodzących we współczesnym świecie, jest rzeczą ważną, aby rodzina była traktowana jako zasadniczy temat ewangelizacji. Wszyscy powinniśmy być ewangelizatorami dla rodziny.

Jeśli małżeństwo jest drogą ku świętości, Św. Jan Paweł II dał nam także świadectwo, że nawet przez chorobę można dojść do świętości. Wiele rodzin boryka się z rzeczywistością choroby, w rodzinach są osoby chore...

Chciałbym przypomnieć słowa wypowiadane podczas obrzędu sakramentu małżeństwa. Nowożeńcy oświadczają, że chcą dochować wierności i wytrwać małżeństwie w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i zlej doli, i przyrzekają sobie nawzajem wierność i uczciwość małżeńską, aż do śmierci. Można zatem powiedzieć, że z chwilą gdy młodzi zawierają małżeństwo, a potem stają się rodzicami, są świadomi, że przyjdą chwile radosne, i oby radość gościła w każdej rodzinie. Lecz narzeczeni mówią także o złej doli, zdrowiu i chorobie.

Są to słowa bardzo mocne, w obecnych czasach, kiedy przybiera na sile to, co Papież Franciszek nazywa kulturą odrzucenia: kto jest słaby, często zostaje odrzucony…

Tak, człowiek jest drogą Kościoła. Uświęcamy się przez cierpienie. Patrząc na cierpienie Chrystusa, połączmy się z Jego cierpieniem, lecz nasz ból ofiarujmy za Kościół, za rodziny, za Ojca Świętego, za biskupów, za powołania kapłańska. Rodzina jest środowiskiem, w którym rodzą się powołania kapłańskie, zaś Synod jest dobrą okazją, aby przypomnieć o tym wymiarze rodziny. Wówczas można czynić dobro przez własne cierpienie, ofiarując je w tych intencjach.

Jakie jest życzenie Jego Ekscelencji wobec tego Synodu biskupów, także z myślą o kolejnym Synodzie…

Można powiedzieć, że poruszyliśmy niektóre spośród zagadnień, o których była mowa. Modliliśmy się za rodziny. Życzę, aby każda rodzina, wpatrując się w Świętą Rodzinę, Czyli Jezusa, Maryję i Józefa, była szczęśliwa i radosna, zgodnie ze słowami nowożeńców: aby członkowie rodziny zawsze dochowywali wierności, w dobrej i złej doli, w zdrowiu i w chorobie. Tego życzę wszystkim rodzinom, także tym, które są mniej szczęśliwe.

2014-10-17 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed rocznicą urodzin „Samarytanki Zagłębia”

Niedziela sosnowiecka 43/2014, str. 4

[ TEMATY ]

rocznica

Piotr Lorenc

Sarkofag matki Teresy Kierocińskiej w kościele Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu

Sarkofag matki Teresy Kierocińskiej w kościele Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu

Kiedy 12 lipca 1946 r. zmarła w Sosnowcu Matka Teresa Kierocińska płakali po niej ludzie Zagłębia. Biskup częstochowski Stanisław Czajka mówił: „Jadę na pogrzeb świętej”. 14 października 1983 r. biskup Stefan Bareła rozpoczął jej proces beatyfikacyjny

W Wieluniu, gdzie 14 czerwca 1885 r. przyszła na świat Janina Kierocińska, jak też w innych zakątkach kraju, również w diecezji sosnowieckiej wierni wypraszają cud za jej pośrednictwem. W przyszłym roku przypada 130. rocznica urodzin „Matki Zagłębia”, a w 2016 r. – 70. rocznica jej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję