Reklama

Polska

Abp Hoser: lekarz powinien być dla chorego świadkiem nadziei i życia

Lekarz powinien być świadkiem nadziei i życia dla chorego, cierpiącego człowieka - powiedział abp Henryk Hoser, który z okazji wspomnienia św. Łukasza, patrona lekarzy, spotkał się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze z przedstawicielami środowisk medycznych. Doroczne uroczystości zainaugurowała Msza św., której przewodniczył bp warszawsko-praski.

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

lekarz

lekarstwa

Artur Stelmasiak

W homilii abp Hoser przybliżył postać św. Łukasza, wskazując go jako wzór zarówno w wymiarze posługi lekarskiej jak i życia chrześcijańskiego. - Naszym zadaniem jest nieustannie wzrastać w naszym człowieczeństwie czyli w mądrości oraz w łasce u Boga i u ludzi. Nie jest zatem ważne ile mamy w trzosie czy też ile mamy trzosów najważniejsze żebyśmy byli człowiekiem i uczniem Chrystusa, którego on posyła do chorych i cierpiących aby zanieść im nadzieję. Jeżeli bowiem spojrzymy na życie w sposób zglobalizowany nie ma wówczas sytuacji bez wyjścia bo ludzkie życie jest nieśmiertelne - przypomniał kaznodzieja.

Reklama

Zaapelował on także do pracowników służby zdrowia o podmiotowe podejście do pacjentów. - Choroba oprócz swoich typowych symptomów somatycznych jest również bolesnym przeżyciem samotności. Człowiek sam zmaga się ze swoim cierpieniem, z przeformatowaniem swojego życia, z opuszczeniem własnych marzeń i planów czy perspektyw które chciał zrealizować. Stąd każdy leczący bez względu na to jaką pełni funkcję, czy jaką specjalność zawodową reprezentuje powinien być wierny i obecny wobec samotności człowieka chorego - podkreślił bp warszawsko-praski. Zwrócił także uwagę na niezdrową atmosferę w palcówka służby zdrowia. - Ile w relacjach do pacjentów jest komenderowania, braku taktu, delikatności czy braku życzliwości. Ile w tych relacjach jest również poczucia wyższości, która nie leczy a tylko pogłębia istniejący w ludziach niepokój. Po co to wszystko - pytał abp Hoser.

Przestrzegał on również pracowników służby zdrowia przed przecenianiem skuteczności procedur medycznych. - Ni e jesteśmy wszechmocnymi demiurgami . Musimy z pokorą uznać granice medycyny aczkolwiek, jak dodał - Nie wolna nam ich zawężać. Wręcz przeciwnie, powinniśmy nieustannie je poszerzać - podkreślił bp warszawsko-praski Po liturgii w podziemiach katedry zasłużonym dla służby zdrowia wręczono Medale Diecezji Warszawsko-Praskiej. Nagrodzeni zostali: prof. Marek Krawczyk, prof. Boghdan Chazan, dr Konstanty Radziwiłł, , prof. Tadeusz Tołłoczko, dr Mieczysław Romejko oraz Krystyna Starosta. Spotkanie zwieńczył koncert w wykonaniu studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

2014-10-17 09:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska lekarka będzie walczyć przed norweskim sądem o wolność sumienia

[ TEMATY ]

lekarstwa

facebook.com/pixabay.com

Polska lekarka rodzinna, dr Katarzyna Jachimowicz, która została zwolniona w Norwegii m.in. za odmowę kierowania pacjentek na aborcję, będzie walczyć o wolność sumienia lekarzy przed sądem w Notodden. Proces ruszy już w połowie stycznia.

Polka z 23-letnim stażem po czterech latach pracy w przychodni rodzinnej w gminie Sauherad została zwolniona, ponieważ nie godziła się na zakładanie pacjentkom wkładek wewnątrzmacicznych i kierowania ich na aborcję. Pracodawca od początku wiedział o poglądach lekarki i nie stanowiły one żadnego problemu. Jednak po kilku latach Norwegia zmieniła przepisy, zakazując lekarzom stosowania klauzuli sumienia. Doktor straciła pracę, ale postanowiła się nie poddawać.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: przyjmijmy Jezusa jako chleb życia

2021-08-01 12:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

youtube.com/vaticannews

„Nie troszczmy się jedynie o chleb materialny, zaspakajający nasz głód, ale przyjmijmy Jezusa jako chleb życia i, począwszy od naszej przyjaźni z Nim, uczmy się kochać siebie nawzajem. Bezinteresownie i bez kalkulacji” – zachęcił papież w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii (J 6, 24-35), przedstawiającego dalszy ciąg mowy o chlebie życia. Jezus wyrzuca szukającym Go ludziom interesowność, bo nie pojęli cudu rozmnożenia chleba i zatrzymali się jedynie na chlebie materialnym.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa przy pomniku Gloria Victis w rocznicę godziny „W”

2021-08-01 17:26

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

PAP/Tomasz Gzell

W intencji poległych Powstańców Warszawskich modlono się w rocznicę godziny „W” pod pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Ich heroiczna miłość Ojczyzny niech będzie źródłem natchnień dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – powiedział w 77. rocznicę bohaterskiego zrywu abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Pod pomnik przybyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele rządu, parlamentu, generałowie Wojska Polskiego oraz kombatanci. Obecny był też abp Józef Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję