Reklama

Niedziela Legnicka

XXIII Piesza Pielgrzymka Diecezji Legnickiej na Jasną Górę

Tegoroczną pielgrzymkę tworzyło dziesięć grup oraz grupa Duchowego Uczestnictwa. Grupy gromadziły pielgrzymów z różnych rejonów diecezji lub skupionych wokół duszpasterstw zgromadzeń zakonnych oraz grupę techniczną. Grupy mają swoje barwy, swoich patronów i przewodników, których wspomagali inni obecni na pielgrzymce księża

Niedziela legnicka 33/2015, str. 4-7

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Waldemar Wesołowski

Wyjście grupy 5

Wyjście grupy 5

Rozpoczęcie

„Życie z Pasją” – to hasło tegorocznej 23. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej na Jasną Górę. Z biskupiego miasta, 29 lipca, w drogę wybrało się ponad 700 osób z różnych zakątków diecezji.

W gronie pielgrzymów znalazła się młodzież, osoby dorosłe i starsze, a także rodzice z małymi dziećmi. Każdy niósł do Częstochowy własne intencje, prosząc o zdrowie, zdanie matury i dostanie się na wymarzony kierunek studiów, a także o zgodę w rodzinie i o pokój na świecie. Z Legnicy droga na Jasną Górę trwała 10 dni. Dziennie mieli do pokonania ok. 30 km. Pierwszy etap, do Ujazdu Górnego, liczył 30 km.

Reklama

O godz. 6 w katedrze legnickiej błogosławieństwa na drogę udzielił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W słowie skierowanym do pielgrzymów prosił o modlitwę w intencji całej diecezji. „Proszę, byście do waszych osobistych intencji włączyli i tę – modlitwę o to, by cała nasza diecezja była ludem pielgrzymującym, który chce słuchać Słowa Bożego i iść według zamysłu Boga”. Zachęcał też, by podczas drogi odkrywać, odczytywać i przyjmować wolę Boga wobec nas. „Dzięki temu łatwiej i lepiej będzie nam układać nasze relacje w rodzinach, w pracy, w sąsiedztwie i w Kościele” – mówił Biskup Legnicki.

Jak powiedział główny przewodnik ks. Mariusz Majewski, „na trasie czekać nas będą ważne wydarzenia”. To m.in. nabożeństwo pokutne w Oławie z okazją do nocnej spowiedzi, pielgrzymkowe prymicje dwóch neoprezbiterów, nabożeństwo Światowych Dni Młodzieży oraz nabożeństwo powołaniowe z racji Roku Życia Konsekrowanego. Tradycyjnie już w miejscowości Radawie sprawowana będzie Msza św. na „polu legnickim”, a tuż przed wejściem do Częstochowy spotkanie na Górce Przeprośnej.

W trakcie trwania Pielgrzymki każdego dnia na antenie Radia Plus Legnica o godz. 20 trwało Studio Pielgrzymkowe. Dziennikarze relacjonowali to, co działo się na pątniczym szlaku. Można było wysłuchać reportaży, rozmów z księżmi przewodnikami, a także zadzwonić do studia z intencjami do wspólnej modlitwy.

Reklama

W parafiach natomiast powstały grupy Duchowego Uczestnictwa. To propozycja dla tych, którzy z różnych względów nie mogą wędrować do Częstochowy. Dla pielgrzymów z tej grupy przygotowano specjalną książeczkę, w której znalazły się wszystkie materiały, modlitwy i rozważania realizowane w drodze na Jasną Górę.

Ks. Waldemar Wesołowski

Oni wyszli pierwsi

Mówią o nich „grupa ekstremalna”, dlatego że wyruszają na trasę wcześniej od innych i przechodzą najdłuższą trasę. To grupa V, w skład której wchodzą pielgrzymi z rejonu zgorzeleckiego.

Wyruszyli już w piątek 24 lipca z parafii pw. św. Jadwigi w Zgorzelcu, pod przewodnictwem ks. Grzegorza Basary, mając w perspektywie 5-dniowy marsz do Legnicy (100 km), a potem wraz z całą grupą do Częstochowy (250 km). Przez pierwsze dwa dni w grupie pielgrzymów znalazło się też czterech osadzonych z aresztu śledczego w Lubaniu, którzy po uzyskaniu stosownych przepustek wędrowali ze swoim kapelanem ks. Arturem Węglem. Żegnani przez swoich duszpasterzy, rodziny i przyjaciół, wyruszyli na trasę po Mszy św., z błogosławieństwem ks. dziekana Macieja Wesołowskiego.

W kolejnych dniach rozpoczęły swoje wędrówki, w ramach gwiaździstego zejścia w Legnicy: grupa II – jeleniogórska (26 lipca), grupa III – bolesławiecka (26 lipca), grupa I – z Polkowic (27 lipca), do której dołączyli pielgrzymi z Lubina (28 lipca).

Ks. Piotr Nowosielski

Główny Przewodnik o Pielgrzymce

Ks. Mariusz Majewski: – W tegorocznej pielgrzymce chcemy wejść w życie Kościoła powszechnego, w ten czas, który jest do roku przyszłego przygotowaniem do 1050. rocznicy Chrztu Polski. To przypomnienie, że w Chrystusie zostaliśmy zakorzenieni, wszczepieni, przez sakrament chrztu św. Chcemy na nowo odpowiedzieć sobie na pytanie, co to znaczy żyć z Chrystusem? Hasło tegorocznej pielgrzymki to „Życie z Pasją”, a więc życie z Chrystusem. Chcemy też przygotować się do przyszłorocznego wydarzenia, jakim będzie Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie, bo wcześniej będziemy też gościć niektórych uczestników z zagranicy na terenie naszej diecezji. Zaplanowane zostały na trasie także pewne wydarzenia. Należą do nich m.in. nabożeństwo pokutne, celebracja Słowa Bożego, nabożeństwo przed ŚDM, nabożeństwo powołaniowe z racji przeżywanego Roku Życia Konsekrowanego. Tradycyjnie, jak co roku, będziemy też przeżywać prymicje pielgrzymkowe dwóch tegorocznych neoprezbiterów, którzy z nami będą wędrować. Ta Msza św. będzie odprawiona w Radawiu, na tzw. legnickim polu, przy figurze Matki Bożej Ocalenia. Oczywiście, czeka też nas Górka Przeprośna, przypadająca w dniu Przemienienia Pańskiego. Jeśli chcemy wejść na Jasną Górę i być napełnionymi światłem Chrystusa, to trzeba się nam najpierw pojednać z Bogiem i człowiekiem. Co roku modlimy się też za Ojczyznę, w tym będziemy pamiętać o rocznicy Powstania Warszawskiego oraz o inauguracji kadencji nowego Prezydenta. Podczas trwania pielgrzymki będzie miała też miejsce uroczystość chrztu św. dziecka, które urodziło się wieloletnim uczestnikom naszej Pielgrzymki.

Ks. PN

Grupa Zerowa

To grupa „techniczna”, którą tworzyli wszyscy zebrani wokół różnych służb pielgrzymkowych. Do tej grupy należą piloci, porządkowi, służba liturgiczna, diakonia muzyczna, informacyjna, gorące i zimne napoje, pieczywo, służba medyczna, radiotechniczna, transport sanitarny, bagażowy, toalety, „sanepid”, czyli służba dbająca o czystość po pobycie pielgrzymów, oraz inne osoby zaangażowane w bezpieczny i sprawny przebieg Pielgrzymki. Przewodnikiem tej grupy, jest zarazem główny przewodnik Pielgrzymki ks. dr Mariusz Majewski. Patronem grupy – bł. ks. Jerzy Popiełuszko, a barwą grupy kolor czarny. Ojcem duchownym Pielgrzymki ks. dr Krzysztof Wiśniewski. Głównym porządkowym Bartosz Urbański.

Grupa I

Tę najliczniejszą grupę tworzą pielgrzymi z dekanatów: Lubin, Polkowice, Ścinawa. Przewodnikiem jest ks. Tomasz Hęś, który w bieżącym roku obchodzi jubileusz 15-lecia święceń i 25-lecie udziału w pielgrzymkach. Z tej okazji odprawiał też na trasie pielgrzymki Mszę św. dziękczynną w Żórawinie. Jak przyznał, myślał już powoli o rozstaniu się z Pielgrzymką, ale jednak podjął decyzję, że będzie starał się służyć pielgrzymom jak najdłużej: – Nie wyobrażam sobie, by zostawić tych, z którymi idę – mówił o swojej decyzji. Powitano to z wielką radością i aplauzem. W grupie wędrowało w tym roku m.in. 12 rodzin z dziećmi, a także nowożeńcy Dorota i Damian, w podróży poślubnej. Ostatniego dnia w strojach weselnych pojawili się pod jasnogórskim Szczytem.

Patronem grupy jest św. Barbara, m.in. z tego względu, że jest ona patronką górników, a pielgrzymi tej grupy mieszkają na terenie Zagłębia Miedziowego. Barwami grupy jest kolor czerwony.

Grupa II

Jej uczestnicy to mieszkańcy dekanatów: Jelenia Góra-Wschód i Zachód, Kamienna Góra-Wschód i Zachód, Mysłakowice, Świerzawa, Szklarska Poręba i Złotoryja. To jedna z grup, która swoje pielgrzymowanie rozpoczyna wcześniej od innych. Przewodnikiem jest ks. Mateusz Rycek. O wędrowaniu mówi: – Żeby z Jeleniej Góry dojść na Jasną Górę, trzeba po drodze pokonać niejedną górę, ale od Legnicy, już mamy drogę łagodniejszą.

W tej grupie wędruje też jeden z najstarszych pielgrzymów, ks. senior Kazimierz Piwowarczyk, który w bieżącym roku obchodzi jubileusz 40-lecia uczestnictwa w pieszych pielgrzymkach. Warto też wiedzieć, że grupa wyruszyła w drogę z „pakietem” ponad 1000 intencji do omodlenia, które zostały zebrane przed wyjściem w ramach poczty pielgrzymkowej, szczególnie na terenie diecezjalnego sanktuarium w Krzeszowie. Ta specjalna księga intencji poleconych została złożona na Jasnej Górze.

Jako patrona grupa obrała św. Franciszka z Asyżu, a ich barwami jest kolor niebieski.

Grupa III

To jedna z największych grup, w której wędruje najwięcej młodzieży. Bardzo szybko grupa stworzyła swoistą wielką rodzinę. Co ciekawe, młodzi mówią o dorosłych i doświadczonych pielgrzymach, że nie byłoby tej grupy bez nich, a dorośli twierdzą, że nie wyobrażają sobie tej grupy bez młodzieży. Mało tego, przewodnik grupy ks. Dawid Kostecki, stwierdził, że chęć pielgrzymowania jest tak wielka, że na postojach nigdy nie trzeba grupy zwoływać. Pielgrzymi pochodzą z dekanatów: Bolesławiec, Chojnów i Nowogrodziec. Po raz pierwszy w tej grupie podjęto decyzję o wcześniejszym wyjściu na trasę pielgrzymkową przez pielgrzymów z Nowogrodźca. Po dojściu do Bolesławca dołączyli kolejni pielgrzymi, aby wspólnie powędrować dalej.

Patronem grupy jest św. Józef, a barwami kolor pomarańczowy.

Grupa IV

Do grupy czwartej zaproszeni zostali mieszkańcy dekanatów legnickich. Ich przewodnikiem jest ks. Marcin Uryga. Patronami grupy zostali wybrani święci apostołowie Piotr i Paweł, a barwy które przyjęli, to kolor zielony. Tegoroczna grupa pielgrzymkowa miała rozpiętość wiekową od 2 do 71 lat. Ale w niczym to nie przeszkadzało, a wręcz przeciwnie, było okazją do okazywania sobie wielokrotnie pomocy i życzliwości.

– Idziemy znów naładować duchowe akumulatory – mówili jedni. Inni wspominali spotkanie na trasie z panią, która przyjęła ich w gościnę, a pracuje z dziećmi chorymi na raka. Był to dla pielgrzymów i tej osoby czas szczególnego, wzajemnego świadectwa o tym, w czym uczestniczą. – To bardzo wspaniała młodzież. To taka młodzież, której nigdzie nie pokazują, a powinni ich pokazywać. Im nie trzeba żadnych używek, żadnych dopalaczy, żeby mogli bawić się, tańczyć i modlić. Zapraszamy wszystkich, do tego szczególnego przeżycia w drodze. Ruszajcie wszyscy, kto może. Babcia Renia was zaprasza – chwaliła uczestników inna z sióstr pielgrzymkowych.

Grupa V

To najdłużej wędrująca grupa pielgrzymkowa. Mówią o nich – ekstremalni. Wychodzą ze Zgorzelca, aby przez 15 dni wędrować na Jasną Górę. Przewodnik, ks. Grzegorz Basara, nie martwił się zmieniającą się liczbą uczestników. Bowiem inna była liczba osób w dniu wyjścia, inna (większa) po wyjściu z Legnicy, ale wszyscy uczestnicy szybko się zintegrowali. Grupa w dużej część składa się z młodzieży, ale – jak mówi jeden z pielgrzymów z Zawidowa – ci młodzi są tak pełni radości, że aż nam, dorosłym, chce się żyć. Dzięki temu nie wiadomo, kiedy przechodzi się te 350 km. Patronką grupy jest św. Jadwiga, a barwami grupy jest kolor fioletowy. Pielgrzymi pochodzą natomiast z dekanatów: Zgorzelec, Bogatynia, Gryfów Śląski, Lubań, Leśna, Lwówek Śląski, Węgliniec.

Grupa VI

To jedna z grup, która zrzesza w sobie uczestników z parafii objętych duszpasterstwem zgromadzeń zakonnych. Są to pielgrzymi z parafii salezjańskich z dekanatów Chocianów i Lubin. Ta „żółta” grupa, pod patronatem św. Jana Bosko, słynie m.in. z rzucania wianków pod kolumną z figurą Matki Bożej pod Szczytem Jasnogórskim. W bieżącym roku Salezjanie obchodzą 200-lecie urodzin Patrona. Stąd jeden z dni pielgrzymkowych został wykorzystany do ukazania salezjańskiego stylu modlitwy, pracy i zabawy. W grupie zawsze jest większa liczba wędrujących rodzin. W tym roku było ich 8. Jak zawsze mogły one liczyć na pomoc innych pielgrzymów, dzięki temu szczęśliwie można było przejść całą trasę. Przewodnik, ks. Mariusz Jeżewicz SDB, chwalił wszystkich uczestników, za to kolejne spotkanie „w drodze”.

Grupa VII

Po roku nieobecności wróciła na trasę pielgrzymki siódma grupa – pokutna, której przewodnikiem został tegoroczny neoprezbiter ks. Marcin Bryłkowski. To grupa „ruchoma”, w której liczba uczestników może się zmieniać każdego dnia, choć są w niej i tacy pielgrzymi, którzy są w niej od początku do końca (30 osób). Pielgrzymi z innych grup mogą w każdej chwili dołączyć się. To grupa, w której dominuje modlitwa i śpiew. W tej grupie odmawia się każdego dnia wszystkie części Różańca św. Jak mówi przewodnik: – To grupa pokutna, ale nie smutna. To, co udało mi się zaszczepić w grupie, to radość. Patronem grupy jest św. o. Pio, a barwami kolor biało-czarny.

Grupa VIII

To jedna z „młodszych” grup, która została powołana do życia niedawno, a jej przewodnik ks. Krzysztof Czadowski prowadził tę grupę po raz pierwszy. Grupę tworzą pielgrzymi z dekanatów Prochowice i Jawor. Patronem grupy jest św. s. Faustyna Kowalska, a barwami kolor biało-czerwony. W tym roku wśród intencji pielgrzymkowych znalazła się też modlitwa za zmarłego wiosną śp. ks. Zbigniewa Tracza, długoletniego ojca duchownego pielgrzymki, z jaworskiej parafii Bożego Miłosierdzia. Pielgrzymi z tej grupy w rozmowach podkreślali też niezwykłą gościnność i otwartość ludzi w miejscowościach, które przemierzali.

Grupa X

To druga z grup, którą tworzą pielgrzymi z parafii objętych opieką duszpasterską zgromadzeń zakonnych. Są to mieszkańcy parafii franciszkańskich z terenu diecezji legnickiej. Przewodnikiem grupy jest o. Jan Janus OFMConv. To „najmłodsza” grupa, która powstała 3 lata temu. Grupa od początku jest bardzo dobrze zorganizowana pod względem logistycznym, z grupą diakonii technicznej, co pomaga pielgrzymom w wielu sytuacjach. – To także okazja do uczenia się wzajemnego szacunku i wdzięczności – mówił o tej diakonii Przewodnik. Pielgrzymi mieli też okazję, do wieczornej osobistej modlitwy i adoracji w tzw. namiocie spotkania, z czego korzystali także pielgrzymi z innych grup. Patronem „dziesiątki” został obrany św. Jan Chrzciciel, a barwami kolor popielaty.

***

Tegoroczna XXIII Pielgrzymka już za nami. Jak widać z tej prezentacji, nie ma jeszcze grupy 9. Może to być zachętą do stworzenia kolejnej, autonomicznej grupy, z któregoś regionu diecezji. To przybliżenie grup nie wyczerpuje całego bogactwa czasu pielgrzymkowego i wydarzeń, które miały miejsce podczas pielgrzymki. Więcej na ten temat znajdziemy na stronach Radia Plus Legnica (www.legnica.fm), na których zaprezentowane są liczne galerie, filmy, reportaże, wywiady, wydarzenia i zapisy kolejnych dni studia pielgrzymkowego.

Wszystkim pielgrzymom, i zaangażowanym w organizację i przebieg Pielgrzymki gratulujemy wytrwałości i radości z dotarcia do celu. Życzymy też, aby bogactwem przeżyć, które stały się ich udziałem, dzielili się po powrocie do swoich domów i miejscowości.

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga niesamowitych spotkań

Kontynuujemy naszą relację z pieszej pielgrzymki Gabrieli i Grzegorza do miejsca kultu św. Jakuba Większego Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Para pielgrzymów po opuszczeniu Świeradowa-Zdroju udała się do Chatki Górzystów, schroniska turystycznego mieszczącego się na Hali Izerskiej położonej w Górach Izerskich, w której spędziła dwa dni na odpoczynku i regeneracji sił fizycznych. Charakterystyką i symbolem Chatki Górzystów były naleśniki oraz niesamowita załoga, która otworzyła pielgrzymom oczy na prawdziwą wartość tego miejsca, nazywanego Izerbejdżanem. To właśnie tutaj Gabriela i Grzegorz uświadomili sobie, że droga, którą podążają, prowadzi ich do niesamowitych spotkań. Po dwóch dniach postoju pielgrzymi opuścili Polskę i wkroczyli do Czech, do przemysłowej miejscowości Tanvald, będącej także ośrodkiem wypoczynku, położonej w kraju libereckim. Stamtąd udali się do wsi Krasna, gdzie po raz pierwszy mieli nocleg u czeskiego gospodarza, niewierzącego, lecz – jak opowiada Gabriela – bardzo otwartego i charyzmatycznego człowieka, który przyjął wędrowców bardzo gościnnie i potrafił zrozumieć, czym jest dla nich droga, którą podążają. Następnie poprzez miejscowości Všeň i Mladá Boleslav pielgrzymi dotarli do miejscowości Benátky nad Jizerou, czyli Wenecji nad Izerą, gdzie spotkali się z rodzicami Grzegorza. Szukając kościoła w tej miejscowości, Grzegorz i Gabriela napotkali na parafię prowadzoną przez polskiego księdza Andrzeja Grygiela. – Każdy pielgrzym na szlaku św. Jakuba znajdzie u niego schronienie i wikt niezależnie od pory roku, dnia i tygodnia. Misja ks. Andrzeja jest niezwykle trudna, ale zarazem wyjątkowa. W jego obecności po raz pierwszy poczułam, jakby Pan Bóg był obecny w jego osobie, dlatego że zostaliśmy przez niego potraktowani jak Boże dzieci – mówi Gabriela. – Spotkanie z ks. Andrzejem uświadomiło nam, że dotychczas mieliśmy wręcz turystyczne podejście do drogi, którą przemierzamy, i że powinniśmy bardziej zaufać Panu Bogu niż sobie – dodaje. W chwili realizacji materiału (23 maja) Gabriela i Grzegorz opuszczali Benátky nad Jizerou i byli w drodze do miejscowości Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, miasta, które powstało w wyniku połączenia dwóch wcześniej samodzielnych organizmów. Starszą część dwumiasta stanowi obecnie Stará Boleslav, jedno z najważniejszych miejsc świętych w Czechach, gdzie znajduje się m.in. bazylika św. Wacława. Z kolei najważniejszym zabytkiem Brandýsa nad Labem jest renesansowy zamek z końca XV wieku, który powstał na miejscu starszego, średniowiecznego zameczku.

CZYTAJ DALEJ

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

To dziesiąty medal Polaków w ME, w tym czwarty brązowy. W przeszłości taki krążek wywalczyli też - poza poprzednią edycją - w 1967 i 2011 roku. Złoty zdobyli tylko raz - w 2009 roku, a pięciokrotnie srebrny - w latach 1975-1983.

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję