Reklama

Niedziela Wrocławska

Polska potrzebuje dziś dobrych żołnierzy

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu od lat kształci przyszłych oficerów, przygotowuje żołnierzy do służby w wojsku, uczy patriotyzmu. O tym, jak wygląda nauka w WSOWL, czy na uczelni uczą się także kobiety i jaki powinien być oficer Wojska Polskiego z kpt. Grzegorzem Krzywieckim, oficerem prasowym Wyższej Szkoły Oficerskiej, rozmawia Magdalena Lewandowska

Niedziela wrocławska 33/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

szkoła

Archiwum Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych

MAGDALENA LEWANDOWSKA: – W jaki sposób młodzi ludzie w Wyższej Szkole Oficerskiej przygotowują się do służby w wojsku?

KPT. GRZEGORZ KRZYWIECKI: – Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu swoje dziedzictwo intelektualne wywodzi z tradycji szkolnictwa wojskowego okresu I Rzeczpospolitej, zapoczątkowanego wraz z utworzeniem w 1765 r. Szkoły Rycerskiej. Od 2014 r. Uczelnia dziedziczy i kontynuuje chlubne tradycje Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej.
Obecnie na naszej Uczelni kształci się około 3000 studentów wojskowych i cywilnych na dwóch wydziałach: Nauk o Bezpieczeństwie i Zarządzania oraz w Instytucie Dowodzenia. Każdego roku w WSOWL naukę rozpoczyna około 1000 nowych studentów. W ofercie dydaktycznej WSOWL znajdują się również studia podyplomowe, a także Studium Oficerskie. Nasi studenci oprócz teorii mają bardzo dużo ćwiczeń praktycznych, zajęcia w terenie, poligon. Zajęcia w formie wykładów, ćwiczeń, laboratoriów i warsztatów prowadzone są w nowych obiektach dydaktycznych wyposażonych w najnowsze technologie informatyczne i specjalistyczne pomoce dydaktyczne. W związku z tym, że studia wojskowe przygotowują absolwentów do wykonywania zadań służbowych w jednostkach wojskowych, jak wspominałem, kładziemy nacisk na zajęcia praktyczne, samodzielne rozwiązywanie problemów, zajęcia w terenie. Jednocześnie proces kształcenia wspierany jest poprzez zastosowanie nowoczesnych trenażerów, a w ramach współpracy z jednostkami wojskowymi, szkolenie specjalistyczne wzbogacone jest o wykorzystanie sprzetu takiego, jaki wystepuje w Siłach Zbrojnych.
Uczelnia uczestniczy także w Programie Erasmus, w programie wymiany studentów z zagranicy. Równolegle współpracujemy blisko z szeregiem renomowanych europejskich uczelni wojskowych o podobnym profilu, m.in. Szkołą Wojsk Lądowych w Dreźnie, Uniwersytetem Obrony w Brnie, uczelniami francuskimi, a także ze słynną amerykańską Akademią Wojsk Lądowych West Point i wieloma innymi szkołami wojskowymi.

– Ile w WSOWL jest kobiet? Czy muszą spełniać te same kryteria, co mężczyźni? Czy mają jakieś „ulgowe” traktowanie?

– Obecnie spośród 917 studentów – kandydatów na żołnierzy zawodowych i słuchaczy Studium Oficerskiego, w Uczelni kształci się 209 kobiet i nie mają one żadnego specjalnego traktowania. W stosunku do warunków i trybu naboru na studia jedyna różnica występuje przy sprawdzianie sprawności fizycznej. Uczelnia cieszy się bardzo dużą popularnością i co roku o miejsce u nas stara się od 17 do 20 osób, w tym wiele kobiet. Panie dobrze czują się na Uczelni i świetnie sobie radzą z nauką, a studia gwarantują wszystkim słuchaczom – bez względu na płeć – zdobycie wiedzy specjalistycznej i umiejętności niezbędnych dla oficerów. Kobiety będące absolwentami Uczelni obejmują więc takie same stanowiska służbowe jak mężczyźni.

Reklama

– Na co w kształceniu przyszłych oficerów szkoła kładzie nacisk? Jaki powinien być oficer Wojska Polskiego?

– Wykształcenie, które daje Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, umożliwia przygotowanie do twórczej pracy w zawodzie żołnierza – zawodzie społecznego zaufania, wymagającym wysokich norm etycznych. Staramy się jak najlepiej szkolić naszych studentów, by później mogli jak najlepiej służyć Ojczyźnie. Przeprowadzamy dokładną selekcję kandydatów, kładziemy nacisk na kształtowanie wysokiego morale i promowanie standardów etycznych. Kształtowanie właściwych postaw żołnierzy jest procesem, którego powodzenie zależy w dużym stopniu od spójnych, długofalowych i konsekwentnych oddziaływań.
Dzisiaj profesjonalne Siły Zbrojne potrzebują żołnierzy posiadających specjalistyczną wiedzę, praktyczne umiejętności oraz predyspozycje psychofizyczne, potrafiących łączyć dyscyplinę i odpowiedzialność z samodzielnością i inicjatywą, ale odznaczających się także wysokimi walorami moralnymi i etycznymi.

– Czy Wyższa Szkoła Oficerska uczy przyszłych żołnierzy także patriotyzmu?

– Jedną z fundamentalnych wartości misji Uczelni jest właśnie patriotyzm, a istotą posłannictwa WSOWL jest przygotowanie absolwentów gotowych służyć Rzeczypospolitej Polskiej swoją wiedzą zarówno w obszarach wojskowych, jak i cywilnych. Żołnierze muszą wiedzieć, dlaczego służą swojej Ojczyźnie, muszą wiedzieć, że od ich oddania zależy bezpieczeństwo kraju. Dlatego nasz proces kształcenia i szkolenia realizowany jest ze szczególnym uwzględnieniem zawartych w misji Uczelni fundamentalnych wartości: patriotyzmu i humanizmu, poszanowania i poszukiwania prawdy, ludzkiej solidarności, zasad etycznych, a także tradycji szkolnictwa wojskowego oraz Sił Zbrojnych. Polska potrzebuje dziś dobrych żołnierzy.

* * *

Zapraszamy na uroczystości z okazji 95. rocznicy Cudu nad Wisłą i Święta Wojska Polskiego do bazyliki garnizonowej we Wrocławiu. 15 sierpnia o godz. 10 uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie abp Józef Kupny. Po Mszy św. uroczystości na pl. Gołębim. Transmisja w Radiu Rodzina.

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Ekonomik” jest cool

„Ekonomik” jest medialny. Informacje o pobiciu rekordu Guinnessa w długości ułożonego z książek domino, „Kontrolowanych Gadu-Gadu ze sławnymi osobistościami”, specjalnych koncertach „Budki suflera” i wielu innych szkolnych wydarzeniach często trafiają do mediów lokalnych i ogólnopolskich. Ale to jedna strona działalności szkoły

My nie tylko śpiewamy i tańczymy, nie tylko bawimy się, ale przede wszystkim pracujemy, dając młodzieży wysokie kwalifikacje zawodowe, pozwalające na zdobycie w przyszłości ciekawej pracy lub kontynuowania nauki na studiach – mówi Maciej Trzmiel, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie. – Cieszy też, że nasi uczniowie mają dojrzałe poglądy, potrafią dyskutować, prezentować swoje stanowisko i mądrze go bronić. Największym atutem „Ekonomika” są nowoczesne i zgodne z potrzebami rynku kierunki nauki: ekonomista, handlowiec, spedytor i technik obsługi turystycznej. Uczniowie, którzy wybrali tę szkołę – a jest ich blisko 600 – dokonali wyboru w sposób przemyślany.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Henryka Nowika

2021-08-04 22:56

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

ks. Henryk Nowik

Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze

ks. dr Henryk Nowik

ks. dr Henryk Nowik

W niedzielę 1 sierpnia 2021 r. w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze, w 88. roku życia i 64. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę ks. kan. dr Henryk Nowik.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. Biskupa zostanie odprawiona w czwartek, 5 sierpnia br., o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze (od godz. 10.30 czuwanie modlitewne), a po niej nastąpią dalsze obrzędy pożegnalne na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze (nowa część).

CZYTAJ DALEJ

Indie: Śmiercionośne deszcze monsunowe zalewają wschód kraju

2021-08-05 16:06

[ TEMATY ]

powódź

Indie

monsun

PAP

Kolejnych 16 osób zginęło, a 250 tys. zostało pozbawionych dachu nad głową wskutek powodzi, jakie nawiedziły Indie w trwającym sezonie monsunowym.

Doszło do wystąpienia z brzegów dwóch rzek, których wody zagroziły mieszkańcom sześciu dystryktów Bengalu Zachodniego – poinformował Javed Ahmed Khan, minister stanu ds. zarządzania katastrofami. We wtorek do akcji ratunkowej dołączyły siły powietrzne. Z dachów zatopionych domów udało się ocalić 100-letnią kobietę i 9-miesięczne niemowlę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję