Reklama

Modlitwa o jedność w toruńskiej katedrze

Skarb przechowywany w glinianych naczyniach

Niedziela toruńska 6/2003

Jak zawsze w pierwszych tygodniach nowego roku, począwszy od 18 stycznia aż do święta nawrócenia św. Pawła, które obchodzi się 25 stycznia, przeżywamy czas szczególnej modlitwy o jedność chrześcijan. Modlitwa Arcykapłańska Jezusa, którą przekazał św. Jan w swojej Ewangelii, nie pozostawia pod tym względem wątpliwości: uczniowie Chrystusa mają stanowić "jedno", jak jedno stanowi Trójca Święta (por. J 17, 11). Owa jedność pozostaje więc zadana wszystkim wierzącym, by przez czas wędrówki do domu Ojca urzeczywistniali i pielęgnowali więź jedności z Bogiem i między sobą, tak jak realizowała to pierwsza gmina, w której "jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich, którzy uwierzyli" (Dz 4, 32). Nie dzieje się to inaczej jak przez wspólną modlitwę zanoszoną do Pana, która stanowi podstawowe działanie ekumeniczne.
Tegoroczny Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan przeżywaliśmy pod hasłem zaczerpniętym z Drugiego Listu św. Pawła do Koryntian: "Ten skarb przechowujemy w glinianych naczyniach" (2 Kor 4, 7). Z tej okazji w katedrze Świętych Janów 19 stycznia br. miało miejsce ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, któremu przewodniczył ks. kan. Marek Rumiński, kierujący referatem ds. dialogu z innymi religiami w naszej diecezji. Obecny był bp Józef Szamocki oraz przedstawiciele bratnich wyznań chrześcijańskich: Kościoła prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-metodystycznego i polsko-katolickiego.
Do hasła tegorocznego Tygodnia nawiązywała dekoracja ustawiona przed prezbiterium katedry, której teologiczną wymowę wyjaśnił zebranym ks. Marek Rumiński. W glinianym naczyniu umieszczona została duża świeca symbolizująca osobę Jezusa Chrystusa, a w jej kierunku ustawiono kawałki potłuczonego naczynia oraz świece, które przy śpiewie pieśni do Ducha Świętego zapalali - biorąc światło od świecy wyrażającej Chrystusa - przedstawiciele poszczególnych wyznań chrześcijańskich. Przesłanie tego gestu było bez wątpienia wspaniałą lekcją ekumenizmu: zbliżając się do Chrystusa, Światłości Prawdziwej, jednocześnie zbliżamy się do siebie samych i pogłębiamy więź jedności.
Zgromadzeni w świątyni wysłuchali czytań z Pisma Świętego, następnie homilię wygłosił duchowny protestancki - ks. Jerzy Molin. Przypomniał zebranym, jak wielką troską trzeba otaczać dar jedności, jak wielkiej potrzeba czujności i wrażliwości na drugich, by ta jedność, co doskonale uzmysławia metafora św. Pawła, nie została rozbita na kawałki. "Skarb jedności" winien znaleźć poczesne miejsce w modlitwie i czynach wszystkich chrześcijan, a także stać się przedmiotem szczególnej odpowiedzialności. Po wspólnym wyznaniu wiary słowami "Symbolu Apostolskiego" zebrani zanosili do Boga modlitwę przebłagania za grzech podziałów i konfliktów między chrześcijanami oraz prosili o ducha braterskiej miłości w kroczeniu drogami jedności.
Na zakończenie modlitewnego spotkania bp Józef Szamocki zwrócił się do zebranych ze słowami podziękowania i zachętą do starań o zachowanie ducha jedności. Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem obecnych w katedrze chrześcijan, którego udzielili, każdy swoim wiernym, przedstawiciele bratnich wyznań chrześcijańskich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Most gorących serc

2022-12-07 20:55

Paweł Put

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

    Rycerze Kolumba to MOST łączący tych, którzy potrzebują i tych, którzy pragną pomagać, a nie bardzo wiedzą jak.

    - Biorąc pod uwagę aktualną sytuację wojenną na Ukrainie i cierpiących wskutek działań wojennych, uruchomiliśmy MOST GORĄCYCH SERC pragnących pomóc tym, którzy niewinnie cierpią - mówi Paweł Put - Wielki Rycerz Rady 14001 RK im. Matki Bożej Ludźmierskiej. I dodaje: - Jako Rycerze Kolumba pozyskaliśmy stosowne środki od naszych braci zza Wielkiej Wody na zakup żywności. Parafianie z Ludźmierza, dzieci i młodzież z ludźmierskich szkół, Ochotnicza Straż Pożarna z Krauszowa i Ludźmierza i Rycerze Kolumba, 15 lektorów z Działu, odpowiadając na niedzielny apel ks. proboszcza Jerzego Filka przybyli do sali konferencyjnej w Domu pod Tęczą - (ponad 50 osób), by pakować paczki. Trzeba ich spakować 2100, do każdej włożyć 22 produkty spożywcze długoterminowe. Następnie zostaną one przewiezione do Łańcuta, a stamtąd odjadą za naszą wschodnią granicę. W sumie łączna wartość darów to 280 tys. zł. A nie jest to jeszcze ostatnie słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję