Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Uczcili patrona miłości i pojednania

Niedziela bielsko-żywiecka 35/2015, str. 1

[ TEMATY ]

rocznica

św. Maksymilian Kolbe

Monika Jaworska

Modlitwa przed Ścianą Śmierci

Modlitwa przed Ścianą Śmierci

Postawa św. Maksymiliana stanowi klasyczny dowód prawdy, iż miłość jest tak silna, że potrafi przezwyciężyć naturalne pragnienie życia i oddać życie dla dobra osoby miłowanej. W geście ofiarowania życia za innych człowiek osiąga najwyższy szczyt doskonałości. Jakżeż szczęśliwy jest człowiek, który w oparciu o miłość mądrze rozdaje swoje życie tym, których kocha. On nie jest już niewolnikiem życia, ale jego szafarzem – powiedział bp Piotr Greger podczas Mszy św. sprawowanej w Muzeum Auschwitz-Birkenau przy bloku nr 11. Tam w piątek 14 sierpnia odbyły się uroczystości 74. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Reklama

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się modlitwą hierarchów i wiernych przy Ścianie Śmierci i w celi św. Maksymiliana. Dotarła także piesza pielgrzymka z parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu i z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Pojawili się przedstawiciele władz miasta, rodziny więźniów i wierni z Polski i zagranicy. Mszy św. przewodniczył bp Greger w koncelebrze z abp. Ludwigiem Schickiem z Bambergu, prowincjałem Franciszkanów o. Jarosławem Zachariaszem OFMConv i dużą reprezentacją księży.

– Św. Maksymilian uczy nas, że nie należy się bać tego wszystkiego, co nas przygniata, gdyż w naszych sercach jest autentyczna miłość, która z natury jest dyskretna i niezniszczalna. Miłość, która jest zdolna oddać życie, ale też miłość, która nieustannie zmartwychwstaje – mówił w homilii bp Greger. Abp Schick nawiązał do przypadającej w tym roku 50. rocznicy listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, który rozpoczął proces pojednania pomiędzy oboma Kościołami i narodami. Przypominał, że podczas Soboru Watykańskiego II biskupi obu narodów napisali list do Pawła VI jako jedna wspólnota, prosząc o beatyfikację o. Maksymiliana. – Św. Maksymilian jest nie tylko patronem miłości do drugiego człowieka, miłości bliźniego, ale w ten sposób stał się patronem pojednania polsko-niemieckiego, pojednania między narodami – stwierdził gość z Bambergu.

Na zakończenie, jeszcze przed uczczeniem przez wiernych relikwii o. Kolbego, o. Zachariasz poprosił o modlitwę w intencji owoców beatyfikacji (5 grudnia br.) polskich franciszkanów męczenników, o. Michała Tomaszka z Łękawicy i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, podkreślając, że obaj często powoływali się na przykład św. Maksymiliana. 6 stycznia 2016 r. odbędzie się dziękczynienie za ich beatyfikację w wymiarze diecezjalnym, a 9 stycznia – w wymiarze parafialnym w Łękawicy.

2015-08-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25 lat archidiecezji łódzkiej

W IV niedzielę Wielkiego Postu w kościele Sióstr Bernardynek wraz z abp. Władysławem Ziółkiem wierni dziękowali za powołanie 25 lat temu archidiecezji łódzkiej i jej pierwszego arcybiskupa.

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję