Reklama

Tajemnice Światła

4. Przemienienie na Górze Tabor

Niedziela toruńska 6/2003

Na górze Przemienienia Jezus zajaśniał wobec Piotra, Jakuba i Jana niezwykłym blaskiem. Pewnego dnia w Getsemani uczyni ich świadkami nie swej chwały, ale swego największego upokorzenia. Dlatego poprzez Przemienienie pragnie przygotować uczniów na ten dramatyczny moment. Apostołowie mogą oglądać Mistrza otoczonego chwałą. Jego odzienie stało się lśniąco białe. W postaciach Mojżesza i Eliasza, którzy rozmawiają z Jezusem, przemawia Prawo i Prorocy. Z obłoku odzywa się głos Ojca: "Ten jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie"! (por. Łk 9, 35). A to oznacza: słuchajcie Go nie tylko wtedy, kiedy mówi wam o swoim triumfie, ale i wówczas, kiedy będzie wam mówił o swoim poniżeniu. Wtedy, gdy będzie nam głosić swoją Ewangelię o radościach nieba, ale i wtedy Go słuchajcie, kiedy wam przypomni boleści, które dla jego osiągnięcia trzeba ze spokojem przejść. Zawsze Go słuchajcie. Czy mówi o rzeczach przyjemnych, czy o gorzkich, zawsze to czyni dla waszego dobra.
Opis Przemienienia rozpoczyna św. Łukasz wzmianką o modlitwie Jezusa. Modlitwa bowiem zawsze coś zmienia w nas i wokół nas. Ona najbardziej przemienia nasze serca. Najbardziej zbliża do Boga, otwiera na Niego i robi Bogu miejsce w duszy człowieka. Modlitwa przemienia również stosunki międzyludzkie. Na modlitwie rodzi się świadomość, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, ponieważ w niebie mamy jednego Ojca, który w Jezusie Chrystusie czyni nas swoimi przybranymi dziećmi.
Jeśli pragnę rzeczywiście zrealizować swoje chrześcijaństwo, muszę spoglądać na Jezusa przemienionego na górze. Jego chwała będzie moją chwałą. Pewnego dnia w niebie i ja będę lśnił bielą. Mówi mi o tym św. Jan: "będziemy podobni do Niego" (por. 1J 3, 2). W jaki sposób można dojść do takiej chwały? Słuchając zawsze i wyłącznie Jezusa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Archiwum

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. W sobotę 19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Siła słabego

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję