Reklama

Polska

Prymas o bł. ks. Jerzym Popiełuszce: świadek piękna i prawdy Ewangelii

Abp Wojciech Polak przewodniczył 19 października uroczystościom 30. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Msza św. sprawowana była w kościele pw. św. Wawrzyńca, który jako jedyny w Gnieźnie posiada relikwie kapłana-męczennika.

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

abp Mieczysław Mokrzycki

Archiwum Parafia Cielądz

W homilii Prymas Polski powtórzył słowa modlitwy bł. ks. Jerzego, w których tylekroć prosił, „byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”. Jak podkreślił, to i wszystko, co do nas mówił, o co się z nami i dla nas modlił, było rozważaniem Chrystusowej Ewangelii i przekładaniem jej wskazań na nasze konkretne życie.

„Czyż nie z Ewangelii płynie przypomnienie, że tylko ten może zwyciężać zło, który sam jest bogaty w dobro” – przypomniał abp Polak. „Czyż nie z Ewangelii – kontynuował – wypływa upomnienie, że nie może wystarczyć nigdy tylko samo potępienie zła, kłamstwa, tchórzostwa, zniewalania, nienawiści czy przemocy, ale że to my sami musimy być prawdziwymi świadkami, i obrońcami sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. I czyż to nie właśnie Chrystusowa Ewangelia – wyliczał dalej Prymas – wciąż woła o człowieka wiernego swemu sumieniu; upomina się o ludzką godność i poszanowanie tej godności, o prawdę, której nie można zagłuszyć czy rozmywać w ludzkim sercu, bo przecież – jak mówił ks. Jerzy – jest w ludziach jakaś naturalna tęsknota za prawdą i tylko trzeba nauczyć się odróżniać kłamstwo od prawdy”.

Reklama

„Trzydziesta rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego pozwala powrócić pamięcią do tamtych dni, do słów, które nam pozostawił, do życia i męczeństwa, którego dał nam przykład” – mówił hierarcha zachęcając, by w jego postaci wciąż na nowo odnajdywać pokornego świadka i sługę piękna i prawdy Ewangelii Jezusa, do której wzywał w swoich pamiętnych kazaniach przekonując, byśmy byli silni miłością i modlili się za braci błądzących, nie potępiając nikogo, a piętnując i demaskując zło.

„Właśnie ta logika głębokiego szacunku dla każdego człowieka, nawet tego, który osobiście uwikłany był w istniejące wówczas zło, z jednoczesnym jasnym, przejrzystym i odważnym demaskowaniem mocy zła, niewątpliwie powodowały, że ten skromny kapłan tak bardzo zagrażał złu. Mówił do przyjaciół swoich: nie walczę z ofiarami zła, ale ze złem. Może warto tej właśnie postawy się od Niego uczyć” – powiedział na koniec abp Polak.

Mszę św. wspólnie z Prymasem celebrowali ks. kan. Jan Szrejter, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca oraz ks. kan. Bogdan Czyżewski z gnieźnieńskiego seminarium duchownego. W modlitwie powszechnej modlono się m.in. za morderców ks. Jerzego i ich mocodawców. Po Eucharystii licznie zgromadzeni wierni zaśpiewali pieśń „Boże coś Polskę”. Po Mszy św. abp Polak poświęcił i złożył w specjalnie przygotowanym miejscu kamień węgielny z góry Synaj pod budowę obelisku upamiętniającego zamordowanego kapłana. W miejscu tym dziś, przy podobiźnie zamordowanego kapłana płonęły znicze, a wartę honorową trzymali harcerze. Przed Mszą św. natomiast odbył się krótki koncert Chóru Prymasowskiego, który śpiewem ubogacił także liturgię.

Parafia pw. św. Wawrzyńca jest pierwszą w Gnieźnie i drugą w archidiecezji posiadającą relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Otrzymała je w ubiegłym roku z warszawskiego sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki. To fragment kości kapłana-męczennika. Małą cząstkę przekazano także gnieźnieńskim siostrom karmelitankom.

2014-10-20 07:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski przyjął z rąk harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju

[ TEMATY ]

harcerze

abp Mieczysław Mokrzycki

Monika Jaworska

Abp Wojciech Polak przyjął 21 grudnia z rąk gnieźnieńskich harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. „Życzę, by było w nas dużo Bożego światła, bo przecież jeśli ono będzie w nas, to będzie też świeciło dla innych” – powiedział, dziękując za płomień i wspólną modlitwę.

Przekazanie światła z Betlejem miało miejsce w czasie Mszy św. sprawowanej w samo południe w bazylice prymasowskiej. Wspólnie z Prymasem Polski u grobu i relikwii św. Wojciecha modlili się harcerze z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecni byli także przedstawiciele lokalnych władz i mieszkańcy miasta, którzy po liturgii mogli zabrać płomień do swoich domów.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję