Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Rowerem do Pani Jasnogórskiej

W dzisiejszych czasach pielgrzymowanie przybiera różnorakie formy, a jedną z nich stają się coraz bardziej popularne pielgrzymki rowerowe. I właśnie w taki sposób 22 sierpnia wczesnym rankiem 23 pątników z Biłgoraja wyruszyło już po raz czwarty w pięciodniową pielgrzymkę do tronu Pani Jasnogórskiej. Pielgrzymka została zorganizowana przez parafię pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju oraz Stowarzyszenie Jedność Ziemi Biłgorajskiej. Pielgrzymi zostali pobłogosławieni przez proboszcza parafii komandora porucznika ks. Józefa Michalika. Trasa pielgrzymki została tak wyznaczona i podzielona, by uczestniczyć w niej mogli także mniej wprawieni rowerzyści, gdyż etapy są krótkie – ok. 50-80 km dziennie, zaś przejazd odbywa się głównie drogami o niskim nasileniu ruchu. Najstarszy uczestnik pielgrzymki liczył 70 lat, zaś najmłodszy to 11-letni uczeń V klasy szkoły podstawowej.

Pielgrzymce przyświecają dwa główne cele. – Pierwszym i najważniejszym jest pogłębienie swojej wiary poprzez codzienny udział we Mszy św., a także wiezione intencje i modlitwy odmawiane w czasie postojów. Drugi cel związany jest z wakacyjnym wypoczynkiem, gdyż zamierzamy, zgodnie z nauką Papieża Franciszka, poznawać walory turystyczne miejsc spotykanych na trasie przejazdu. Liczymy na to, że noclegi zaplanowane w atrakcyjnych miejscach, takich jak Stalowa Wola, Jasień, Chęciny czy Koniecpol ułatwią nam to zadanie – podkreślił organizator pielgrzymki, Mirosław Lipiński.

Pielgrzymom towarzyszy również opiekun duchowy, którym w tym roku jest wikariusz parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju, ks. Krzysztof Maj, który wyraźnie podkreślał, podczas kazania na Eucharystii rozpoczynającej pielgrzymkę, że nie jest to tylko zabawa i atrakcyjne spędzenie wolnego czasu, lecz jest to czas dla Boga i Jego Matki, czas na refleksję, modlitwę, co sprawia, że pielgrzymka ma charakter duchowy. – Wyruszyliśmy w taki szczególny dzień, kiedy w liturgii Kościoła wspominamy Maryję Królową. Mamy poprzez te trudności, które pojawią się na trasie, łączyć się z Bogiem i powierzać Mu swoje intencje oraz intencje tych, którzy prosili nas o modlitwę, a dzięki temu uczyć się wrażliwości na drugiego człowieka i pokory wobec Pana Boga – mówi ks. Maj.

Pielgrzymi dotarli na Jasną Górę 26 sierpnia – w dniu święta Matki Bożej Częstochowskiej, a ich pielgrzymowanie zakończyła odpustowa Msza św. sprawowana na wałach jasnogórskich.

2015-09-03 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rowerem nad morze

Niedziela wrocławska 34/2014, str. 7

[ TEMATY ]

rower

Archiwum parafii Świętej Rodziny

Grupa ministrantów z wrocławskiej parafii pw. Świętej Rodziny na Sępolnie razem z ks. Krzysztofem Deją już 4. raz wzięła udział w wakacyjnej wyprawie rowerowej. Tegoroczny maraton jednośladem trwał 14 dni i obejmował trasę liczącą 1100 km

Kiedy wysiadaliśmy z pociągu na stacji Wrocław Główny, to z jednej strony byliśmy dumni z naszego wyczynu rowerowego, a z drugiej strony czuliśmy żal, że to wszystko już się skończyło. Ale od początku…

CZYTAJ DALEJ

Polski głos na zgromadzeniu w Pradze: nie ulegajmy pokusie budowy innego Kościoła

2023-02-07 12:45

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Przed uleganiem pokusie budowy „innego Kościoła” przestrzegł prof. Aleksander Bańka w imieniu polskiej delegacji podczas kontynentalnego zgromadzenia synodalnego w Pradze. To europejskie spotkanie trwa w stolicy Czech w dniach 5-12 lutego. Wskazał na konieczność znalezienia takich „rozwiązań pastoralnych, które nie naruszając spójności doktrynalnej, pozwolą adekwatnie odpowiedzieć na współczesne wyzwania duszpasterskie”.

Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądccki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod.

CZYTAJ DALEJ

Uczą się posługi muzycznej

2023-02-07 17:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

KAMUZO

Rokitno sanktuarium

Lubuska Oaza

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło‑Życie

diakonia muzyczna

Kurs Animatorów Muzycznych Oazy

Katarzyna Krawcewicz

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

3 lutego w Rokitnie rozpoczęły się rekolekcje Kamuzo, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy prowadzony przez diecezjalną diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie. Potrwają do 12 lutego.

Celem rekolekcji jest przygotowanie od strony duchowej, teoretycznej i praktycznej osób do posługi muzycznej np. w parafii czy podczas rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję