Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Jędraszewski: bł. ks. Jerzy Popiełuszko upominał się o prawo Polski do Boga

- Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko upominał się o prawo Polski do Boga, gdy wygłaszał najbardziej podstawowe sprawy odnoszące się do ojczyzny, a nie do PRL-u, bo ojczyzny nie da się pojąć bez świętej tradycji – powiedział w Poznaniu abp Marek Jędraszewski. Metropolita łódzki przewodniczył uroczystej Mszy św. w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Henryk Tomczyk

W poznańskim kościele p.w. Matki Boskiej Bolesnej, gdzie od 30 lat nieprzerwanie wierni wspominają kapłana, kapelana, a dziś patrona NSZZ „Solidarność”, i gdzie 19 dnia każdego miesiąca odprawiane są Msze św. za ojczyznę, zgromadzili się parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, policji, straży pożarnej, kombatanci, związków zawodowych i delegacje zakładowe NSZZ „Solidarność”, a także członkowie zarządu NSZZ „Solidarność”, poczty sztandarowe i ludzie pracy.

W homilii wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że błogosławiony ksiądz z warszawskiego Żoliborza był świadkiem oddania ofiarnej, czystej miłości do końca.

-Błogosławiony ks. Jerzy upominał się o to, co należy się Bogu w wymiarze religijnym, bo system narzucony Polsce przemocą był po to, by walczyć z Bogiem i chrześcijaństwem – zaznaczył abp Jędraszewski. Metropolita łódzki zauważył, że ks. Jerzy głosił najbardziej podstawowe wartości odnoszące się do ojczyzny, której nie da się pojąć bez świętej tradycji i za którą tak wielu przelewało swoją krew.

- Mówił w imię prawdy w czasach przekłamania historii dalszej i nowej, Katynia, powstania poznańskiego, Grudnia ’70 i stanu wojennego – stwierdził metropolita łódzki. Zaznaczył, że ks. Popiełuszko upominał się o „prawdę, bez której naród nie może żyć, bez której karleje i traci przyszłość”.

Wiceprzewodniczący KEP zastanawiał się, co ks. Jerzy powiedziałby nam dzisiaj, „kiedy prawda o człowieku jest przekłamywana, dowolnie zmieniana, dyktowana z nowych ośrodków, które chcą rządzić światem”.

Nawiązał do opublikowanego kilka dni temu listu piętnastu profesorów do władz, aby nie realizowano wszystkiego, co chce Kościół katolicki. - To słowa jakby z lat osiemdziesiątych – stwierdził abp Jędraszewski, przypominając słowa św. Jana Pawła II, że usunięcie z przestrzeni publicznej religii jest próbą nowej ateizacji.

Reklama

Metropolita łódzki podkreślił też, że Kościół nie może milczeć, gdy chodzi o sumienie i godność człowieka. - Gdyby Kościół milczał w sprawie lekarza, który nie chciał przeprowadzić aborcji czy aktora usuniętego z teatru za bojkot sztuki „Golgota Picnic” nie byłby Kościołem. Upominając się, pełni tę funkcję w Polsce od niemal 1050 lat – stwierdził wiceprzewodniczący KEP.

Abp Jędraszewski zaznaczył, że trzeba dziękować Bogu za to, że ks. Popiełuszko do końca pozostał uczniem Chrystusa przez dzieło wiary, trud miłości i wytrwałą nadzieję, mimo rzekomej „potęgi” komunistycznego świata.

Zgromadzeni w kościele na poznańskim Łazarzu modlili się przez wstawiennictwo bł. ks. Jerzego za ojczyznę oraz za ludzi pracy. Po Eucharystii złożono kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, odmówiono także Litanię do bł. ks. Jerzego.

W poznańskim kościele p.w. Matki Boskiej Bolesnej od 30 lat, odprawiane są Msze św. za ojczyznę. W latach 80. ubiegłego wieku gromadziły one tysiące wiernych, a kościół otaczany był kordonem opancerzonych samochodów ZOMO i MO. Przy świątyni od 2005 roku stoi pomnik poświęcony bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

2014-10-20 11:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa książka o bł. ks. Jerzym

Na księgarskie półki trafia właśnie najnowsza książka o bł. ks. Jerzym Popiełuszce pt. „Święty Jerzy XX wieku”, autorstwa Włodzimierza Rędziocha, rzymskiego korespondenta „Niedzieli”, Grzegorza Górnego, publicysty, bogato ilustrowana zdjęciami Janusza Rosikonia.

- W przekonaniu św. Jana Pawła II postawa ks. Jerzego Popiełuszki była jedyną, jaką wtedy wobec komunizmu Kościół mógł zająć – mówił w czasie prezentacji książki Włodzimierz Rędzioch. Spotkanie odbyło się w Domu Pielgrzyma „Amicus” przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Rędzioch podkreślił, że obserwował działalność ks. Popiełuszki z perspektywy Rzymu i Watykanu. To oddalenie fizyczne było jednak połączone z dużym zaangażowaniem uczuciowym. Przyglądał się z bliska postawie św. Jana Pawła II w stosunku do wrogo nastawionego do człowieka komunizmu. Papież śledził bardzo uważnie wydarzenia w Polsce, a stan wojenny napawał go wielkim smutkiem. Św. Jan Paweł II modlił się o powrót ks. Jerzego i bardzo przeżył jego śmierć. - Od moich ówczesnych przełożonych z „L’Osservatore Romano”, którzy byli wtedy z papieżem dowiedziałem się, że gdy podczas kolacji do Jana Pawła II dotarła wiadomość o śmierci ks. Jerzego, przerwał kolację i poprosił wszystkich, aby przeszli na modlitwę do kaplicy – wspominał współautor książki, dodając, że św. Jan Paweł II przypisywał bł. ks. Popiełuszce wielkie znaczenie jako świadkowi wiary.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56

[ TEMATY ]

kardynał

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Według polityków USA nominacja ma na celu „uhonorowanie tych wszystkich mieszkańców Hongkongu, których odwaga i determinacja w obliczu represji zainspirowała świat”.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję