Reklama

W drodze

W drodze

Najwyższa Izba Kumoterstwa

Trąd sięgnął także NIK, instytucji powołanej do tego, żeby stać na straży praworządności życia państwowego i publicznego.

Niedziela Ogólnopolska 37/2015, str. 43

Kolejne ujawnione taśmy z nagranymi najważniejszymi decydentami III RP – i kolejne zaskoczenie, jak nisko może upaść państwo. Tym razem media (Telewizja Republika) przekazały opinii publicznej fragmenty rozmów prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego z ówczesną wicepremier rządu PO – Elżbietą Bieńkowską oraz paroma urzędnikami niższych szczebli. Zdumiewa język rozmowy i mentalność rozmówców. Po obgadaniu, kogo trzeba wsadzić na jakie stanowisko – bo konkurs konkursem, ale rekomendacja partyjna lub towarzyska jest najważniejsza – wicepremier Bieńkowska zwraca się do Kwiatkowskiego: „Wspaniała instytucja (NIK), gratuluję ci”. Wszyscy się śmieją, a Kwiatkowski zauważa: „Ja nie wiem, jak ona (NIK) ma ciągle dalej 60-procentowe zaufanie, rzeczywiście, opinii publicznej. Dobrze, że nikt się temu w szczegółach nie przygląda”.

Niby nic nowego, bo po ujawnionych wcześniej taśmach, ukazujących kumoterskie czy korupcyjne poczynania polityków rządowych, nie może to zaskakiwać. Robi się jednak nieswojo na myśl, że trąd sięgnął także NIK, instytucji powołanej do tego, żeby stać na straży praworządności życia państwowego i publicznego. W Internecie nadano jej już nowe imiona: Najwyższa Izba Korupcji lub Najwyższa Izba Kumoterstwa. Ale w sondażach zaufanie jeszcze się nie zmieniło. Skoro więc prezes NIK się dziwi, że jego firma ma nadal tak wysokie zaufanie opinii publicznej, to przecież – pozwolę sobie wyjaśnić panu prezesowi – to zaufanie wynika z potrzeby obywateli, żeby nasze państwo było porządne, rzetelne. Może taka potrzeba owocuje naiwnością, może powoduje później bolesne rozczarowania – tak jak w tym wypadku? Może tak być. Ale generalnie jest zdrowa, oczywista i niezbędna. Bo wiara obywateli, że nasza Polska może być państwem uczciwym i sprawiedliwym, sprawnym i rzetelnym, przenosi piętrzące się góry trudności. I daje niezbędny napęd do poczynań na rzecz naprawy państwa polskiego. A wymaga nasze państwo naprawy w wielu ważnych dziedzinach. Oby ten napęd nie został zmarnowany.

2015-09-08 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj patronem Głogowa - zaproszenie

2022-12-01 09:00

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Głogów

odpust św. Mikołaja

patron miasta

Wikipedia

Św. Mikołaj

Św. Mikołaj

Decyzją Stolicy Apostolskiej św. Mikołaj został patronem miasta Głogowa. Tegoroczny odpust i uroczystość św. Mikołaja będziemy przeżywali bardzo uroczyście.

Zapraszamy na konferencję poprzedzającą główne obchody, która rozpocznie się 5 grudnia o godz. 10:00 w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Jej tytuł to „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”. Wezmą w niej udział m.in. profesor historii sztuki bp Michał Janocha, który opowie o ikonografii św. Mikołaja w sztuce Wschodu i Zachodu, oraz ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który przedstawi „Postać św. Mikołaja, jako przykład dobroczynności dla współczesnych”. Tego samego dnia o godz. 18.30 w kościele pw. Bożego Ciała odbędzie się koncert mikołajowy pt. „Wybrany przez miłość” w wykonaniu chóru Space Of Grace & Goście.

CZYTAJ DALEJ

XXI Ogólnopolska Zbiórka Żywności „Tak. Pomagam!”

2022-12-01 21:29

CAL

W dniach 2 i 3 grudnia w wybranych sklepach w Lublinie, Lubartowie, Chełmie, Piaskach, Rejowcu Fabrycznym, Krasnymstawie, Trawnikach, Niemcach, Dorohusku i Dysie (w sumie w 41 placówkach handlowych) odbędzie się zbiórka żywności dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję