Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 38/2015, str. 6

USA, Bliski Wschód, Rosja

Kerry do Rosji: Cofnijcie się

Amerykański sekretarz stanu John Kerry przestrzegł ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa przed angażowaniem rosyjskich sił zbrojnych w wojnę domową w Syrii. Waszyngton uważa, że może to doprowadzić do „konfrontacji” Rosjan z siłami zachodniej koalicji bombardującej pozycje Państwa Islamskiego. Zachodnie media informowały, że w Syrii jest coraz więcej żołnierzy Federacji Rosyjskiej. Moskwa przyznaje się jedynie do wysłania na pomoc syryjskiemu reżimowi Baszara al-Asada doradców wojskowych.

Tymczasem wojska Turcji, która prowadzi własną operację pod hasłem walki z ISIS, wkroczyły do kurdyjskiego miasta Cizre. Kurdowie twierdzą, że Turcy zabili ponad 20 cywilów. Ankara odpowiada, że byli to terroryści z Partii Pracujących Kurdystanu.

(BBC, CNN)

* * *

– Rosja testuje Amerykanów. Uważam też, że może mieć ich cichą zgodę na zwiększanie obecności w Syrii – mówi „Niedzieli” politolog dr Jerzy Targalski. – Pytanie, co w tej sytuacji zrobi Europa. Postawiona przed problemem uchodźców może zmienić sojusz i uznać Al-Asada za jedynego gwaranta spokoju.

Hiszpania

Aborcja za zgodą rodziców

Do przeprowadzenia aborcji u nieletniej dziewczyny konieczne będzie zezwolenie rodziców – zdecydował 10 września br. hiszpański Senat. Jest to jedyna zmiana wprowadzona w prawie aborcyjnym. W Hiszpanii aborcja jest przeprowadzana na życzenie do 14. tygodnia ciąży, także u 16-latek. Centroprawicowa Partia Ludowa usiłowała zmienić prawo w taki sposób, by zabicie dziecka poczętego było możliwe tylko w przypadku gwałtu lub zagrożenia zdrowia matki, jednak burzliwe protesty lewicy i aborcjonistów uniemożliwiły przeprowadzenie reformy. Także podczas głosowania w Senacie w budynku parlamentu demonstrowały półnagie działaczki organizacji Femen.

Od zalegalizowania aborcji w 1985 r. w Hiszpanii zginęło blisko 1,9 mln dzieci nienarodzonych. W 2013 r. przeprowadzono tam 108 tys. aborcji zgodnych z prawem, w tym ok. 1,3 tys. u nastolatek. W ciągu roku w kraju rodzi się o 260 tys. dzieci mniej, niż potrzeba, by liczba obywateli utrzymywała się na stałym poziomie.

Reklama

(hazteoir.org, elpais.es)

Imigracja

Niemcy zawieszają Schengen

Z powodu napływu imigrantów Niemcy wprowadziły kontrole na granicy z Austrią, która z kolei wcześniej zawiesiła połączenia kolejowe z Węgrami, skąd przyjeżdżali na jej teren przybysze z Bliskiego Wschodu i Afryki. Z tych samych powodów Dania wstrzymała kursy promów i pociągów z Niemiec. W stolicy Węgier – Budapeszcie policja z trudem panuje nad tłumem koczującym od wielu dni wokół dworca Keleti.

Wciąż pozostaje niejasne, ilu imigrantów chciałyby przyjąć w Europie władze Unii Europejskiej. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker chce, by było to 160 tys. osób. Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel stwierdził, że to zaledwie „pierwszy krok”, a docelowo na terenie UE ma się znaleźć 450 tys. imigrantów. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz stwierdził z kolei, że jeśli poszczególne kraje nie przyjmą przybyszów, UE narzuci im ten obowiązek siłą.

(lastampa.it, BBC)

Wielka Brytania

Wspomaganego samobójstwa nie będzie

Brytyjscy parlamentarzyści odrzucili projekt ustawy legalizującej wspomagane samobójstwo. Prawo autorstwa Roba Marrisa z Partii Pracy zezwalało na dostarczenie choremu środków, za pomocą których mógłby on uśmiercić się przy asyście lekarza. Pomoc w eutanazji miała być dopuszczona w przypadku osób, którym diagności dawali nie więcej niż 6 miesięcy życia.

Próby legalizacji eutanazji w Wielkiej Brytanii trwają od 1997 r., ale sprzeciwiał się im nawet lewicowy rząd Tony’ego Blaira. Anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby powiedział, że wprowadzenie ustawy Roba Marrisa byłoby „przekroczeniem etycznego Rubikonu”.

(avvenire.it)

2015-09-15 13:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zwierzchników religijnych z Ukrainy: „Jestem blisko was i stale modlę się za Ukrainę”

2023-01-27 19:44

[ TEMATY ]

papież

Ukraina

religie

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.

Oto jego treść:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję