Reklama

W USA czekają na Franciszka

2015-09-15 13:13

Jolanta Marszałek
Niedziela Ogólnopolska 38/2015, str. 23

Janet Mayer / Splash News / East News
Mural z papieżem Franciszkiem (68 m x 30 m) na jednym z wieżowców na Manhattanie

Trwają przygotowania do wizyty papieża Franciszka w USA. Cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem zarówno mediów, jak i wiernych ze względu na osobę Papieża, który jest tu niezwykle popularny, oraz na fakt, że będzie w USA po raz pierwszy. Papież Franciszek rozpocznie swoją pielgrzymkę od Waszyngtonu. Przyleci do stolicy USA z Kuby 22 września. Następnego dnia rano spotka się w Białym Domu z prezydentem Barackiem Obamą i jego rodziną. Tego samego dnia odprawi Mszę św. w Ważnym sanktuarium maryjnym – bazylice Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie. Dzień później wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Będzie to wydarzenie historyczne, po raz pierwszy bowiem zwierzchnik Kościoła katolickiego wystąpi przed Kongresem. – Jesteśmy zaszczyceni, że Ojciec Święty przyjął nasze zaproszenie, i w imieniu narodu amerykańskiego czekamy na jego przesłanie – powiedział kongresmen John Boehner, inicjator zaproszenia Papieża na Kapitol.

24 września Ojciec Święty dotrze do Nowego Jorku, gdzie zostanie dwa dni. W pierwszym dniu pobytu weźmie udział w wieczornej modlitwie w katedrze św. Patryka. 25 września rano Papież odwiedzi Organizację Narodów Zjednoczonych. Zabierze głos podczas forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W południe w towarzystwie zakonników przybędzie do muzeum pamięci ofiar zamachów z 11 września 2001 r. W harmonogramie przewidziano wizytę w Szkole Matki Bożej Królowej Aniołów we Wschodnim Harlemie, a wieczorem papież Franciszek odprawi Mszę św. w Madison Square Garden. We wszystkich parafiach archidiecezji nowojorskiej rozprowadzane są bilety na to wydarzenie. – Wybieram się na tę Mszę św. – mówi Tadeusz Pietrzak, Polak mieszkający od lat w USA. – Nie budzi to już takich emocji jak spotkanie z Janem Pawłem II, ale ciekaw jestem tego papieża.

Na jednej ze ścian budynku w pobliżu słynnej sali na Manhattanie powstał ogromnych rozmiarów mural przedstawiający uśmiechniętego Papieża. Wykonanie tego wieloformatowego malunku zleciła diecezja brooklińska. Mural ma ok. 68 m wysokości i ok. 30 m szerokości. Powstawał ok. 6 tygodni.

Reklama

Jednym z niezwykłych wydarzeń będzie przejazd Papieża przez Park Centralny, jedno z najsłynniejszych miejsc na świecie. – Przejazd przez Central Park daje tysiącom nowojorczyków okazję, by stanąć twarzą w twarz z Franciszkiem – powiedział burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio. – Jesteśmy dumni z tego, że będziemy przyjmować w naszym wspaniałym mieście jeden z najpotężniejszych głosów na świecie – dodał de Blasio, demokrata, sprzymierzeniec przemysłu aborcyjnego, który nie zaprosił duchownych katolickich na inaugurację swojego urzędowania. Przejazd Papieża zaplanowano na 25 września po południu. By zobaczyć zwierzchnika Kościoła katolickiego, trzeba zdobyć bilet wstępu. Trwa rozprowadzanie tysięcy bezpłatnych biletów.

Centralnym punktem podróży papieża Franciszka będzie Msza św. w Filadelfii 27 września br., podczas Światowego Spotkania Rodzin. W duszpasterstwach i większych ośrodkach USA trwają intensywne przygotowania do tego wydarzenia. W Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown specjalny cykl katechez głosi ks. dr hab. Artur Żuk z Katolickiego Uniwersytetu Eichstätt-Ingolstadt w Niemczech. Przewiduje się, że wydarzenie to może przyciągnąć do Filadelfii ponad milion osób z całego świata.

Poprzednim papieżem odwiedzającym USA był Benedykt XVI w 2008 r. – to jego jedyna wizyta w tym kraju. Jan Paweł II odwiedził Stany Zjednoczone aż 7 razy, z czego 3 wizyty obejmowały kilka miast.

Tagi:
USA Franciszek na Kubie i w USA

Biały Dom: obrońcy życia mówią o cenzurze w mediach

2019-07-16 17:19

vaticannews.va / Waszyngton (KAI)

Liderzy organizacji pro-life w Stanach Zjednoczonych wzięli udział w szczycie poświęconym mediom społecznościowym, jaki odbył się w Białym Domu w ubiegły czwartek. Przed Donaldem Trumpem mówili o cenzurze i manipulacjach, jakie spotykają ich ze strony internetowych platform.

Alina Salwik

Lila Rose, założycielka i prezes stowarzyszenia Live Action wskazuje, że Twitter wielokrotnie uniemożliwiał im publikację materiałów związanych z działalnością i finansami aborcyjnego giganta Planned Parenthood. YouTube natomiast ukrył wszystkie wideo pro-life, a wzmocnił zasięg tych o aborcji – powiedziała Rose. Podobnie rzecz ma się z Facebookiem i Instagramem, które odmówiły stowarzyszeniu publikacji zdjęć dzieci w łonie matki.

Pinterest z kolei zawiesił konto Live Action z powodu tego, że rzekomo „promuje teorie spiskowe” i rozsiewa „dezinformację”. „Unplanned” – film opowiadający o historii przemiany Abby Johnson, byłej aktywistki aborcyjnej otrzymał początkowo kategorię „dramat”, „propaganda”, co pokazuje w jaki sposób kreuje się rzeczywistość. Działania mediów społecznościowych, które wychodzą już ponad samą tylko cenzurę są bardzo irytujące nie tylko dla Amerykanów opowiadających się za życiem, ale każdego kto ceni sobie wolność słowa – mówiła Rose w Białym Domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wielka Brytania: lekarze chcą odłączyć 5-letnie dziecko od aparatury podtrzymującej życie

2019-07-19 12:34

rk (KAI/LifeSiteNews.com) / Londyn

O losach 5-letniej dziewczynki, którą brytyjscy medycy chcą odłączyć od urządzeń podtrzymujących życie, rozstrzygnie sąd. Choć dziecko zgodził się przyjąć włoski szpital pediatryczny w Genui, londyńska placówka medyczna sprzeciwia się temu, by rodzice zorganizowali i opłacili transport córki. Komentatorzy wskazują na podobieństwo tego przypadku do wcześniejszych spraw, w których mali pacjenci brytyjskich szpitali – Charlie Gard i Alfie Evans – zostali odłączeni decyzją sądu od aparatury utrzymującej życie, choć pomoc oferowały im placówki medyczne na całym świecie.

AR

Tafida Raqeeb, córka imigrantów z Bangladeszu, straciła przytomność kilka miesięcy temu na skutek pęknięcia naczyniaka tętniczo-żylnego mózgu. Mimo operacji, pięcioletnie dziecko nie odzyskało przytomności, a lekarze Royal London Hospital zwrócili się do sądu, by ten pozwolił na odłączenie pacjentki od aparatury, która zapewnia jej życie w stanie półprzytomności. Tafida reaguje na ból, daje niekiedy oznaki życia.

Rodzice Shalina i Mohammed poprosili o pomoc włoskich pediatrów z Instytutu im. Gianniny Gaslini w Genui – szpitala o światowej renomie. Ci, po zapoznaniu się z dokumentacją i konsultacji z brytyjskimi lekarzami, zgodzili się interweniować. Rodzice mają jedynie zorganizować i opłacić transport. O losach dziecka ma ostatecznie zdecydować brytyjski wymiar sprawiedliwości.

Włoscy komentatorzy wskazują na podobieństwo tego przypadku do wcześniejszych spraw, w których mali pacjenci brytyjskich szpitali zostali odłączeni decyzją sądu od aparatury podtrzymującej życie, choć pomoc oferowały im placówki medyczne na całym świecie.

W lipcu 2017 roku w londyńskim hospicjum dla dzieci zmarł liczący niespełna rok Charlie Gard, cierpiący od urodzenia na rzadką chorobę genetyczną. Wcześniej Trybunał Europejski polecił odłączyć wszystkie aparaty zapewniające życie małego pacjenta. Szpital dziecięcy pw. Dzieciątka Jezus w Rzymie był gotów zaopiekować się chłopcem.

W ubiegłym roku na polecenie sądu i wbrew woli jego rodziców został odłączony od aparatury Alfie Evans. Nastąpiło to na 11 dni przed drugą rocznicą urodzin dziecka, cierpiącego na niedobór transaminazy GABA. Jego rodzice bezskutecznie walczyli o przetransportowanie syna do watykańskiego szpitala pediatrycznego. Pomoc w tej sprawie oferował także prezbiteriański szpital pediatryczny w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biskupi wzywają do "integralnego nawrócenia ekologicznego"

2019-07-20 10:55

kg (KAI/OR) / Manila

O nawrócenie się na ekologię integralną "dla dobra naszego wspólnego domu" zaapelowali katoliccy biskupi Filipin w liście pasterskim. Po raz kolejny zwrócili w nim uwagę na alarmującą przyszłość środowiska naturalnego swego państwa, położonego na licznych wyspach Oceanu Spokojnego, potępiając szczególnie to, co nazwali "ciągłym niszczeniem" przyrody. Wezwali wszystkich do "troski o ziemię i o ubogich", wyrażając przy tym przekonanie, że "ekologia integralna jest nierozłączna od społeczeństwa integralnego".

annca/pixabay.com

"Nasze umiłowanie ubogich pobudza nas do uznania za priorytet tych, którzy są najbardziej dotknięci [problemami środowiska] a naszym obowiązki4em moralnym jest udzielenie odpowiedzi na te cierpienia" – napisali biskupi w 9-stronicowym dokumencie, dostępnym na ich stronie internetowej w kilka dni po zakończeniu ich zgromadzenia plenarnego w Manili.

Podkreśliwszy, że wszyscy ludzie są wezwani do pilnego udzielenia odpowiedzi na obecny kryzys klimatyczny, zaznaczyli zarazem, że mają oni głębszy powód, by zająć się klimatem, jest to bowiem "dobro wspólne", jak to ujął Franciszek w swej encyklice "Laudato sì’". Dlatego "nasze wysiłki w walce z ociepleniem globalnym i nasze działania zbiorowe na rzecz pomagania innym w przystosowaniu się do nowej sytuacji, powstałej w wyniku zmian klimatycznych, mogą być uznane za akt poprawy za nasze grzechy ekologiczne" – czytamy w liście pasterskim. W tym sensie trzeba "wyjść poza dominujące dotychczas znaczenie poprawy tak, aby włączyć w nie odszkodowanie za szkody wyrządzone przyrodzie" – stwierdzili autorzy dokumentu.

Poprosili ponadto o "nowy paradygmat" w sprawie nawrócenia ekologicznego, aby "przywrócić naszą świętą więź z naturą". Paradygmat ów winien "wprowadzać nową świadomość, iż matka-ziemia potrzebuje nie tylko znaku ochrony i troski o środowisko, ale także sprawiedliwości". Krzyk matki-ziemi jest równie palący jak wołanie biednych o sprawiedliwość społeczną – głosi dokument episkopatu.

Na zakończenie zapowiedziano utworzenie "sekcji ekologicznej" w każdym ośrodku diecezjalnym, która w centrum swych działań umieści zagadnienia przyrody i środowiska. "Mamy moralny nakaz wspólnego działania w sposób zdecydowany" – zakończyli swój list pasterski biskupi filipińscy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem