Reklama

Pytanie o owoce papieskiej pielgrzymki

Jakie owoce przyniosła pielgrzymka Franciszka do Korei Południowej? Takie pytanie postawił azjatycki portal Ucanews.com. Zdaniem autora tekstu, żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przyjrzeć się efektom pielgrzymek Jana Pawła II na Półwyspie Koreańskim w latach 1984 i 1989. Ich następstwem był gwałtowny wzrost liczby katolików. W ostatniej dekadzie drugiego tysiąclecia w samym Seulu liczba katolików potroiła się.

W przypadku pielgrzymki papieża Franciszka na razie nie widać takich spektakularnych efektów. Katolicy w Korei Płd. stanowią dziś ok. 15 proc. całego społeczeństwa. Tamtejszy Episkopat jako cel postawił sobie, aby do roku 2020 co piąty Koreańczyk z Południa był katolikiem. Na razie jednak nic nie wskazuje, aby udało się osiągnąć to zamierzenie. Liczba katolików co prawda nadal rośnie, ale nie tak szybko. Realiści są zdania, że do roku 2020 katolicy będą stanowić co najwyżej 16 proc. społeczeństwa. Duchowni z kolei mówią, że jeszcze za wcześnie, aby oceniać owoce ubiegłorocznej wizyty Papieża, bo samo przygotowanie do chrztu trwa blisko rok. Dodają równocześnie, że nie można porównywać lat 90. ubiegłego wieku z czasem obecnym. – Inny czas i inni ludzie – mówią krótko. W związku z nadal wysokim zaufaniem, jakim wśród Koreańczyków cieszy się papież Franciszek – w niedawnym sondażu deklarację taką złożyło 9 na 10 badanych – księża są przekonani, że efekty pielgrzymki Ojca Świętego na pewno będą widoczne.

2015-09-15 13:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Wiedeń: Adwent poezją pisany

2022-12-02 11:52

[ TEMATY ]

kalendarz adwentowy

Materiał prasowy

Współczesne wiersze sióstr zakonnych i kapłanów polskich treścią kalendarza adwentowego

Adwent to czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jego „duchowe przesłanie [...] kieruje naszą uwagę ku ponownemu przyjściu Pana w chwale, na końcu dziejów” – mówił Benedykt XVI w I Niedzielę Adwentu w 2008 r., wyjaśniając dalej w swojej homilii: „Adwent to […] uczczenie pamiątki pierwszego przyjścia wcielonego Pana z myślą o Jego ostatecznym powrocie, a jednocześnie uznanie, że obecny pośród nas Chrystus jest naszym towarzyszem drogi w życiu Kościoła, który sprawuje tę tajemnicę.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję