Reklama

Spotkanie Opłatkowe Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń

12 stycznia br. w katedrze zamojskiej odbyło się spotkanie opłatkowe Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, działających na terenie naszej diecezji. Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do czytań mszalnych niedzieli Chrztu Pańskiego. Mówiąc o chrzcie, który każdy z nas przyjął, Kaznodzieja przypomniał nam o powołaniu do pełnienia misji prorockiej, kapłańskiej i królewskiej. Każdy człowiek indywidualnie, a także jako członek ruchu czy stowarzyszenia, jest posłany, by głosić Królestwo Boże "aż po krańce ziemi". Krańcem ziemi dla nas może być najbliższe środowisko: rodzina, praca, społeczność, w której żyjemy - a tu niekiedy najtrudniej być apostołem.
Na zakończenie Eucharystii zastępca przewodniczącego Rady Maria Gmyz w imieniu zebranych podziękowała Księdzu Biskupowi za przewodniczenie uroczystości oraz za prezent w postaci wzorów do naśladowania zebranych w książce Święci i błogosławieni oraz kapłani zamęczeni w latach 1939-45 na Ziemi Zamojsko-Lubaczowskiej.
Po Mszy św. przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń udali się do salek przy katedrze, aby podzielić się opłatkiem. Spotkanie rozpoczęto tradycyjnie: modlitwą, fragmentem Ewangelii o Bożym Narodzeniu i kolędą Wśród nocnej ciszy. Potem były życzenia. Rozpoczął przewodniczący Diecezjalnej Rady Krzysztof Chrześcijan oraz Maria Gmyz, następnie przemówił bp Mariusz Leszczyński, wyrażając radość ze spotkania. Wszystko działo się pod troskliwym okiem moderatora Rady i gospodarza miejsca ks. Czesława Grzyba.
Stół nakryty białym obrusem obfitował w owoce i słodycze. Nie zapomniano również o tych, którzy potrzebują pomocy. Przybywając na spotkanie opłatkowe, przynoszono dary dla dzieci ze Wschodu. Wspominano o Wigilii, która odbyła się 23 grudnia 2002 r. w Centrum Pastoralnym przy parafii pw. św. Michała w Zamościu, a którą zorganizowano przy współpracy z Diecezjalną Radą Ruchów i Stowarzyszeń dla najuboższych z rodzin wielodzietnych i osób samotnych z Zamościa.
Pomiędzy ożywionymi rozmowami można było pokolędować przy akompaniamencie akordeonu oraz zasłuchać się w piękną bożonarodzeniową poezję. Można było też nabyć wspomnianą wcześniej książkę wraz z dedykacją Autora.
Był to pierwszy opłatek Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich powołanej dekretem pasterza diecezji bp. Jana Śrutwy 26 września 2002 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

W Wielki Odpust Wiślicki

2021-09-20 09:15

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Wiślica

Agnieszka Dziarmaga

Dzięki pielgrzymkom diecezjalnym do Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej w Wiślicy przywrócono rangę Wielkiego Odpustu Wiślickiego. 8 września bowiem, od stuleci w święto Narodzenia NMP gościli tutaj monarchowie, dostojnicy Kościoła i państwa, a kapituła wiślicka liczy co najmniej 600 lat.

Uroczystości odpustowe trwały od 5 do 8 września, z konferencjami, koncertami muzyki klasycznej, specjalnymi nabożeństwami i błogosławieństwem udzielanym relikwią krwi św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję