Reklama

Niezwykły jubileusz niezwykłej miłości

2015-09-17 13:17

Ks. Paweł Oskwarek
Edycja legnicka 38/2015, str. 6

Urząd Gminy Czarny Bór
70. rocznicę ślubu świętowali Anna i Ludwik Łatka. Na drugim planie nowożeńcy – wnuczka Agnieszka i jej małżonek Ernest

Od zakończenia II wojny światowej aż do dzisiaj trwają nieustannie w małżeństwie już 70 lat. Na dobre i na złe. W zdrowiu i w chorobie. Ramię w ramię. Zawsze we dwoje

Coraz mniej jest ludzi, którzy – chciałoby się powiedzieć – są ludźmi historii. Przez lata uczymy się historii, odkrywamy jej wartość, piękno, treść, ale mało mamy okazji, by zachwycić się ludźmi, którzy są przykładem wielkiej historii.

Anna i Ludwik przyszli na świat na Podhalu. Tam przeżyli dzieciństwo i trudną młodość, bo wybuchła II wojna światowa. Mieli wtedy zaledwie 14 i 17 lat. Wtedy jeszcze się nie znali. Kiedy kończyła się II wojna wraz ze swoimi rodzinami opuścili rodzinne domy i przybyli transportem wojennym do Borówna. Był rok 1945. Poznali się i szybko uwierzyli we wzajemną miłość. Odpowiedzią była przysięga małżeńska, jaką złożyli 20 sierpnia 1945 r. w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Witkowie.

Dla wielu ludzi są wyjątkowym przykładem wierności, wzajemnej miłości, wsparcia i – jak to mówił wiele wieków temu św. Benedykt – „stabilitas” – stałości. Zamieszkali po ślubie w jednym domu, w którym do tej pory mieszkają. Choć wiele się zmieniało wokół nich, oni nie zmieniali miejsca zamieszkania. Wrośli w tę ziemię wraz ze swoim trudem i pracą, swoim poświęceniem i wiernością. Są przykładem powojennej historii, która od zakończenia II wojny światowej osadziła ich w jednym, tym samym miejscu.

Reklama

Państwo Anna (90 lat) i Ludwik (93 lata) Łatka z Borówna – bo o nich mowa – 22 sierpnia świętowali niezwykły jubileusz 70. rocznicy zawarcia sakramentu małżeństwa, zwanej kamiennymi godami. Uroczystość odbyła się w kościele pw. Chrystusa Króla w Borównie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył proboszcz parafii ks. Paweł Oskwarek, który udzielił błogosławieństwa jubilatom. Przy ołtarzu stanął również ks. Piotr Żukowski, bowiem wyjątkowym prezentem dla jubilatów był ślub wnuczki państwa Łatków – Agnieszki i Ernesta Góreckich. Nie dziwi więc fakt, że patrząc na taką miłość dziadków, wzrasta wiara w miłość u młodego pokolenia.

Na uroczystości nie mogło zabraknąć zacnych gości. Przybyli członkowie rodziny jubilatów, przyjaciele oraz zaproszeni goście: wójt gminy Czarny Bór Adam Górecki, wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz oraz starosta wałbrzyski Jacek Cichura. Miejscowa góralska kapela „Janicki” zaśpiewała jubilatom „Sto lat” oraz wiele innych góralskich piosenek. Były gratulacje, kwiaty, upominki, życzenia oraz tort na 70-lecie. Słowa duchowej łączności, serdecznych życzeń i Bożego błogosławieństwa przekazał również biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Państwo Anna i Ludwik Łatka od dzieciństwa żyją w bliskości i przyjaźni z Bogiem. Stąd płynie ich owoc życia, pokój serca i wzajemna miłość. Nigdy nie przestają się modlić. Podczas uroczystości jubilaci otrzymali różańce. Pani Anna zdecydowała się opowiedzieć krótką historię swojego życia. Kiedy miała 17 lat została zelatorką Żywego Różańca. Nie rozstawała się z różańcem. Zawsze bliska jej była Maryja. Podczas II wojny światowej przeżyła moment ostrzeliwania. Kiedy uciekała wraz ze swoją rodziną z domu, została ostrzelana. Zginęło wiele osób, ale pani Anna przeżyła. Nigdy nie zapomni dźwięku kul, które przeleciały obok jej uszu. Wierzy, że to Maryja ocaliła jej życie. To przecież było ponad 70 lat temu, a żyje do dziś z wdzięczności i różańcem w ręku.

Przed nami październik! Może warto przypomnieć sobie i wziąć do ręki różaniec, by zawierzyć Maryi wszystko: „Totus Tuus”!

Tagi:
jubileusz

Reklama

Srebrny Jubileusz

2019-10-08 14:19

Kamil Krasowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska 41/2019, str. 1

Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej obchodzi srebrny jubileusz. Został powołany 25 lat temu dekretem ówczesnego ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp. Adama Dyczkowskiego

Archiwum DIAK
Obecny Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej

Iskra odrodzenia Akcji Katolickiej w naszej Ojczyźnie wyszła od św. Jana Pawła II w 1993 r. W zatroskaniu o Kościół wyraził wolę reaktywowania jej struktur podczas wizyty biskupów polskich „ad limina”. W naszej diecezji bardzo konkretnie odpowiedział na nią ówczesny ordynariusz bp Adam Dyczkowski, który zachęcał do tego zarówno kapłanów, jak i świeckich, którzy utworzyli grupę inicjatywną, mającą swój trzon w Klubie Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kolumbia: biskup w stroju bezdomnego na kongresie diecezjalnym

2019-10-15 19:11

pb (KAI/avvenire.it) / Armenia

Ordynariusz kolumbijskiej diecezji Armenia przyszedł na diecezjalny kongres duszpasterstwa społecznego przebrany za bezdomnego. Nierozpoznany przez nikogo, obserwował zachowania uczestników obrad. Swój psychologiczny eksperyment podsumował słowem: „obojętność”.

youtube.com
Biksup podczas przygotowań do roli bezdomnego

Psycholog i komunikator społeczny, 52-letni bp Carlos Arturo Quintero Gómez założył zużyte ubrania, poddał się maskującemu wygląd makijażowi i poszedł na kongres, odbywający się na uniwersytecie Quindío. Żebrał, prosił o pomoc, a nawet upadł, aby przekonać się, jak zareagują zebrani na obecność „intruza”.

- Zrobiłem to, aby zobaczyć reakcje ludzi w spotkaniu z osobą ubogą, bezdomną, w brudnym i śmierdzącym ubraniu, która wchodzi do kościoła czy na diecezjalny kongres. Był to sposób na poznanie postaw chrześcijan - wyjaśnił hierarcha cel swego eksperymentu.

Opowiedział też, co odczuwał w czasie, gdy udawał bezdomnego. - Zacząłem wchodzić w skórę takiej osoby. Odczułem ból i rozdarcie serca na myśl o niedostatku i o ubóstwie. Gdy tylko wszedłem do auli, zacząłem doświadczać obojętności. Wszedłem tam tak, jakbym był u siebie w domu. Nikt mnie nie przyjął, gdy przechodziłem przez recepcję, nikt mnie nie przywitał i nikt nie zapytał, kim jestem. Potem usiadłem w strategicznym miejscu, aby móc analizować zachowania ludzi - stwierdził bp Quintero Gómez.

Przyznał, że nikt go źle nie potraktował, ale to, czego doświadczył, najlepiej oddaje słowo „obojętność”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Frankfurt n. Odrą: Pierwsza Ekumeniczna Konsultacja Biskupów nad Odrą i Nysą

2019-10-16 00:00

Kamil Krasowski

We Frankfurcie nad Odrą 15 października podczas "Pierwszej Ekumenicznej Konsultacji Biskupów nad Odrą i Nysą" spotkali się hierarchowie z diecezji i kościołów z polsko-niemieckiego pogranicza. Wspólne nabożeństwo ekumeniczne było także okazją do świętowania jubileuszu 25-lecia Europejskiego Centrum Ekumenicznego (OeC) we Frankfurcie nad Odrą.

W konsultacjach stronę polską reprezentowali prymas senior, emerytowany arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński, arcybiskup szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga, biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec, biskup pomocniczy wrocławski Andrzej Siemieniewski oraz biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Waldemar Pytel i ewangelicki biskup wojskowy Mirosław Wola.

Stronę niemiecką reprezentowali m.in. arcybiskup Berlina Heiner Koch, biskup diecezji Görlitz Wolfgang Ipolt, superintendentka Kościoła luterańskiego Saksonii Antje Pech oraz ks. Georg Langosch z Kościoła prawosławnego we Frankfurcie nad Odrą.

W wspólnym polsko-niemieckim nabożeństwie ekumenicznym, które odbyło się w Kościele Pokoju we Frankfurcie nad Odrą uczestniczyli także ks. Rafał Mocny z Katolickiego Centrum Studenckiego w Słubicach, ks. Tadeusz Kuźmicki z Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, odpowiedzialny za dialog ekumeniczny w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz proboszcz parafii katedralnej w Gorzowie ks. prał. Zbigniew Kobus. Z kolei ze strony niemieckiej w nabożeństwie uczestniczyli znani w diecezji zielonogórsko gorzowskiej superintendent Frank Schürer-Behrmann z Frankfurtu nad Odrą, Christoph Bruckhoff – emerytowany superintendent ewangelickiego Kościoła Oderland-Spree czy ks. Justus Werdin z Kościoła ewangelickiego w Berlinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem