Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sympozjum diecezjalne

Pod hasłem tegorocznego programu duszpasterskiego, 17 października odbędzie się kolejna odsłona Sympozjum Diecezjalnego – „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. Tak jak poprzednio, sympozjum odbędzie się w Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu

W dniu sympozjum o godz. 9.00 zgromadzonych powita Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak. Wśród gości Sympozjum Diecezjalnego w Sosnowcu będą: ks. dr Józef Augustyn SJ (będzie on omawiał temat: „Postawy spowiednika – postawa penitenta: ta sama wiara, odmienne zadania” – godz. 9.15), a także ks. dr Marek Dziewiecki (temat jego wystąpienia to: „Pojednanie z Bogiem, z samym sobą i z bliźnimi” – godz. 10.30).

Ponadto w czasie sympozjum, w godz. od 12.15 do 13.30, prowadzone będą warsztaty, w pięciu grupach tematycznych: pierwsza – „Przebaczenie i pojednanie w małżeńskich i rodzinnych sytuacjach kryzysowych” (prowadzący: ks. dr hab. Paweł Sobierajski, mgr Agnieszka Hajduk – psycholog, dr Mirella Krawczyk – lekarz, mgr Bartosz Krawczyk – instruktor poradni małżeńskiej, prof. dr hab. Marek Walancik – wykładowca pedagogiki); druga grupa – „Sytuacje niestandardowe w konfesjonale. Jak rozeznawać? Jaką przyjmować postawę?” (prowadzący: ks. dr Józef Augustyn SJ); trzecia grupa – „Przebaczenie i pojednanie w relacjach z bliskimi” (prowadzący: ks. dr Marek Dziewiecki); czwarta grupa – „Komunikacja interpersonalna w konfesjonale – między nami, spowiednikami (prowadzący: o. dr Piotr Jordan Śliwiński OFM-Cap); piąta grupa – „Współczesne dylematy moralne penitenta” (prowadzący: ks. prof. dr hab. Jan Orzeszyna).

Kościół wciąż potrzebuje odnowy i nawrócenia. Warto uświadomić sobie, że – jak mówi Ojciec Święty Franciszek, tylko „Jezus Chrystus może rozbić uciążliwe schematy, w których zamierzamy Go umieścić i zaskakuje nas swą nieustanną Boską kreatywnością. Za każdym razem, gdy staramy się powrócić do źródeł i odzyskać pierwotną świeżość Ewangelii, pojawiają się nowe drogi, twórcze metody, inne formy wyrazu, bardziej wymowne znaki, słowa zawierające nowy sens dla dzisiejszego świata” (adhortacja „Evangelii gaudium,11).

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

EFFATHA - Parafio otwórz się

SYMPOZJUM RADY KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI DS. APOSTOLSTWA ŚWIECKICH

Miejsce: Sanktuarium MB Częstochowskiej Jasna Góra, sala Papieska

CZYTAJ DALEJ

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna”?

Pytanie czytelnika:
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?

CZYTAJ DALEJ

Papież do zwierzchników religijnych z Ukrainy: „Jestem blisko was i stale modlę się za Ukrainę”

2023-01-27 19:44

[ TEMATY ]

papież

Ukraina

religie

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.

Oto jego treść:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję