Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zło dobrem zwyciężaj

6 września w jaworznickiej kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz obchody jubileuszu 35-lecia „Solidarności”. Relikwie wprowadził brat ks. Jerzego – Józef wraz z żoną Alfredą

Niedziela sosnowiecka 38/2015, str. 4

[ TEMATY ]

uroczystość

Piotr Lorenc

Józef Popiełuszko wręcza relikwie Patrona „Solidarności” ks. prał. Eugeniuszowi

Józef Popiełuszko wręcza relikwie Patrona „Solidarności” ks. prał. Eugeniuszowi

Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Piotr Skucha. Podczas liturgii poświęcił on także sztandar „Solidarności” i popiersie Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, a ks. dr Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu odczytał dekret watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która przychylając się do prośby abp. Stanisława Gądeckiego, na mocy uprawnień udzielonych przez Ojca Świętego Franciszka ogłosiła bł. Jerzego Popiełuszkę, kapłana i męczennika, patronem NSZZ „Solidarność”.

W uroczystościach w Jaworznie wzięło udział wielu znakomitych gości, m.in. prezydent miasta Paweł Silbert oraz przewodniczący NSZZ „S” Piotr Duda, z którego rąk ks. prał. Eugeniusz Cebulski – proboszcz jaworznickiej parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny – odebrał Złoty Medal „Solidarności”. Ryszard Walczak, prezes Kapituły Medalu „Zło Dobrem Zwyciężaj” i Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, wręczył jaworznickiej „Solidarności” i Bogdanowi Bisiowi – pierwszemu zastępcy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S” – medal „Zło Dobrem Zwyciężaj”. Na święto „Solidarności” licznie przybyli związkowcy, samorządowcy, poczty sztandarowe miasta Jaworzna, zakładów pracy, organizacji społecznych i placówek oświatowych. Uroczystość uświetniła orkiestra Zakładu Górniczego „Sobieski”.

– Ks. Jerzy był wiernym katolickim kapłanem, który bronił swojej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła oraz wolności tych, którzy podobnie jak on, byli ciemiężeni i upokarzani. Przy pomocy jedynie duchowych środków, takich jak prawda, sprawiedliwość oraz miłość, domagał się wolności sumienia obywatela i kapłana. Lecz zgubna ideologia nie znosiła prawdy i sprawiedliwości. Dlatego ten bezbronny kapłan był śledzony, prześladowany, aresztowany, torturowany, a ostatecznie brutalnie związany, i choć jeszcze żył, został wrzucony do wody. Jego ciało zostało odnalezione dopiero po dziesięciu dniach. Nie wystarczyłoby łez wszystkich polskich matek, aby załagodzić taki ból i mękę. Wobec tortur zadawanych mu przez oprawców, ks. Jerzy okazał się odważnym męczennikiem Chrystusa – powiedział w kazaniu bp Skucha. Kaznodzieja podkreślił także, że ofiara młodego kapłana nie była porażką. Jego oprawcy nie mogli uśmiercić prawdy, bo śmierć męczenników jest istotnie posiewem chrześcijan. Przypomniał także, że ks. Popiełuszko, podobnie jak biblijny sprawiedliwy, żył wiarą i miłością. – W jego życiu nie zauważono antypatii w stosunku do osób, czy nienawiści w odniesieniu do oprawców. W kazaniach nawoływał do zgody. Jego dewizą były słowa św. Pawła: „Zło dobrem zwyciężaj”. Mówił, że chrześcijaninowi nie może wystarczać jedynie potępienie zła, kłamstwa, nikczemności, przemocy, nienawiści, on sam musi być autentycznym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra i prawdy – mówił Hierarcha.

Reklama

Bp Piotr odniósł się także do fenomenu solidarności, polegającej na tym, że jeden drugiemu pomaga nieść jego brzemię. Podkreślił – odnosząc się do historii NSZZ „Solidarność”, że w polskim życiu społecznym udało się wcielić ten ideał w życie. Na zakończenie postawił pytanie: czy jeszcze uda nam się powtórzyć ten fenomen? – Myślę, że tak, jeśli wzorem dla nas pozostanie Ewangelia, nauka o pracy św. Jana Pawła II, który postulował, aby praca łączyła nas z Bogiem – powiedział bp Piotr Skucha.

Świętowanie w Jaworznie zakończyło uroczyste błogosławieństwo i oddanie czci Patronowi „Solidarności” przez ucałowanie jego relikwii.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski w Rychwałdzie: potrzebujemy odwagi płynącej z krzyża

[ TEMATY ]

uroczystość

Graziako

„Tylko Chrystusowy krzyż, może być prawdziwym źródłem pojednania i zgody, potrzeba nam dziś tej odwagi płynącej z krzyża” – powiedział abp Wojciech Polak do uczestników uroczystości 50. rocznicy koronacji łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie. Prymas Polski, który wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem i licznymi biskupami celebruje dziś Eucharystię przy ołtarzu polowym usytuowanym obok rychwałdzkiego sanktuarium, przestrzegł, by jubileusz nie polegał na czczeniu „bezużytecznej nostalgii” lecz stał się okazją do spojrzenia „okiem miłości” na ikonę Żywieckiej Pani, zachęcającej do zaufania bezgranicznie Jezusowi.

Arcybiskup przypomniał w homilii okoliczności koronacji wizerunku Matki Bożej w Rychwałdzie, która pół wieku temu odbyła się w ostatnim roku Wielkiej Nowenny przed obchodami 1000-lecia Chrztu Polski. Nawiązał do wygłoszonych wówczas słów Prymasa Tysiąclecia i jego wezwania, by odmienić „stalowe serca” niektórych Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Zimowe ferie z Niepokalaną w Strachocinie

2023-01-31 09:20

Archiwum Sióstr MI

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Idąc z Maryją, nie pomylisz drogi - pod takim hasłem Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej zorganizowały dla młodzieży żeńskiej zimowe ferie z Niepokalaną

Do Oratorium św. Józefa w Strachocinie przybyło 50 dziewcząt z podkarpackich miejscowości. Ks. Tomasz Sieradzki, wikariusz parafii św. Katarzyny w Strachocinie, towarzyszył z kapłańską posługą. Rekolekcje prowadziły: s. Judyta M., s. Kamila M., s. Augustyna M., s. Regina M. i Anita oraz animatorki Ania i Agata. Uczestniczki rekolekcji miały okazję podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat ludzi młodych w Kościele, relacji w rodzinie i w środowiskach, w których przebywają na co dzień. Dziewczęta miały okazję do świadomego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także do aktywnego przeżywania Eucharystii. Wśród wielu ćwiczeń duchowych, nie zabrakło drogi krzyżowej, adoracji Najświętszego Sakramentu, rozważania Słowa Bożego, konferencji czy spotkań w grupach. Czas spędzony na feriach u Sióstr wypełniony był po brzegi, nie tylko modlitwą, ale i dobrą zabawą, podczas pogodnych wieczorów. Całość ubogacał śpiew z akompaniamentem gitary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję