Reklama

Biłgoraj

Powakacyjny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie

2015-09-17 13:17

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 38/2015, str. 3

Joanna Ferens
Eucharystii przewodniczył bp Marek Leszczyński

W sobotę 5 września w kościele pw. św. Jerzego w Biłgoraju odbył się Powakacyjny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, znanego powszechnie jako Oaza – jednego z ruchów odnowy Kościoła rzymskokatolickiego. – Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie stara się formować dojrzałych i świadomych chrześcijan oraz służyć ożywianiu lokalnych wspólnot Kościoła, tj. parafii, dekanatów czy diecezji. Poza całoroczną formacją, członkowie Ruchu uczestniczą w letnich rekolekcjach organizowanych w specjalnie przygotowanych miejscach rekolekcyjnych, gdzie przechodzą kolejne etapy chrześcijańskiej formacji, która ma zbliżyć ich do Boga i umocnić w wierze, nadziei i miłości – podkreśla ks. Leszek Boryło, diecezjalny moderator Domowego Kościoła.

Powakacyjny Dzień Wspólnoty jest niejako podsumowaniem rekolekcji i formacji rekolekcyjnej. To czas spotkania i wzajemnej radości. Jak dodaje ks. Leszek: – Zazwyczaj świętowaliśmy w maryjnym sanktuarium w Krasnobrodzie, w tym roku Dzień Wspólnoty odbył się w Biłgoraju. Podzielony był na trzy części. Jego główną częścią była uroczysta Msza św., po niej nastąpił przemarsz uczestników na stadion OSiR, gdzie był piknik i wspólnotowa agapa. Podczas przemarszu chcieliśmy zwrócić uwagę mieszkańców Biłgoraja na organizowane w przyszłym roku Światowe Dni Młodzieży, stąd barwne flagi z symbolami ŚDM.

Reklama

Uroczystej Eucharystii, w której udział wzięli księża moderatorzy i członkowie Ruchu Światło-Życie z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. Obecni byli także diecezjalni moderatorzy. – Eucharystia to wielkie dziękczynienie Bogu za dar odkupienia, jaki dokonał się w osobie Jezusa Chrystusa. Dzisiejsza Msza św. to także dziękczynienie za dar rekolekcji, oaz, za każdego uczestnika i animatora. Cieszymy się, że obecny wśród nas w tym ważnym dniu jest bp Mariusz Leszczyński – mówił we wstępie do wspólnej modlitwy ks. Dariusz Babiak, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie.

Ksiądz Biskup z kolei podkreślał, że Ruch Światło-Życie jest jednym z tych działań, które ubogacają życie religijne i duszpasterskie Kościoła: – On bardzo mocno wpisuje się w dzieło Nowej Ewangelizacji. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ten charyzmat, za podejmowane modlitwy, wyrzeczenia i świadectwo życia. Na zakończenie Dnia Wspólnoty odbył się występ znanego zespołu „Wyrwani z niewoli”.

Tagi:
oaza

Reklama

Bardo Śląskie: oaza rodzin

2019-07-09 10:53

Joanna Ruchniewicz-Wywigacz

Nasi diecezjanie uczestniczą w oazie rodzin I stopnia w Bardzie Śląskim. Rekolekcje rozpoczęły się 28 czerwca. W galerii zobaczycie zdjęcia z tańców integracyjnych, spływu pontonowego i wycieczki Szlakiem Ginących Zawodów.

Joanna Ruchniewicz-Wywigacz
Zobacz zdjęcia: Bardo Śląskie: oaza rodzin, lipiec 2019
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sutanna, w której zginął ks. Jerzy Popiełuszko ma zostać udostępniona wiernym

2019-07-16 16:26

Informacja prasowa

W Parafii Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu znajdują się bezcenne przedmioty będące świadkami dramatycznych wydarzeń sprzed blisko 35 lat. Sutanna, którą w dniu śmierci miał na sobie ksiądz Jerzy Popiełuszko, koloratka, koszula i inne przedmioty, dzięki wparciu Ministerstwa Kultury oraz Polskiej Fundacji Narodowej poddane zostały konserwacji. Na 35. Rocznicę śmierci męczennika czasu komunizmu, będą one umieszczone w specjalnych gablotach, aby w ważnych momentach mogły być udostępniane wiernym.

Informacja prasowa

Przedmioty, o których mowa noszą ślady dramatycznych wydarzeń z 19 października 1984 roku, kiedy agenci służby bezpieczeństwa uprowadzili, a następnie w bestialski sposób zamordowali kapelana Solidarności. Tkaniny wciąż są poszarpane, pobrudzone, ze śladami błota. Przedmioty te po zakończeniu śledztwa i procesu toruńskiego zostały ostatecznie przekazane Archidiecezji Warszawskiej i dziś znajdują się w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki mieszczącym się w Parafii Świętego Stanisława Kostki. Ich konserwacja została dokonana tak, żeby zachować wszelkie ślady dramatu. Działanie to przeprowadziła konserwatorka Joanna Sielska, współpracująca z Muzeum Auschwitz i z Muzeum Powstania Warszawskiego. Kiedy badając tkaniny napotykałam na ślady dramatu, zdawałam sobie sprawę, z jak niezwykłymi przedmiotami mam kontakt. Była to trudna praca – powiedziała specjalistka. Są to relikwie a kontakt z nimi jest wstrząsający, powinny przypominać dzisiejszym pokoleniom o odpowiedzialności za bliźnich i o aktualności sporu dobra ze złem – powiedział ksiądz Marcin Brzeziński, proboszcz Parafii Świętego Stanisława Kostki.

Specjalistyczne gabloty będą odporne na uszkodzenia fizyczne, niepalne oraz regulujące temperaturę i wilgotność. Koszt ich wykonania to 60 tys. zł. Z założenia nie chcemy aby zakup finansował zewnętrzny sponsor. Zwracamy się z prośbą do zwykłych ludzi – jeśli jest to dla nich ważne – projekt zostanie ukończony – powiedział Paweł Kęska z działającego w Sanktuarium i Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki.

Więcej informacji o projekcie na stronie: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Święta szata

2019-07-16 20:50

Beata Pieczykura

W klasztorze pw. Miłosierdzia Bożego w Częstochowie w uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, 16 lipca, Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski.

Beata Pieczykura/Niedziela
Zobacz zdjęcia: Święta szata

Do licznie zebranych powiedział: – Czas ucieka, a szkaplerz niesie nas ku wieczności. Do nieba prowadzi nas m.in. wielki znak szkaplerza świętego. Razem ze siostrami my, tu zgromadzeni w Karmelu w Częstochowie, chcemy odnowić przywiązanie do szkaplerza, wiarę w ten święty znak i to wszystko, co on oznacza. Ksiądz Biskup przypomniał, że szkaplerz jest świętą szatą, która oznacza przyobleczenie się w Chrystusa, czyli decyzję przemiany życia, by każdego dnia stylem życia naśladować Jezusa i Jego Matkę. Tym, którzy zdecydowali się przyjąć szkaplerz, przedstawił obowiązki (takie jak współpracować z łaską, często spowiadać się, odmawiać znaczoną w dniu przyjęcia modlitwę, czynić dobrze bliźnim), a przede wszystkim obietnice, że znajdują się pod szczególną opieką Matki Bożej w trudach i niebezpieczeństwach życia ziemskiego, zostaną zachowani od wiecznego potępienia, a Matka Jezusa już w pierwszą sobotę po ich śmierci uwolni z czyśćca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem