Reklama

Fragment z listu do chorych na XI Światowy Dzień Chorego

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 6/2003

Pragniemy przypomnieć sobie i Wam radosną nowinę, jaką przyniósł ze sobą anioł nadziei, Jan Paweł II, w sierpniu ubiegłego roku. W powitalnym słowie na lotnisku w Balicach mówił do całego narodu: "Wszystkim moim rodakom przynoszę dziś przesłanie nadziei, płynące z Dobrej Nowiny, że Bóg bogaty w miłosierdzie, w Chrystusie każdego dnia objawia swoją miłość. To On, zmartwychwstały Chrystus, mówi dziś do każdego i każdej z nas: «Przestań się lękać! Jam jest Pierwszy i Ostatni, i żyjący. Byłem umarły, a oto jestem żyjący na wieki wieków!» (Ap 1,17-18). Oto przesłanie Bożego miłosierdzia, które przynoszę dziś mojej Ojczyźnie i moim rodakom: «przestań się lękać!». Zaufaj Bogu, który bogaty jest w miłosierdzie. Jest z tobą Chrystus, niezawodny dawca nadziei!" (Przem. na lotnisku, 16 sierpnia 2002 r., n 3). W tym samym przemówieniu Jan Paweł II pamiętał o chorych, gdy mówił: "W szczególny sposób pozdrawiam też dotkniętych cierpieniem: ludzi chorych, samotnych, w podeszłym wieku, ludzi żyjących w ubóstwie i niedostatku".
Słowa nadprzyrodzonej nadziei i ojcowskiego pozdrowienia skierowane do chorych, w które włączają się biskupi i duszpasterze diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, niech będą znakiem stałej łączności duchowej z wszystkimi naszymi braćmi i siostrami, których doświadcza mniejszy lub większy krzyż na drodze życia.
Dziękujemy Wam za przykład heroicznej cierpliwości, mocy ducha, a szczególnie za pamięć w modlitwie i ofiarowanie cierpień w intencji świętości duszpasterzy i alumnów seminarium oraz w intencji licznych i świętych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego (...).
Pozwólcie, że w Waszym imieniu podziękujemy wszystkim członkom waszych rodzin: żonom, mężom, dzieciom i wnukom, którzy z wielką miłością troszczą się o starszych i chorych z rodziny.
Pragniemy podziękować lekarzom, farmaceutom i personelowi szpitali, hospicjów i placówek opieki społecznej za ich dar opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, pełniony często z wielkim poświęceniem własnego zdrowia i czasu dla własnej rodziny (...).
Na szczególną wdzięczność zasługują wszyscy wolontariusze, którzy bezinteresownie, z sercem pełnym Bożej miłości, oddają czas na odwiedziny i pomoc chorym i osobom starszym w domach rodzinnych, w szpitalach, hospicjach i domach opieki.
Niech nasza wdzięczność wobec naszych sióstr i braci niosących dar obecności, dar miłości czynnej, wyzwala w nas i w nich jeszcze więcej dobra i miłości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:40

Norbert Polak

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Na placu św. Jana Pawła II u ojców cystersów w Krakowie-Mogile 19 września odbyła się Msza św. z okazji trwającego tam odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

Była to centralna uroczystość tygodniowego wydarzenia. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. W nauczaniu podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego pana do ciebie. Odkrywasz, że on czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję