Reklama

Niedziela Częstochowska

Dźbów – parafia z tradycjami

Wprawdzie ta częstochowska parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus powstała w 1957 r. Niemniej jednak o Dźbowie pisał już w XV wieku sam Jan Długosz, a Henryk Sienkiewicz wspomina o nim w „Potopie”

Niedziela częstochowska 39/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Adrianna Zawadzka

Prezbiterium świątyni pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Prezbiterium świątyni pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Początkowo mieszkający tu wierni należeli do parafii pw. św. Zygmunta. Następnie zaś do parafii pw. św. Barbary w Częstochowie. Ludzie pracowali na roli, ale już od XVI stulecia i w kolejnych wiekach dobrze prosperowały kopalnie rudy żelaza oraz zakłady przetapiania tego surowca. Źródła historyczne podpowiadają, że pierwsza kuźnia w Dźbowie powstała właśnie w XVI wieku. Natomiast wydobycie rudy na skalę przemysłową zaistniało pod koniec XIX stulecia. Osiedle górnicze „Dźbów” wybudowano zaś w latach 50. ubiegłego wieku.

Życie parafialne

Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Częstochowie liczy ok. 3 tys. wiernych. Od lipca tego roku duszpasterzami w Dźbowie są: proboszcz – ks. Krzysztof Knurzyński oraz wikariusz – ks. Grzegorz Kośny. – Parafianie dbają o świątynię i jej otoczenie. Chętnie sprzątają kościół pod kierunkiem nowego kościelnego Jerzego Wysockiego – mówi w rozmowie z „Niedzielą” Ksiądz Proboszcz. – Obecnie trwają intensywne prace remontowe na plebanii, porządkowanie otoczenia kościoła. Planujemy też w najbliższym czasie wymianę nagłośnienia w kościele – precyzuje ks. Knurzyński.

Reklama

W parafii są obecne tradycyjne grupy, poczynając od Liturgicznej Służby Ołtarza, a kończąc na Żywym Różańcu. Aktywne są też Dzieci Maryi, a w pierwsze piątki miesiąca duszpasterze odwiedzają z Najświętszym Sakramentem ok. 30 chorych. Warto zaznaczyć, że spora grupa wiernych uczestniczy w codziennej porannej Mszy św., a w sobotę po wieczornej Eucharystii jest Apel Jasnogórski.

Pracę księży wspiera Parafialna Rada Duszpasterska. Z parafią współpracują czynnie i twórczo: Szkoła Podstawowa nr 52 im. Małego Powstańca i Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich. Szkoły w Dźbowie, wraz z parafią, pielęgnują wartości patriotyczne. W życie religijne parafii czynnie włączają się też tutejsze Ochotnicze Straże Pożarne w Dźbowie i w Liszce.

1 października wspólnota w Dźbowie będzie przeżywać odpust parafialny ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystościom będzie przewodniczył bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy naszej archidiecezji. Wtedy też młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych przyjmie z jego rąk sakrament bierzmowania. Warto także wiedzieć, że w październiku z racji synodu, który dotyczy rodziny, świętymi zostaną ogłoszeni rodzice św. Teresy, patronki parafii. Wierni przywołują jej wstawiennictwa szczególnie podczas specjalnych czwartkowych nabożeństw.

Nieco historii

Reklama

Dźbowską parafię powołał do istnienia 4 marca 1957 r. bp Zdzisław Goliński. Wydzielił jej terytorium z parafii pw. św. Barbary. Trzeba zaznaczyć, że potrzebę stałego duszpasterstwa w podczęstochowskich miejscowościach Dźbowie i Sabinowie dostrzegał już przed II wojną światową bp Teodor Kubina, pierwszy biskup częstochowski. Powołał on bowiem 14 lipca 1937 r. na tych terenach tzw. ekspozyturę. Dlatego też w latach 1937-46 funkcję kościoła pełniła kaplica mieszcząca się w budynku szkoły.

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, staraniem ks. Stanisława Guzika, rozpoczęto wznoszenie murów kościoła. Prac nie dokończono. Niemcy w 1942 r. rozebrali jego fundamenty i część postawionych już ścian. W 1946 r. ks. Franciszek Rąpała pobudował tymczasową kaplicę, prowizoryczną plebanię i zakrystię. Bp Teodor Kubina poświęcił tę świątynię 6 października 1946 r.

Obecny kościół zbudowano w latach 1957-59 staraniem ks. Gustawa Musiała według projektu architektów: Władysława Kobzdeja, Jana Bajdy i Wiktora Samotyja. Nowy kościół poświęcił rytem zwykłym 12 października 1958 r. bp Stanisław Czajka. Uroczystym natomiast 9 października 1966 r. bp Franciszek Musiel.

2015-09-24 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100-lecie błędowskiej parafii

2020-09-23 09:47

Niedziela sosnowiecka 39/2020, str. V

[ TEMATY ]

parafia

rocznica

Błędów

Jarosław Ciszek

Uroczystość zgromadziła wielu wiernych

Uroczystość zgromadziła wielu wiernych

W ludzkim poczuciu czasu 100 lat to dużo – stąd wielka celebracja doniosłego jubileuszu 100-lecia erygowania parafii Trójcy Przenajświętszej w Dąbrowie Górniczej-Błędowie, w niedzielę 13 września.

Jubileuszowej Mszy św., połączonej z odpustem ku czci Matki Bożej Bolesnej, przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Błędowską parafię ustanowił w marcu 1920 r. biskup ordynariusz diecezji kieleckiej Augustyn Łosiński. Jako pierwszego jej proboszcza mianował ks. Pawła Czaplę. Historycznie ziemie Błędowa przynależały najpierw do parafii w Sławkowie, od XV wieku do parafii w Chechle, zaś od 1802 r. do nowo powstałej parafii Niegowonice. Warto podkreślić, że od 1220 r. Błędów należał do Zakonu Kanoników Regularnych Świętego Ducha w Prądniku oraz był własnością biskupów krakowskich, więc historia wiary na tych ziemiach liczy co najmniej 8 wieków.

CZYTAJ DALEJ

Dla bezpieczeństwa wiernych

2020-09-24 17:49

ks. Łukasz Romańczuk

Kabina dezynfekcyjna w kościele na wrocławskim Brochowie

Kabina dezynfekcyjna w kościele na wrocławskim Brochowie

W parafii pw. św. Jerzego i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu - Brochowie została zamontowana kabina dezynfekcyjna.

W czasie pandemii wiele osób uważniej troszczy się o swoje bezpieczeństwo.

- Kabina dezynfekcyjna ma pomóc wiernych, przychodzących do kościoła, czuć się bezpiecznie - mówi ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii.

Każda nowość w kościele niesie za sobą różne opinie.

- Nikt nie kontroluje tego, czy ludzie wchodząc do kościoła korzystają z tej kabiny. Jest możliwość skorzystania, a ci, którzy nie chcą, mogą wejść drzwiami obok - zaznacza ks. proboszcz.

Oprócz dezynfekcji, kabina posiada jeszcze inne zastosowania.

- Kabina ta posiada m.in opcję mierzenia temperatury. Gdy ktoś będzie miał więcej niż 38 stopni C, specjalny sygnał dźwiękowy o tym poinformuje - opowiada ks. Jan Kleszcz.

Jak zaznacza ks. proboszcz, kabina ma służyć ludziom i jest bezpieczna.

- Zastosowany płyn jest bezalkoholowy, na bazie jonów srebra, nie niszczy i nie odbarwia odzieży. Jest antygrzybiczny i antywirusowy - uspokaja ks. Jan.

Jak działa kabina dezynfekcyjna, można zobaczyć na krótkim filmiku:

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w Lubojnie

2020-09-25 15:16

[ TEMATY ]

koncert

organy

parafia NSPJ w Lubojnie

www.parafialubojna.pl

Organy w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie

Organy w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie

Utwory Bacha, Guilmanta, Lemmensa i Buxtehudego zabrzmią w poniedziałek 28 września podczas koncertu organowego w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie.

Wystąpią: Marcin Gawęda i Szymon Brylski – organy

Krzysztof Gajowniczek – baryton

Sylwia Koblańska – sopran, wiolonczela

Agnieszka Leciak-Bawor – skrzypce

Ewa Drogosz – altówka

Koncert rozpocznie się o godz. 18.45, tu po Mszy św. o godz. 18.

Wstęp wolny.

Patronem medialnym wydarzenia jest Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję