Reklama

Niedziela Podlaska

Bezpieczeństwo człowieka a sytuacja młodzieży

W Drohiczynie od 7 do 9 września odbywała sie 12. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo człowieka a sytuacja młodzieży”

Niedziela podlaska 39/2015, str. 7

[ TEMATY ]

spotkanie

konferencja

Ks. Artur Płachno

Uczestnicy konferencji

Organizatorzy spotkania, w którym uczestniczyło 75 naukowców z Polski, Białorusi i Niemiec, to: Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach oraz Wyższe Seminarium Duchownym w Drohiczynie, gdzie toczyły się obrady.

Podsumowując konferencję, prezydent Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego ks. prof. dr hab. Edward Jarmoch powiedział, że temat, zasugerowany przez bp. Tadeusza Pikusa został włączony w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Mówił, że młodość to piękny, ale równocześnie trudny okres w życiu człowieka, który nie jest już dzieckiem, ale jeszcze nie jest dorosłym. Jest on zatem podatny na wiele zagrożeń, płynących z wielorakich źródeł. Charakteryzuje się ewolucją zachowań i poszukiwaniem własnej drogi. Zachodzi też wówczas psychologiczny proces, polegający na rozluźnieniu wcześniejszych, mocnych kontaktów rodzinnych i nawiązaniu nowych stosunków społecznych, stosownych do wieku dorosłego. To również czas buntu i nonkonformizmu, objawiającego się potrzebą przynależności do różnych grup subkulturowych, organizacji i udzielania się na forum publicznym ze swoimi poglądami. Problemy te zostały poruszone zarówno podczas wystąpień, jak i dyskusji.

Rozpoczynając obrady, bp Pikus podkreślił, że konieczne jest zrozumienie doświadczenia wpływu bezpieczeństwa człowieka na współczesną sytuację młodzieży. Ukazał też potrzebę promocji człowieka w świetle jego godności i całościowego, komplementarnego rozumienia jego potrzeb, wskazując na konieczność pomocy młodym ludziom w ich odkrywaniu.

Reklama

W inauguracji wzięli udział także: biskup senior Antoni Dydycz, rektor UPH w Siedlcach prof. dr hab. Tamara Zacharuk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie ks. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski, Grażyna Sobiczewska z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, prof. dr hab. Stanisław Jaczyński, dziekan Wydziału Humanistycznego UPH, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, starosta siemiatycki Jan Zalewski i burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym.

Miało też miejsce uroczyste wręczenie 7. edycji Nagrody im. Jana Pawła II, którą kapituła przyznała: bp. prof. dr. hab. Tadeuszowi Pikusowi, prof. dr hab. Annie Latawiec z UKSW i Annie Suprun z Wydawnictwa UPH.

Odbyła się promocja 7. numeru „Drohiczyńskiego Przeglądu Naukowego” oraz otwarto wystawę zatytułowaną „Malarstwo” Michała Godlewskiego, a także miały miejsce sesja jubileuszowa prof. dr. hab. Mirosława Dyrdy z UPH, występ zespołu „Mielczanie” z Mielnika i kolacja w wielokulturowym klimacie „Greckie impresje”.

Reklama

Podczas konferencji obrady toczyły się w sekcjach: filozofii, której przewodniczyli prof. dr hab. Jan Dębowski i prof. dr hab. Robert T. Ptaszek; politologii oraz socjologii – prof. dr hab. Bruno Bartz i dr Izabela Aldona Trzpil; edukacji, której przewodniczyli dr Andrzej W. Świderski i Grażyna Sobiczewska; teologii pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Edwarda Jarmocha i ks. prof. dr. hab. Tadeusza Syczewskiego. W programie było ognisko nad Bugiem „Muzyczne wieczory” oraz miał miejsce panel zatytułowany „Świat wartości współczesnej młodzieży”.

Prezydent Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego ks. prof. dr hab. Edward Jarmoch powiedział, że problematyka przyszłorocznej konferencji będzie oscylowała wokół zagadnień miłosierdzia, wpisując się w zapowiedziany w Kościele Rok Miłosierdzia.

2015-09-24 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Pałacu Prezydenckim spotkanie Andrzeja Dudy z Rafałem Trzaskowskim

2020-07-30 09:38

[ TEMATY ]

spotkanie

duda

PAP

W środę prezydencki minister Wojciech Kolarski poinformował PAP, że "spotkanie odbędzie się na zaproszenie prezydenta". "Skończył się czas wyborczy, prezydent chce się spotkać z osobą, z którą rywalizował. To wyraz szacunku dla kontrkandydata i tych wszystkich, którzy na niego głosowali" - dodał.

Trzaskowski przed wejściem do Pałacu Prezydenckiego powiedział dziennikarzom, że "liczy na merytoryczną rozmowę z panem prezydentem".

"To nie jest wizyta kurtuazyjna tylko mam nadzieję porozmawiać o kwestiach bardzo istotnych: przede wszystkim o przebiegu wyborów, bo wszyscy wiemy, że te wybory nie były równe. Miejmy nadzieję, że pan prezydent wyciągnie z tego konsekwencje dlatego, że koleżanki i koledzy pana prezydenta z PiS-u przez cały czas mówią o jeszcze gorszych rozwiązaniach. Że jakiś korpus urzędników PiS-owskich ma organizować nam przyszłe wybory. Więc warto porozmawiać, żeby kolejne wybory były jak najbardziej równe i odbywały się w innej atmosferze niż te, gdzie cały aparat państwowy był zaangażowany po jednej stronie" - podkreślił prezydent stolicy.

Dodał, że drugim tematem, o którym on będzie chciał porozmawiać, będzie kwestia wolnych mediów. "Niestety, ale PiS chce ataku na wolne media i warto o tym porozmawiać, jak pan prezydent w tej sprawie się zachowa" - mówił.

Trzecim tematem mają być samorządy. "Słyszymy o tym, że PiS ma pomysły powrotu do 49 województw. Słyszymy o bardzo niekorzystnych planach podziału Mazowsza, które nie mają żadnego merytorycznego sensu. No i niestety jest kwestia finansowania samorządów - to jest też projekt ustawy, który złożę na ręce pana prezydenta, żeby wyrównać finansowanie samorządów, które są w tej chwili na pierwszej linii walki z koronawirusem i warto o tym porozmawiać" - podkreślił.

Dopytywany, co dokładnie zawiera ten projekt, poinformował, że chodzi o zwiększenie finansowania samorządów, by wyrównać ubytki w ich budżetach, związane z narzuceniem im zadań dot. obietnic socjalnych PiS oraz walką z COVID-19. Trzaskowski dodał, że choć rząd obiecywał samorządom pomoc, "nic takiego się nie wydarzyło"; stąd proponowany projekt ustawy. Jak zaznaczył, wyliczono w nim ile samorządy straciły na zmianach. "W związku z tym jest projekt, który myśmy skonsultowali we wszystkich korporacjach samorządowych, o zwiększeniu udziału samorządów w podatkach i to jest ten projekt, który ja dzisiaj do pana prezydenta zaniosę" - powiedział prezydent stolicy.

Briefing Trzaskowskiego próbował zakłócić mężczyzna, trzymający transparent z napisem "unieważnić Budkę"; mężczyzna wchodził prezydentowi Warszawy w słowo, próbował wywołać dyskusję. Prezydent stolicy zaprosił go na spotkanie do ratusza, podkreślając jednocześnie, że spotkanie z dziennikarzami nie jest dobrym czasem na taką dyskusję.

Na spotkanie do Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda zaprosił swojego kontrkandydata z II tury wyborów podczas wieczoru wyborczego 12 lipca. Miało do niego dojść jeszcze tego wieczoru. Kandydat KO nie pojawił się wówczas w Pałacu, tłumacząc, że z takim spotkaniem należy poczekać do ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów.(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: we wrześniu negocjacje ws. opodatkowania Kościoła

2020-08-03 18:32

[ TEMATY ]

podatki

Hiszpania

PAP

Centrolewicowy rząd Hiszpanii zapowiedział, że we wrześniu rozstrzygnięta zostanie kwestia zmian w sprawie opodatkowania dóbr materialnych Kościoła katolickiego. Kwestia ta od kilku lat jest tematem sporu pomiędzy rządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE), kierowaną przez premiera Pedra Sancheza, a władzami Kościoła w tym kraju.

Jednym z głównych punktów w programie socjalistów jest egzekwowanie od instytucji kościelnych tzw. IBI, czyli podatku od nieruchomości kościelnych, które nie są związane bezpośrednio z kultem religijnym.

Pod koniec lipca Konferencja Episkopatu Hiszpanii otrzymała wyjaśnienie od wicepremier Carmen Calvo, że gabinet Pedra Sancheza oczekuje w tej sprawie m.in. na pełny raport hiszpańskiego Trybunału Obrachunkowego, odpowiednika polskiej NIK.

Przedstawicielka centrolewicowego rządu Hiszpanii wyraziła nadzieję, że we wrześniu ruszą rozmowy między stroną państwową i kościelną w sprawie uregulowania zmian podatkowych, w tym IBI.

Zapewniła, że gabinet Sancheza nie zamierza jednak ingerować w zapisy konkordatu między Hiszpanią a Stolicą Apostolską.

W 2002 r. rząd Hiszpanii zobowiązał do płacenia podatku od dóbr materialnych jedynie fundacje oraz stowarzyszenia związane z Kościołem katolickim oraz innymi działającymi na terenie tego kraju związkami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Dec, brat bp. Ignacego Deca

2020-08-04 16:44

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Jan Dec

Archiwum rodzinne

bp Ignace Dec wraz z starszym bratem Janem

Świdnicka Kuria Biskupia poinformowała o śmierci starszego brata pierwszego Biskupa Świdnickiego bp. Ignacego Deca.

- Z żalem, ale w nadziei życia wiecznego zawiadamiamy, że dnia, 4 sierpnia br. odszedł do wieczności śp. Jan Dec, starszy brat księdza biskupa Ignacego Deca – czytamy w komunikacie.

Zmarłego Jana oraz Jego bliskich polecamy ufnej modlitwie. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Amen.


"Księdzu Biskupowi Ignacemu Decowi wyrazy współczucia z powodu śmierci Brata Jana składa Redakcja Niedzieli Świdnickiej."

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję