Reklama

Niedziela Sandomierska

Uhonorowali wieloletniego Misjonarza

Niedziela sandomierska 39/2015, str. 4

[ TEMATY ]

misjonarz

Ks. Adam Stachowicz

W imieniu bp. Jerzego Mazura statuetkę odebrał o. Kazimierz Szymczycha SVD

Już po raz ósmy w Hucie Komorowskiej, miejscu urodzenia kard. Adama Kozłowieckiego SJ, obchodzono Dni Wielkiego Misjonarza. Promowaniem sylwetki zmarłego w 2007 r. wielkiego człowieka tej ziemi zajmuje się Fundacja im. kard. Adama Kozłowieckiego SJ „Serce bez granic”. W tym roku członkowie Fundacji postanowili specjalną statuetką wyróżnić bp. Jerzego Mazura SVD, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Dni Kardynała Kozłowieckiego, podczas których dokonano uhonorowania długoletniego Misjonarza, trwały od 11 do 13 września. Pierwszego dnia odbył się, już po raz czwarty, Podkarpacki Festiwal Piosenki Misyjnej, a na zakończenie zaśpiewał zespół „New Day”. Magdalena Bąk, uczestniczka festiwalu, opowiada: – Po raz kolejny brałam udział w festiwalu. Była wspaniała atmosfera. Łączyła nas wspólna pasja – muzyka przez, którą uwielbialiśmy Pana Boga i dziękowaliśmy Mu za osobę Księdza Kardynała. Po wystąpieniu wszystkich uczestników jury miało bardzo trudne zadanie, gdyż musieli ocenić wszystkich wykonawców. Na koniec przyznano i wręczono nagrody uczestnikom. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tak wspaniałym wydarzeniu i przybliżyć postać Kard. Kozłowieckiego, podkreśla jedna z laureatek.

Centralne uroczystości odbywały się w sobotę. Rozpoczęła je Msza św. w parku przy Muzeum w Hucie Komorowskiej, której przewodniczył bp Edward Frankowski wraz z bp. George Lungu z ramienia Episkopatu Zambii, odpowiedzialnym za służbę zdrowia. Podczas homilii ks. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie z Warszawy, mówił o znaczeniu misyjności, jako nieustannym zadaniu Kościoła, które jest realizowaniem wezwania Jezusa do niesienia Ewangelii na krańce świata.

Reklama

Dalsza część spotkania odbyła się w Publicznym Gimnazjum w Majdanie Królewskim, gdzie po krótkim programie artystycznym bp Krzysztof Nitkiewicz wręczył w imieniu Fundacji statuetkę „Zasłużony dla misji – Serce bez granic”. W imieniu bp. Jerzego Mazura wyróżnienie odebrał o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Zebrani uczestniczyli też w sesji naukowej. O eksterminacji polskiego duchowieństwa w obozie w Dachau mówiła Anna Jagodzińska z IPN w Warszawie, zaś ks. Stanisław Cieślak SJ przedstawił historię 45 lat współpracy Kościołów Polski i Zambii.

Podsumowując spotkanie bp Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że głęboko ewangeliczne świadectwo jakie pozostawił po sobie kard. Adam Kozłowiecki, stale inspiruje nowe inicjatywy edukacyjne i dobroczynne. Ich owocem jest pomoc potrzebującym, budowanie relacji międzyludzkich i promowanie prawdziwych wartości.

Reklama

Ostatni dzień poświęcono filmon, które utrwaliły sylwetkę kard. Kozłowieckiego i materiałom audiowizualnym, które upowszechniają jego działalność. W Muzeum odbył się przegląd filmów misyjnych, podczas którego zaprezentowano m.in. unikatowe, archiwalne filmy zrealizowane przez o. Stanisława Czapiewskiego SJ podczas jego pracy na rzecz wspierania misji.

2015-09-24 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpanie Europejczykami najbardziej wspierającymi katolickie misje

2020-07-09 15:54

[ TEMATY ]

misje

misjonarz

Archiwum s. Moniki Nowickiej

Mieszkańcy Hiszpanii są pierwszą w Europie nacją najbardziej ofiarnie wspierającą misje Kościoła katolickiego na świecie. W 2019 r. na Papieskie Dzieła Misyjne Hiszpanie przekazali ponad 15 mln euro datków.

Z szacunków tej organizacji, z siedzibą w Rzymie, wynika, że dodatkowe 3,8 mln euro obywatele Hiszpanii złożyli w ofierze jako wsparcie dla programów duszpasterskich, na pracę administracji realizującej programy pomocowe oraz na rzecz instytutów misyjnych.

Władze Papieskich Dzieł Misyjnych przypomniały, że na świecie pod względem hojności Hiszpanów przewyższają jedynie obywatele Stanów Zjednoczonych. Poinformowały też, że najwięcej środków na działania tej katolickiej organizacji wpłynęło w 2019 r. w ramach zbiórki w Światowym Dniu Misyjnym, przypadającym w przedostatnią niedzielę października. Na kampanię tę trafiło w minionym roku aż 72 proc. wszystkich dotacji kierowanych z całego świata na rzecz Papieskich Dzieł Misyjnych.

Szacuje się, że w ciągu roku podejmowanych jest na całym świecie około 900 inicjatyw misyjnych.

CZYTAJ DALEJ

W modlitwie i deszczu - [40. PPW - dzień 2] [RELACJA]

2020-08-04 20:41

Michalina Stopka

Mimo padającego deszczu, pielgrzymi grup 1 - pokutnej i 18 - karmelitańskiej z uśmiechem na twarzach, a jednocześnie w skupieniu modlitewnym przemierzali kolejne kilometry, aby przedłużyć “Sztafetę do Maryi”.

Pierwszym punktem dnia była Msza św. w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

Więcej tutaj

Następnie pielgrzymi udali się na trasę w kierunku Boleścina. Był to najtrudniejszy odcinek, dzisiejszej drogi. Spowodował to padający deszcz. Podczas tego etapu konferencję wygłosił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, przewodnik gr. 1. Na pierwszym postoju, w miejscowej kaplicy pielgrzymi odmówili z Liturgii Godzin, Godzinę Czytań

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Niestety z powodu problemów technicznych, nie udało się nam zarejestrować konferencji.

Na drugim etapie z Boleścina do Jaksonowic przewidziany był etap ciszy oraz konferencja o. Krzysztofa Piskorza, karmelity bosego, przewodnika gr. 18. Na postoju, w kościele pielgrzymi odmówili Modlitwę Południową z Liturgii Godzin.

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

 

Trzeci etap rozpoczął się różańcem. W tym roku zmieniła się miejscowość postoju. Zamiast w Jenkowicach był w Dobrej. Tam pątnicy odmówili Modlitwę w ciągu dnia z Liturgii Godzin.

GALERIA ZDJĘĆ nr 3

Czwarty etap prowadził z Dobrej do Oleśnicy. Tam mieszkańcy przywitali pielgrzymów. A dzisiejszy etap zakończył się w Bazylice pw. św. Jana Apostoła.

GALERIA ZDJĘĆ nr 4

O godz. 21:00 w kościele pw. Trójcy Świętej w Oleśnicy odbył się Apel Jasnogórski.  

Jutro na trasę wyruszą pielgrzymi z Ziemi Oławskiej i Oleśnickiej. Pójdą do Namysłowa. 

CZYTAJ DALEJ

Biskupi z Japonii i USA wezwali do modlitwy z okazji 75. rocznicy ataków atomowych

2020-08-05 20:51

[ TEMATY ]

Nagasaki

Hiroszima

Adobe Stock

Biskupi w Japonii i Stanów Zjednoczonych wezwali do wspólnej modlitwy w związku z 75. rocznicą zrzucenia przez lotnictwo amerykańskie bomb atomowych na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki.

We wspólnym apelu arcybiskup Joseph Mitsuaki Takami z Nagasaki i biskup David Malloy z Rockfordu w amerykańskim stanie Illinois ostrzegli przed nowym wyścigiem zbrojeń.

„Dopóty, dopóki będzie obowiązywał pogląd, że broń może budować pokój, trudno będzie zmniejszyć zasoby broni jądrowej, nie mówiąc już o jej likwidacji” – stwierdził 4 sierpnia w wideoprzesłaniu przewodniczący Konferencji Biskupów Japonii, abp Takami, który sam urodził się w marcu 1946 w Nagasaki. Zrzucenie bomby atomowej na swe rodzinne miasto przeżył w łonie matki. W jego rodzinie było wiele ofiar śmiertelnych.

A biskup Malloy w tym samym orędziu dodał, że wszystkie narody muszą znaleźć środki do całkowitego rozbrojenia. Podkreślił, że potrzebne jest tu wspólne zaangażowanie i zaufanie. Obaj hierarchowie wyrazili zaniepokojenie, że dotychczas niedostateczną uwagę zwraca się na niszczycielską moc broni jądrowej.

Już wcześniej o swojej solidarności z narodem japońskim zapewniła Konferencja Biskupów Katolickich USA. Wspólnie bolejemy nad losem niewinnych ludzi, którzy stracili życie na skutek zrzucenia bomb i później wskutek promieniowania, stwierdził przewodniczący episkopatu arcybiskup Los Angeles José Horacio Gómez. Jednocześnie zaapelował do przywódców państw o likwidację wszelkiego rodzaju broni masowego rażenia.

W lipcu br. episkopat Japonii ogłosił dokument w sprawie zniesienia energii nuklearnej. Obok obu miast wspomniano w nim też o skutkach stopienia reaktora w elektrowni jądrowej w Fukushimie w marcu 2011.

W dniach 6 i 9 sierpnia 1945 dwa amerykańskie samoloty wojskowe zrzuciły dwie bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki. Zginęło wówczas ponad 250 tys. osób, z których część zmarła później w wyniku poparzeń i promieniowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję