Reklama

Polska

Niezwykła Fundacja, która buduje rodzinę

Piętnaście lat – to czas, w którym człowiek wzrasta, kształtuje swoją osobowość, rozwija się. Dla Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to czas, w którym pomogła tysiącom młodych niezamożnych ludzi z całej Polski. Po 15 latach intensywnej pracy wciąż wspiera zdolną młodzież z małych miejscowości. Programem stypendialnym fundacji objętych zostało prawie 2,5 tys. gimnazjalistów, licealistów i studentów z całej Polski, którzy dzięki stypendium mogą się kształcić i rozwijać swoje umiejętności, a przy tym wzrastać w katolickich wartościach.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to nie tylko wsparcie finansowe – to również obozy formacyjno-integracyjne oraz relacje zawierane często na całe życie. Przez 15 lat swojego istnienia fundacja zbudowała wspólnotę, którą stypendyści nazywają rodziną. Ponad 800 młodych ludzi ukończyło już studia. Absolwenci zakładają rodziny, zrzeszają się w „Stowarzyszeniu Absolwentów Dzieło”. Inni dopiero wchodzą w fundacyjny świat, rozpoczynają studia, wkraczają w dorosłość. Fundacja towarzyszy im w tych najważniejszych momentach ich życia. Stypendyści przysyłają kartki z wakacji, zaproszenia na ślub, zdjęcia nowo narodzonych dzieci. Dzielą się radościami i smutkami – wszak fundacja to często spora część ich życia.

Fundacja spełnia marzenia

Adrian swoją przygodę z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia” rozpoczął w 2008 r. Wtedy o stypendium ubiegał się jego brat. Okazało się, że nie tylko on, ale również Adrian spełniał kryteria. Postanowił zaryzykować i złożył wniosek. Dostał pozytywną odpowiedź. Cieszył się, że dzięki stypendium będzie mógł rozwijać się muzycznie. Jednak po pierwszym obozie zrozumiał, że wcale nie pieniądze są najważniejsze, że dzięki fundacji zyskał coś o wiele cenniejszego – przyjaźnie z ludźmi, którzy myślą i czują podobnie jak on. Nawiązały się pierwsze relacje, które trwają do dziś. Adrian nieustannie rozwijał swoją pasję. Zapragnął dzielić się nią z innymi i rozpoczął studia na kierunku muzykoterapii. Jest jednym z trzech męskich głosów w zespole stypendystów „Tylko Ty”. Występują podczas ewangelizacyjnych koncertów na obozach formacyjno-integracyjnych, śpiewem chwalą Pana również podczas Dnia Papieskiego. Koncertowali z Polską Orkiestrą Lekarzy w Krakowie, swój talent zaprezentowali również w Londynie.

Reklama

Fundacja dodaje wiary w siebie

Justyna jest w fundacji „od Katowic”, czyli od obozu w tamtym mieście. W ciągu 8 lat bycia stypendystką na jej drodze stanęło wielu wspaniałych ludzi – rówieśników, przyjaciół, na których zawsze może liczyć i dzięki którym nie czuła się zagubiona i samotna w dużym mieście. Fundacja dała jej szansę doskonalenia siebie, rozwijania swoich talentów. Pozwoliła odnaleźć umiejętności i pokłady energii, których istnienia nie podejrzewała. Wspólnota wzbudziła w niej poczucie, że jest potrzebna i ktoś akceptuje ją taką, jaka jest. Poczucie, że jest częścią czegoś wielkiego, że ma na to wpływ i jest za to odpowiedzialna. Dzięki stypendium Justyna może studiować, brać udział w stażach w prestiżowych placówkach, zdobywać cenne zawodowe doświadczenie. Stypendium to znacznie więcej niż pieniądze, bo prawdziwych relacji i wspaniałych wspomnień nie można kupić.

Fundacja kształtuje człowieka

Adrianna pochodzi z niezamożnej rodziny. Wsparcie finansowe, które otrzymuje od fundacji, od 3 lat pozwala jej w znacznym stopniu pokryć koszty związane z zakwaterowaniem i życiem w dużym mieście, z dala od rodzinnego domu, rodziny i przyjaciół. Stypendium umożliwiło jej rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Jednak największą wartością fundacji są ludzie, którzy ją tworzą. To grono wspaniałych osób nazywa drugą rodziną. Wie, że zawsze może liczyć na ich wsparcie i zrozumienie. Dzięki wakacyjnym obozom i życiu formacyjnemu w trakcie roku akademickiego poznała liczne grono przyjaciół, młodych ludzi pochodzących z całej Polski, lecz z podobnych środowisk. Fundacja umożliwiła jej także rozwój zawodowy – odbyła praktyki w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, gdzie zdobyła cenną wiedzę i doświadczenie, które zaprocentowało w przyszłości. Przynależność do grona stypendystów fundacji, nazywanych żywym pomnikiem św. Jana Pawła II, jest dla Ady ogromnym zaszczytem. Dzięki niej otrzymała życiową szansę na lepszy start i będzie chciała ją w pełni wykorzystać. To najwspanialsza przygoda, jaka mogła jej się przytrafić. Fundacja kształtuje w pewnym stopniu system wartości, osobowość i wpływa na to, że chce się być coraz lepszym człowiekiem. Uczy, że człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Reklama

Fundacja to 15 lat historii

To już 15 lat, w trakcie których fundacja nieustannie się zmieniała, rozwijała i wspierała innych. To ponad 30 zorganizowanych obozów w 34 miejscowościach od Bałtyku po Tatry. To prawie 20 zawartych związków małżeńskich. To setki wzruszających historii. I największy na świecie pomnik św. Jana Pawła II, żywy pomnik.

Jubileuszowy – XV Dzień Papieski obchodzić będziemy pod hasłem: „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Nie ma nic ważniejszego od rodziny, to ona tworzy społeczeństwo. To w rodzinie kształtuje się człowiek, jego osobowość. W rodzinie człowiek uczy się chodzić, mówić, marzyć, podnosić po każdym upadku. W tym roku Dzień Papieski będzie przypominał o tym, że warto żyć w rodzinie. Że „rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. W całym kraju odbędą się koncerty, festyny, warsztaty, będą też miasteczka rodzinne z atrakcjami dla najmłodszych. Nie zabraknie też wspomnień z życia i nauczania św. Jana Pawła II. I modlitwy za tych, dzięki którym Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” może dalej wspierać młodych ludzi na ich edukacyjnej ścieżce. Bo to właśnie dzięki ludziom dobrego serca, którzy podczas kwesty Dnia Papieskiego wrzucą nawet najmniejszą kwotę do puszki, ci młodzi ludzie mają szansę się rozwijać. To dzięki nim fundacja obchodzi dziś jubileusz 15-lecia istnienia. To oni przyczynili się do spełnienia tysięcy ludzkich marzeń.

2015-09-30 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aktualne przesłanie

Chcemy budować przyszłość opartą na trwałych fundamentach wiary pod sercem Maryi, gdzie zawsze prowadził nas św. Jan Paweł II – powiedział ks. Łukasz Nycz, w kontekście hasła obozów: Jestem, pamiętam, czuwam.

Monika Kanabrodzka: Proszę przybliżyć swoją funkcję i zadania w fundacji DNT.

Ks. Łukasz Nycz: Jestem odpowiedzialny za formację duchową stypendystów fundacji, która odbywa się w ciągu roku na dwóch poziomach. Na pierwszy, obejmujący uczniów szkół średnich i podstawowych, składają się cotygodniowe rozważania zatytułowane Q&A ze św. Janem Pawłem II, spotkania on-line członków diecezji na platformie Zoom, a także rekolekcje i spotkania opłatkowe. W miarę możliwości staramy się, wraz z pracującym w biurze fundacji ks. Dariuszem Kowalczykiem i ks. Pawłem Walkiewiczem, odwiedzać naszych stypendystów podczas wspomnianych wydarzeń.

CZYTAJ DALEJ

Jezus chce się dziś z Tobą spotkać i powiedzieć Ci pełne otuchy słowa!

2023-01-07 15:07

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 13-16.

Niedziela, 5 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję