Reklama

W obliczu ludobójstwa i grabieży światowego dziedzictwa

2015-10-07 08:41

Ks. Marian Woźniak
Niedziela Ogólnopolska 41/2015, str. 7

Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Cierpienia milionów, głód i okrucieństwo wojny czy ludobójstwa. W przemówieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy w ONZ na nowo wybrzmiały pojęcia, które mimo upływu lat ciągle odżywają

Prezydent Polski wyraził sprzeciw wobec wizji świata podzielonego na strefy wpływów, wobec agresji ze strony tych, którzy z powodu własnych ambicji ignorują zapisy prawa międzynarodowego i w ten sposób niweczą wspólny 70-letni wysiłek Narodów Zjednoczonych. Mówił o manipulowaniu prawdą przez reżymowe państwa i wsadzaniu do więzień przedstawicieli opozycji. Nie zapomniał o poświęceniu walczących z terroryzmem i w szczególny sposób wyróżnił kobiety – matki, żony i córki. – Łzy kobiety udręczonej wojną to największe oskarżenie ludzkości w XXI wieku – podkreślił.

Wróćmy do korzeni

Zdaniem Prezydenta RP, pokój i prawo to dwa słowa klucze, dzięki którym jesteśmy w stanie zrozumieć i docenić rolę Narodów Zjednoczonych w ostatnich 70 latach historii świata. To także pojęcia, bez których nie sposób wyobrazić sobie współistnienia narodów, grup etnicznych, wyznawców różnych religii. – Pokój i prawo to pojęcia piękne, ważne, aczkolwiek nader kruche, o które musimy dbać, które musimy bez ustanku pielęgnować – przypominał. – My, Polacy, wiemy, że pokój nie jest dany raz na zawsze. Niespełna miesiąc temu przypadł mi, jako prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, honor wygłoszenia przemowy podczas uroczystości 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 r. o świcie rozpoczęła się inwazja nazistowskich Niemiec na moją ojczyznę. 17 dni później otrzymaliśmy cios z drugiej strony. Związek Radziecki napadł na Polskę – przywoływał niewygodną dla współczesnej Rosji prawdę historyczną.

Jak podkreślił polityk, Polacy są dumnym narodem i nie poddali się, bo ponad wszystko cenią sobie wolność. I dlatego do końca walczyli po stronie wolnego świata. Zwrócił uwagę, że II wojna światowa, największa i najbardziej krwawa w dziejach ludzkości, pogrążyła w mroku zbrodni, barbarzyństwa i cierpień całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę i Bliski Wschód.

Reklama

– Jedną z pierwszych ofiar tamtej wojny było prawo międzynarodowe – zaznaczył prezydent. – Kolejną zaś – prawa człowieka: począwszy od fundamentalnego prawa do życia, aż po prawa żołnierzy uczestniczących w starciach zbrojnych, prawa cywili ginących pod bombami, prawa uchodźców. W opinii polskiego prezydenta, skala terroru, zniszczeń oraz bezprawia owych lat postawiła społeczność międzynarodową przed ważną próbą: należało podjąć wzmożone wysiłki w celu ochrony i zagwarantowania pokoju w przyszłości.

Andrzej Duda docenił w tym kontekście powstanie międzynarodowych organizacji i ratyfikowanie ważnych deklaracji zabezpieczających prawa człowieka. – Rok 1945 to nie tylko zakończenie II wojny światowej, ale również powstanie ONZ, podstawowego organizmu współpracy społeczności międzynarodowej dla zapewnienia globalnego bezpieczeństwa – mówił. Jego zdaniem, jednym z ważniejszych momentów w rozwoju cywilizacji było wpisanie do języka prawa pojęcia ludobójstwa i dojrzenie społeczeństw do decyzji ścigania tego rodzaju zbrodni. – Niestety, traktaty międzynarodowe są dziś łamane – stwierdził – solenne zobowiązania są lekceważone, a prawa człowieka nagminnie deptane. Powinniśmy o tym stale przypominać.

O Rosji bez słowa: Rosja

W swoim przemówieniu polski prezydent poruszył temat agresji dokonanej na Ukrainę. Dyplomatycznie nie mówił wprost o polityce Putina, ale nie było cienia wątpliwości, że była ona piętnowana w przemówieniu w sposób bardzo zdecydowany. – Wszystkie państwa powinny korzystać z przysługujących im praw na równych zasadach, a wszelkie działania podważające owe zasady powinny być stanowczo odrzucane przez społeczność światową i międzynarodową – postulował Prezydent Polski. Wyraźnie potępił stosowanie siły w stosunkach między państwami i uciekanie się do agresji czy łamanie praw człowieka. – W sytuacji, kiedy jakieś państwo dokonuje agresji i prowadzi swoją politykę zagraniczną przy pomocy faktów dokonanych, czołgów, rakiet i bomb, społeczność międzynarodowa jest zobowiązana do odrzucenia faktów powstałych w wyniku takich działań – powiedział.

Ważnym wątkiem w przemówieniu prezydenta Dudy była sytuacja na Bliskim Wschodzie, gdzie – jak podkreślił – w zastraszającym tempie rośnie liczba prześladowanych chrześcijan. Zaapelował do społeczności międzynarodowej o podjęcie zdecydowanych działań w celu ochrony praw mniejszości religijnych. W siedzibie ONZ Prezydent RP mówił na temat Państwa Islamskiego i zbrodniczych działań islamistów w odniesieniu nie tylko do ludzi, ale też do dóbr kultury. Wzywał: – W obliczu bestialskich czynów społeczność międzynarodowa powinna podjąć bardziej stanowcze kroki, aby powstrzymać praktyki niszczenia i grabieży światowego dziedzictwa.

Prezydent Polski przemawiał jako trzeci, po przywódcach Brazylii oraz Stanów Zjednoczonych. W komentarzach pojawiających się we wszystkich niemal mediach można spotkać entuzjastyczne oceny jego wystąpienia, wypowiadane także – co znamienne – ustami opozycji.

Kenia: zamordowano katolickiego księdza

2019-10-16 17:53

tom (KAI) / Nairobi

Tydzień po zaginięciu katolickiego księdza w Kenii znaleziono jego ciało. Sprawcy zabójstwa pochowali ks. Michaela Maingi Kyengo w pobliżu rzeki w mieście Makima, 100 km na północ od stolicy Nairobi. Jak informują kenijskie media policja prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa.

Unsplash/pixabay.com

„Ekshumujemy ciało w celu przeprowadzenia śledztwa, abyśmy mogli rzucić więcej światła na okoliczności zbrodni” - słowa rzecznika miejscowych władz cytuje gazeta "Daily Nation". Zabójstwo kapłana nazwał „nikczemnym aktem”.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ks. Kyengo był ostatnio widziany tydzień temu, kiedy odwiedził swoich rodziców. Po tym, jak podrzucił do domu swego współpracownika, późno w nocy, udał się do swojej parafii. Tam nieznany człowiek porwał ks. Kyengo, a później obrabował jego konto bankowe. Jak dotychczas dwóch podejrzanych zostało aresztowanych i to wskazali śledczym miejsce, gdzie zostało pochowane ciało kapłana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielone światło dla Brexitu

2019-10-17 19:21

wPolityce.pl / ems/PAP

Pixabay.com
Klamka zapadła! Unijna „27” dała zielone światło dla umowy ws. brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku. Rada Europejska w formacie 27 zakończona. Konkluzje przyjęte - napisał na Twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem