Reklama

Kobieta w historii zbawienia według Ojców Kościoła

2015-10-07 08:41

S. Marta Ziółkowska USJK
Niedziela Ogólnopolska 41/2015, str. 31

W dniach 21-23 września 2015 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyło się 38. doroczne spotkanie członków Sekcji Patrystycznej przy Komisji ds. Nauki Katolickiej Konferencji Episkopatu Polski, połączone z sympozjum naukowym pt.: „Kobieta w historii zbawienia według Ojców Kościoła”. Organizatorami konferencji byli: obecny prezes Sekcji Patrystycznej – ks. prof. dr hab. Mariusz Szram z Katedry Patrologii Greckiej i Łacińskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz ks. dr Mariusz Terka – wykładowca patrologii w częstochowskim Wyższym Instytucie Teologicznym. Sympozjum objął swoim patronatem arcybiskup metropolita częstochowski dr Wacław Depo.

Podczas sympozjum uczestnicy wysłuchali 17 wystąpień poświęconych roli kobiety w historii zbawienia w ujęciu greckich, łacińskich i syryjskich pisarzy wczesnochrześcijańskich. Ojcowie Kościoła akcentowali jedność i równość natury ludzkiej wobec Boga niezależnie od płci, a także podkreślali za św. Pawłem, że wszyscy ludzie są kimś jednym w Chrystusie, który oddał życie za każdego człowieka. Kobiety odgrywały ważną rolę we wspólnocie Kościoła pierwszych wieków i w ruchu monastycznym.

Reklama

Podczas spotkania w Częstochowie członkowie Sekcji Patrystycznej uczcili także osobę znanego polskiego patrologa – ks. prof. dr. hab. Franciszka Drączkowskiego, wieloletniego kierownika Katedry Patrologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Okazją były dwie rocznice: urodzin i 35-lecia pracy naukowej Profesora. Podczas uroczystości laudację w języku łacińskim wygłosił prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski – filolog klasyczny z Uniwersytetu Warszawskiego. Jubilatowi wręczono księgę jubileuszową, czyli specjalny tom półrocznika „Vox Patrum”, zawierający 29 publikacji naukowych o tematyce wczesnochrześcijańskiej, przygotowany przez polskich patrologów pod kierunkiem obecnego redaktora naczelnego wspomnianego periodyku – ks. dr. hab. Piotra Szczura, profesora KUL, kierownika Katedry Historii Kościoła w Starożytności i Średniowieczu. Swoją wdzięczność wyrażali m.in.: bp dr hab. Piotr Turzyński z Radomia, ks. prof. dr hab. Jerzy Pałucki – uczeń i jeden z najbliższych współpracowników Jubilata, obecnie dyrektor Instytutu Historii Kościoła i Patrologii KUL, nestor polskiej patrologii ks. prof. dr hab. Marek Starowieyski z Warszawy, ks. dr hab. Paweł Wygralak, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, oraz ks. prał. dr hab. Waldemar Turek z watykańskiego Sekretariatu Stanu, który przemawiając dostojną i piękną łaciną, wspominał pobyt ks. prof. Drączkowskiego w rzymskim Institutum Altioris Latinitatis.

Sekcja Patrystyczna od momentu powstania w 1977 r. przeżywa nieustanny rozwój. Stowarzyszenie liczy obecnie ponad 100 członków, co wskazuje na istnienie w naszym kraju wyspecjalizowanej kadry naukowo-dydaktycznej zajmującej się starożytnością chrześcijańską. Następne sympozjum naukowe połączone ze zjazdem członków Sekcji Patrystycznej odbędzie się na Górze św. Anny w dniach 19-21 września 2016 r. Jej tytuł to: „Egzegeza biblijna wczesnochrześcijańskiego Wschodu i jej echa na Zachodzie”. Podczas spotkania księgami jubileuszowymi, czyli kolejnymi specjalnymi tomami „Vox Patrum”, zostaną uhonorowani znani badacze antyku chrześcijańskiego: prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz ks. prof. Joseph Wolinski z Instytutu Katolickiego w Paryżu.

Reklama

45 mln dziewczynek ofiarami selektywnej aborcji

2019-10-11 17:07

vaticannews.va / Lozanna (KAI)

Dziewczynki na świecie wciąż padają ofiarą przemocy, a ich życie ma „mniejszą wartość” niż przychodzącego na świat chłopca. Ta dyskryminująca praktyka jest obecna nie tylko w Indiach. Wciąż praktykuje się też haniebny proceder okaleczania seksualnego kobiet, którego ofiarą pada rocznie 3 mln dziewczynek.

Vatican News
45 mln dziewczynek ofiarami selektywnej aborcji

Międzynarodowe dzieło pomocy dzieciom „Terre des Hommes” opublikowało właśnie swój najnowszy raport na temat sytuacji dziewczynek na świecie. Nosi on tytuł „Bezbronne” i podkreśla, że choć sytuacja ulega pewnej poprawie, to rocznie 12 mln dziewcząt poniżej 18. roku życia zmuszanych jest do przedwczesnych małżeństw i zachodzenia w niechcianą ciążę. Szacuje się, że aż 2 mln dziewcząt nie mających 15 lat zostaje matkami.

Organizacja alarmuje też w sprawie powszechnego w wielu krajach procederu selektywnych aborcji, w wyniku którego w latach 1970-2017 nie urodziło się na świecie aż 45 mln dziewcząt. Poważnym wyzwaniem pozostaje wciąż walka z obrzezywaniem małych dziewczynek. Szacuje się, że od teraz do 2030 r. ta praktyka trwale okaleczy 68 mln kobiet. Problemem jest też wyłączenie dziewczynek z edukacji i wysyłanie do szkół jedynie chłopców.

„Sytuacja ulega powolnej poprawie. Jeszcze dekadę temu co czwarta dziewczynka zmuszana była do przedwczesnego małżeństwa i zajścia w ciążę, obecnie mowa o co piątej” – podkreśla Federica Gianotta z organizacji „Terre des Hommes”. Wskazuje zarazem, że walka o równe prawa dziewczynek to wciąż długa droga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

prof. Władysław Nasiłowski odebrał nagrodę „Lux ex Silesia”

2019-10-14 11:03

ks. sk / Katowice (KAI)

prof. Władysław Nasiłowski - wybitny lekarz, „nestor śląskiej medycyny”, odebrał w niedzielę wieczorem po Eucharystii inaugurującej nowy rok akademicki, z rąk metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca nagrodę „Lux ex Silesia”.

youtube.com

Tegoroczny laureat jest urodzonym w 1925 r. anatomopatologiem. Należy do najważniejszych postaci polskiej medycyny sądowej.

- Jest wybitnym specjalistą anatomii patologicznej i medycyny sądowej. Nauczycielem wielu pokoleń lekarzy, a także i prawników, dla których prowadził wykłady. Jest też w środowisku lekarskim niekwestionowanym autorytetem i wzorem etycznym – stwierdził w laudacji prof. Grzegorz Opala.

– Bardzo serdecznie dziękuję księdzu Arcybiskupowi i całej Kapitule tego wielkiego dla mnie odznaczenia – stwierdził laureat nagrody po jej otrzymaniu. – Tak jak prof. Grzegorz Opala powiedział: narozrabiałem przez te dziewięćdziesiąt kilka lat bardzo dużo – zażartował prof. Nasiłowski odbierając nagrodę.

Prof. Władysław Nasiłowski urodził się w 1925 w Sosnowcu. Przerwaną przez wybuch wojny naukę w Gimnazjum im. S. Staszica kontynuował przez samokształcenie oraz udział w tajnych kompletach. Było związany z grupą dywersyjną Wolność, Równość, Niepodległość, którą później włączono do AK Obwodu Sosnowieckiego. Po studiach na Wydziale Lekarskim w Poznaniu pracuje w Katedrze Anatomii Patologicznej ŚAM.

Zostając Kierownikiem Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej tworzy jeden z najlepszych ośrodków w kraju. Jest doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nagroda „Lux ex Silesia” (Światło ze Śląska) to nagroda przyznawana osobom, które w swojej działalności naukowej, artystycznej lub społecznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Nagroda została pierwszy raz przyznana w 1994.

Wśród laureatów są m.in. Wojciech Kilar, abp Alfons Nossol, ks. Remigiusz Sobański, abp Szczepan Wesoły czy prof. Jan Miodek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem