Reklama

Kobieta w historii zbawienia według Ojców Kościoła

Niedziela Ogólnopolska 41/2015, str. 31

W dniach 21-23 września 2015 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyło się 38. doroczne spotkanie członków Sekcji Patrystycznej przy Komisji ds. Nauki Katolickiej Konferencji Episkopatu Polski, połączone z sympozjum naukowym pt.: „Kobieta w historii zbawienia według Ojców Kościoła”. Organizatorami konferencji byli: obecny prezes Sekcji Patrystycznej – ks. prof. dr hab. Mariusz Szram z Katedry Patrologii Greckiej i Łacińskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz ks. dr Mariusz Terka – wykładowca patrologii w częstochowskim Wyższym Instytucie Teologicznym. Sympozjum objął swoim patronatem arcybiskup metropolita częstochowski dr Wacław Depo.

Podczas sympozjum uczestnicy wysłuchali 17 wystąpień poświęconych roli kobiety w historii zbawienia w ujęciu greckich, łacińskich i syryjskich pisarzy wczesnochrześcijańskich. Ojcowie Kościoła akcentowali jedność i równość natury ludzkiej wobec Boga niezależnie od płci, a także podkreślali za św. Pawłem, że wszyscy ludzie są kimś jednym w Chrystusie, który oddał życie za każdego człowieka. Kobiety odgrywały ważną rolę we wspólnocie Kościoła pierwszych wieków i w ruchu monastycznym.

Reklama

Podczas spotkania w Częstochowie członkowie Sekcji Patrystycznej uczcili także osobę znanego polskiego patrologa – ks. prof. dr. hab. Franciszka Drączkowskiego, wieloletniego kierownika Katedry Patrologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Okazją były dwie rocznice: urodzin i 35-lecia pracy naukowej Profesora. Podczas uroczystości laudację w języku łacińskim wygłosił prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski – filolog klasyczny z Uniwersytetu Warszawskiego. Jubilatowi wręczono księgę jubileuszową, czyli specjalny tom półrocznika „Vox Patrum”, zawierający 29 publikacji naukowych o tematyce wczesnochrześcijańskiej, przygotowany przez polskich patrologów pod kierunkiem obecnego redaktora naczelnego wspomnianego periodyku – ks. dr. hab. Piotra Szczura, profesora KUL, kierownika Katedry Historii Kościoła w Starożytności i Średniowieczu. Swoją wdzięczność wyrażali m.in.: bp dr hab. Piotr Turzyński z Radomia, ks. prof. dr hab. Jerzy Pałucki – uczeń i jeden z najbliższych współpracowników Jubilata, obecnie dyrektor Instytutu Historii Kościoła i Patrologii KUL, nestor polskiej patrologii ks. prof. dr hab. Marek Starowieyski z Warszawy, ks. dr hab. Paweł Wygralak, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, oraz ks. prał. dr hab. Waldemar Turek z watykańskiego Sekretariatu Stanu, który przemawiając dostojną i piękną łaciną, wspominał pobyt ks. prof. Drączkowskiego w rzymskim Institutum Altioris Latinitatis.

Sekcja Patrystyczna od momentu powstania w 1977 r. przeżywa nieustanny rozwój. Stowarzyszenie liczy obecnie ponad 100 członków, co wskazuje na istnienie w naszym kraju wyspecjalizowanej kadry naukowo-dydaktycznej zajmującej się starożytnością chrześcijańską. Następne sympozjum naukowe połączone ze zjazdem członków Sekcji Patrystycznej odbędzie się na Górze św. Anny w dniach 19-21 września 2016 r. Jej tytuł to: „Egzegeza biblijna wczesnochrześcijańskiego Wschodu i jej echa na Zachodzie”. Podczas spotkania księgami jubileuszowymi, czyli kolejnymi specjalnymi tomami „Vox Patrum”, zostaną uhonorowani znani badacze antyku chrześcijańskiego: prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz ks. prof. Joseph Wolinski z Instytutu Katolickiego w Paryżu.

2015-10-07 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do zwalczania epidemii nie będzie można skierować rodziców dziecka poniżej 14 lat

2020-03-28 10:31

[ TEMATY ]

praca

ustawa

epidemia

koronawirus

Adobe Stock

Do pracy przy zwalczaniu epidemii nie można będzie skierować osoby wychowującej dziecko poniżej 14 lat. W przypadku dzieci starszych do zwalczania epidemii może być skierowany maksymalnie jeden z dwojga opiekunów – przewiduje ustawa uchwalona w nocy przez Sejm.

Sejm uchwalił w nocy z piątku na sobotę ustawę wprowadzającą zmiany w zakresie systemu ochrony zdrowia, związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Regulacja dotyczy 14 ustaw zdrowotnych.

Zmiany przewidują m.in., że do pracy przy zwalczaniu epidemii nie będzie mogła być skierowana osoba wychowująca dziecko do 14 lat ani osoba samotnie wychowująca dziecko do 18 lat. Jeśli dziecko w wieku powyżej 14 lat jest wychowywane przez dwoje osób, którym przysługuje władza rodzicielska, do pracy przy zwalczaniu epidemii może zostać skierowana maksymalnie jedna z nich. Nie będzie też można skierować do zwalczania epidemii osoby wychowującej dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Ustawa wprowadza też dodatkową instytucję – izolacji w warunkach domowych. Może być zastosowana przez władze publiczne w przypadku osób o lekkim przebiegu choroby, który nie uzasadnia bezwzględnej hospitalizacji ze względów medycznych.

"Pewna pula miejsc szpitalnych musi bowiem pozostawać wolna – by być zarezerwowana na potrzeby osób, które rozwiną w przebiegu zachorowania na COVID-19 niewydolność oddechową i będą wymagały długotrwałego leczenia" – napisano w uzasadnieniu.

Zmiany mają też umożliwić uzyskanie zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, jeśli osoby wykonujące zawód medyczny będą musiały – w związku z pracą – poddać się obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.

Zmiany zwiększają też możliwość wystawiania recepty przez farmaceutów. Wystawianie tzw. recepty farmaceutycznej będzie możliwe zawsze w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta (a nie tylko nagłego – jak obecnie). Farmaceuta będzie też mógł wystawić receptę dla siebie i dla członków najbliższej rodziny.

Ustawa ułatwia też w czasie stanu epidemii powrót do czynnego wykonywania zawodu przez pielęgniarki lub położne, które mają co najmniej pięcioletnią przerwę w jego wykonywaniu.

Jeśli chodzi o zapobieganie szerzeniu się chorób zakaźnych, w tym COVID-19, za niestosowanie się do zakazów, nakazów i ograniczeń wprowadzono kary pieniężne od 5 tys. do 30 tys. zł.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

CZYTAJ DALEJ

Papież zaapelował o zawieszenie broni oraz rozwiązanie problemów więźniów (dokumentacja)

2020-03-29 13:52

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

źródło: vaticannews.va

O zawieszenie broni we wszystkich zapalnych punktach świata, a także dostrzeżenie problemów osób zmuszonych do życia w grupie, a zwłaszcza więźniów, zaapelował Franciszek po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański”.

Oto słowa Ojca Świętego w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy bracia i siostry,

W minionych dniach Sekretarz Generalny ONZ wystosował apel o "globalne i natychmiastowe zawieszenie broni we wszystkich zakątkach świata", przypominając o obecnej sytuacji kryzysowej z powodu wirusa COVID-19, który nie zna granic, apel o całkowite zwieszenie broni.

Przyłączam się do tych, którzy przyjęli to wezwanie i zachęcam wszystkich, by podjęli stosowne działania poprzez zaniechanie wszelkich form działań wojennych, poprzez sprzyjanie tworzeniu korytarzy pomocy humanitarnej, otwartość na dyplomację i zwrócenie uwagi na osoby znajdujące się w sytuacji największego zagrożenia.

Oby wspólne zaangażowanie przeciwko pandemii prowadziło wszystkich do uznania naszej potrzeby umocnienia więzi braterskich, jako członków jednej rodziny ludzkiej. Niech wzbudzi zwłaszcza w kierujących państwami oraz innych zainteresowanych stron odnowienie zaangażowania na rzecz przezwyciężania rywalizacji. Konfliktów nie rozwiązuje się poprzez wojnę! Konieczne jest przezwyciężenie antagonizmów i sporów na drodze dialogu i konstruktywnego poszukiwania pokoju.

W tym momencie moje myśli kierują się w sposób szczególny do wszystkich osób, które cierpią z powodu bezradności, zmuszonych do życia w grupie: domów spokojnej starości, koszar... W szczególności chciałbym wspomnieć o osobach przebywających w więzieniach. Przeczytałem oficjalną notatkę Komisji Praw Człowieka mówiącą o problemie przeludnionych więzień, co może doprowadzić do tragedii. Proszę władze, aby były wrażliwe na ten poważny problem i podjęły niezbędne środki, aby uniknąć przyszłych tragedii.

Życzę wam wszystkim dobrej niedzieli. Proszę nie zapominajcie o mnie w modlitwie, ja będę się modlił za was. Smacznego obiadu i do widzenia.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję