Reklama

Droga św. Jakuba w Polsce

2015-10-07 08:41

Maria Fortuna-Sudor
Niedziela Ogólnopolska 41/2015, str. 54

Tegoroczna VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Droga św. Jakuba w Polsce – historia, teraźniejszość, przyszłość. W 10. rocznicę otwarcia pierwszego polskiego odcinka Camino de Santiago” trwała w dniach 4-6 września 2015 r., a jej uczestnicy spotkali się w Michałowicach, Krakowie i Więcławicach Starych

Konferencja została zorganizowana przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, urzędy gmin w Michałowicach i Pałecznicy oraz Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła w Więcławicach Starych. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli m.in.: metropolita krakowski – kard. Stanisław Dziwisz, metropolita Santiago de Compostela – abp. Julián Barrio Barrio i przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski – bp Krzysztof Zadarko.

Uczestnicy

W konferencji wzięło udział ponad 80 osób – w tym goście z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Ukrainy i ze Słowacji. Wśród uczestników byli pracownicy naukowi reprezentujący krajowe i zagraniczne ośrodki naukowe, przedstawiciele bractw i parafii św. Jakuba w Polsce oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń zajmujących się m.in. promocją ruchu pielgrzymkowego do Santiago de Compostela. Jak informuje dr Franciszek Mróz, celem konferencji była prezentacja wyników badań związanych z kultem św. Jakuba Apostoła Starszego oraz pielgrzymowaniem Camino de Santiago – Drogą św. Jakuba.

Pierwszy dzień konferencji jej uczestnicy spędzili w Michałowicach. W tamtejszej Bibliotece Publicznej prezentowano odcinki dróg św. Jakuba. Nawiązując do okrągłej rocznicy otwarcia ich pierwszego odcinka w Polsce, co nastąpiło 24 lipca 2005 r., Emil Mendyk wspominał, że to z Saksonii przyszła idea odtworzenia Drogi św. Jakuba. Przypomniał, że pierwszy odcinek Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba prowadzi z kolegiaty w Głogowie do sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie i dalej – do Zgorzelca.

Reklama

Jubileusz

Na drugi dzień konferencji organizatorzy zaprosili jej uczestników do auli UPJPII w Krakowie. W imieniu Komitetu Organizacyjnego Konferencji jej uczestników powitał ks. kan. Ryszard Honkisz – kustosz sanktuarium diecezjalnego św. Jakuba w Więcławicach Starych. W ramach spotkania świętowano jubileusz 80-lecia urodzin prof. Antoniego Jackowskiego. Za opiekę nad pierwszymi konferencjami poświęconymi drogom św. Jakuba dziękował Jubilatowi m.in. dr Franciszek Mróz, który przypominał, jak w styczniu 2008 r. pomysłodawcy i organizatorzy poprosili prof. Jackowskiego o opiekę naukową i patronat nad konferencją. – Pan profesor przyjął nas z otwartymi rękami i od razu zaproponował nie jedną, ale trzy konferencje – podkreślał dr Mróz.

W ramach świętowania jubileuszu przekazano prof. Jackowskiemu księgę pamiątkową pt. „Droga św. Jakuba w Polsce – historia, teraźniejszość, przyszłość. W 10. rocznicę otwarcia pierwszego polskiego odcinka Camino de Santiago”.

Dziedzictwo

Uczestniczący w wydarzeniu po raz pierwszy bp Krzysztof Zadarko gratulował organizatorom pomysłu i konsekwencji w jego realizacji. Nawiązując do obecnej sytuacji migracyjnej, mówił: – Życzę wszystkim, abyśmy byli tymi, którzy będą zapalać do idei pielgrzymowania, ale też do pomagania tym, którzy pielgrzymują z konieczności, bo zostali wypędzeni ze swych domów albo sami uciekli przed śmiercią. Życzę, aby dziedzictwo, które jest wpisane w pielgrzymowanie, to odkrywanie Pana Boga po drodze, w tym niezwykła gościnność charakteryzująca przez wieki szlaki pielgrzymkowe – dzisiaj na nowo wybrzmiało wobec wyzwań, przed którymi stajemy.

Z kolei rektor UPJPII ks. prof. Wojciech Zyzak w liście skierowanym do organizatorów i uczestników konferencji podkreślił, że jest to cenna inicjatywa naukowa. Napisał m.in.: „(...) Dzięki dobrej współpracy wszystkich zaangażowanych instytucji konferencje z tego cyklu wpisały się na stałe w kalendarz życia naukowego Krakowa. Fenomen Drogi św. Jakuba polega na tym, że przebiega ona przez całą Europę, jednoczy kraje, co podkreślił św. Jan Paweł II, mówiąc, że cała Europa odnalazła się wokół tej pamiątki św. Jakuba”.

Po sesjach referatowych oraz dyskusji uczestnicy tradycyjnie już udali się do sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych. W niedzielę 6 września przeszli 11-kilometrowy odcinek Jakubowego Szlaku z Polanowic do Więcławic Starych, a następnie uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Grzegorz Ryś.

Grodzisk Mazowiecki: Msza św. w intencji 5-letniego Dawida

2019-07-23 13:17

lk / Grodzisk Mazowiecki (KAI)

Parafia Przemienienia Pańskiego w Grodzisku Mazowieckim zaprasza w środę 24 lipca o godz. 19.00 na Mszę św. w intencji zmarłego tragicznie Dawida Żukowskiego. Ciało 5-latka znaleźli funkcjonariusze Policji w sobotę przy autostradzie A2 niedaleko Pruszkowa. Chłopiec zginął od ciosów zadanych ostrym narzędziem prawdopodobnie przez ojca, który niedługo potem popełnił samobójstwo.

L.C.Nottaasen / Foter.com / CC BY

Msza święta jest odpowiedzią wspólnoty parafialnej i wychowawczyń chłopca na oświadczenie jego matki, w którym m.in. poprosiła o modlitwę. – Okażmy nasze wsparcie rodzinie chłopca oraz pomódlmy się, aby dobry Bóg przyjął Dawidka do siebie – proszą duchowni.

Dawid Żukowski zaginął w środę 10 lipca. Jego ciało zostało odnalezione w sobotę 20 lipca wczesnym popołudniem przy zbiorniku retencyjnym blisko ekranów akustycznych wzdłuż autostrady A2 przy węźle Pruszków. Według prokuratury chłopiec zginął od wielu ciosów zadanych ostrym narzędziem, prawdopodobnie przez jego ojca, który po ukryciu zwłok 5-latka odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg relacji Skierniewice – Warszawa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jak Lublin stał się Częstochową

2019-07-24 08:46

Anna Artymiak

Z okazji 70. rocznicy Cudu Lubelskiego Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” przygotowało książkę pt. „Cud. W 1949 r. Lublin stał się Częstochową”. Publikacja opracowana przez Mariolę Błasińską przedstawia historię i świadectwa uczestników niezwykłych wydarzeń w katedrze lubelskiej.

Katarzyna Artymiak

Historia i świadectwa

Książka Marioli Błasińskiej jest pierwszą tak obszerną rekonstrukcją wydarzeń. Zawiera świadectwa uczestników cudu, jak i analizę dokumentów z 20 archiwów państwowych i kościelnych z całej Polski. Autorce udało się dotrzeć do wielu źródeł, w tym do państwowych dokumentów, powszechnie uważanych za zniszczone, a także do będących jeszcze w opracowaniu zbiorów z sekretariatu prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Najcenniejszym i najbogatszym źródłem były jednak zbiory Archiwum Archidiecezjalnego i archikatedry lubelskiej. M. Błasińska wykorzystała również materiały ze zbiorów osób prywatnych. Tytułowe zagadnienie omówione jest w kontekstach historycznym i religijnym, było to bowiem wydarzenie, które wpisało się w dzieje regionu i całego kraju, stając się źródłem wielu głębokich przeżyć duchowych. Książkę ubogaca cenny materiał fotograficzny, na który składają się zdjęcia historyczne oraz współczesne, a także skany dokumentów państwowych i kościelnych.

Prezentacja książki

W przededniu rocznicy Cudu Lubelskiego w Trybunale Koronnym odbyła się promocja książki z udziałem autorki oraz zaproszonych gości, m.in. abp. Stanisława Budzika, biskupów Ryszarda Karpińskiego i Mieczysława Cisło, proboszcza archikatedry ks. Adama Lewandowskiego, dyrektora „Gaudium” ks. Marka Szymańskiego, dyrektora lubelskiego oddziału IPN Marcina Krzysztofika i Jacka Wołoszyna (KUL/IPN). W spotkaniu uczestniczyli także: Jerzy Cichocki - świadek wydarzeń sprzed 70 lat oraz rodziny Zygmunta Dempka, chemika który badał łzę na obrazie, i Heleny Rawczuk, młodej kobiety, która w lipcu 1949 r. zginęła przed katedrą.

Opowiadając o pracy nad książką, Mariola Błasińska podkreślała, że największe wrażanie zrobiły na niej świadectwa. Przywołała jedno, Stefani z Kozienic, do której 3 czerwca, dokładnie miesiąc przed rocznicą Cudu Lubelskiego, przyszła we śnie Matka Boża. Chora kobieta usłyszała słowa: „wytrzymaj jeszcze miesiąc”; była przekonana, że umrze. Kiedy dowiedziała się o cudzie w Lublinie, wybrała się do katedry. Modląc się przed obrazem Matki Bożej dostrzegła, że postać Maryi jest dokładnie taka sama, jak z jej snu. Uzdrowiona kobieta co roku przyjeżdżała do katedry i składała świadectwo; w latach 60. XX wieku złożyła wotum wdzięczności za dar uzdrowienia.

Relacja świadka

Bezpośrednim świadkiem zdarzenia z 1949 r. był gen. Jerzy Cichocki, obecnie prezes kraśnickiego okręgu Związku Piłsudczyków RP. - Byłem jednym z pierwszych świadków cudu, który miał miejsce w katedrze lubelskiej. W ostatnich dniach czerwca, po skończeniu gimnazjum, zdawałem egzaminy do technikum budowlanego w Lublinie. To była niedziela; miały być ogłoszone wyniki z pierwszej części egzaminu. Z kolegą pojechaliśmy do szkoły i okazało się, że zostaliśmy dopuszczeni do egzaminów ustnych. Wracając, szliśmy przez Krakowskie Przedmieście; po południu przechodziliśmy koło katedry. Zaproponowałem, by wstąpić na odmówienie pacierza w intencji dalszych egzaminów. Kiedy weszliśmy do kościoła było już po sumie, prawie pusto. Odmówiliśmy pacierz i w tym czasie usłyszeliśmy płacz, jakieś krzyki. Poszliśmy do lewej nawy by zobaczyć, co się stało. Odruchowo spojrzałem na obraz Matki Bożej i zobaczyłem, jak po prawej stronie utworzyła się krwawa łza, która popłynęła wzdłuż twarzy i zniknęła przy brodzie. Wszyscy padliśmy na twarz i zaczęliśmy się modlić. Zaraz pojechaliśmy do domu; o wszystkim opowiedziałem rodzicom, którzy tego samego dnia wybrali się do katedry - mówił J. Cichocki.

Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium zwraca się z prośbą, by świadkowie cudu, bądź osoby posiadające wiedzę lub materiały dotyczące samego wydarzenia jak i represji czy uzdrowień, zgłaszały się do siedziby wydawnictwa przy ul. Ogrodowej w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem