Reklama

Kościół w Wyrozębach został uroczyście poświęcony

2015-10-08 09:42

Ks. Artur Plachno
Edycja podlaska 41/2015, str. 1, 5

Ks. Artur Płachno
Namaszczenie ołtarza

W niedzielę 27 września odbyła się uroczystość poświęcenia, czyli konsekracji ołtarza posoborowego oraz kościoła parafialnego w Wyrozębach

Konsekracji dokonał bp Tadeusz Pikus podczas Eucharystii odpustowej ku czci św. Mateusza. Proboszcz tamtejszej parafii ks. Mariusz Bartosiak powiedział, że jest to szczególna uroczystość, ponieważ święcona jest świątynia, mająca za sobą 150 lat istnienia i bogatej historii. Przybliżył ją w referacie poprzedzającym Eucharystię ks. Bernard Błoński z Siedlec, tamtejszy rodak. Zaznaczył on, że powodem, iż świątynia ta po wybudowaniu nie została uroczyście poświęcona, był szczególnie trudny czas dla diecezji podlaskiej w latach prześladowań ze strony zaborców w końcu XIX wieku.

O historii przypomniał również w homilii bp Tadeusz Pikus. Wspomniał pierwszy drewniany kościół ufundowany w Wyrozębach w 1438 r. i następny, zniszczony podczas działań wojennych. Powiedział, że obecny murowany kościół pw. Trójcy Świętej został zbudowany według projektu architekta Henryka Marconiego w latach 1858-65, a ufundowany przez Tadeusza Dorię Dernałowicza, właściciela klucza repkowskiego. Budowę jego prowadzili architekt Ludwik Jabłoński, budowniczy powiatu siedleckiego, oraz ks. Julian Brześciański, ówczesny proboszcz. On też z upoważnienia biskupa podlaskiego o. Beniamina Piotra Szymańskiego OFMCap 26 listopada 1865 r. dokonał poświęcenia nowej świątyni. Wraz z kościołem został wybudowany również nakładem Tadeusza i Seweryna Doria Dernałowiczów szpital – Instytut Dobroczynności pw. św. Judy Tadeusza. Na rzecz tegoż szpitala Tadeusz Doria Dernałowicz zapisał folwark Wyrozęby Podawce i Kunaty. Szpital rozpoczął działalność w 1873 r. Instytut prowadziły siostry Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, zwane szarytkami. Po usunięciu ich przez rząd carski zostały przysłane mniszki prawosławne, które przebywały w szpitalu do 1906 r. W 1908 r. siostry szarytki powróciły do Wyroząb i pracowały tutaj do 1995 r.

Ksiądz Biskup wspomniał wszystkich, dzięki którym świątynia ta powstała i była upiększana: fundatorów, proboszczów, dobrodziejów i parafian. Ukazał też znacznie świątyni w życiu człowieka, która jest domem spotkania Chrystusa z człowiekiem w sakramentach i Słowie Bożym, które płyną z Jego miłości. Wskazał też na potrzebę zrozumienia tej logiki miłości oraz otwarcia się na nią, wypowiadając zwyczajnie słowo „chcę”, skutkujące nieocenionym dobrem.

Reklama

Pasterz Kościoła drohiczyńskiego dokonał pokropienia, namaszczenia i okadzenia ołtarza i ścian oraz przewodniczył modlitwie poświęcenia. Odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych i uroczyście zapalono świece w miejscach namaszczenia ścian oraz na poświęconym ołtarzu. Akt poświęcenia odczytał dziekan sokołowski ks. Andrzej Krupa, a podpisali go: bp Tadeusz Pikus, kapłani, siostry zakonne, potomkini fundatorów kościoła rodu Dernałowiczów Jolanta Plater-Zybert, wójt gminy Repki Krystyna Mikołajuk-Borowicz, rada parafialna oraz inni przedstawiciele wspólnoty parafialnej.

Na uroczystość przybyli też kapłani z diecezji siedleckiej i drohiczyńskiej z poprzednimi proboszczami wyrozębskimi ks. Eugeniuszem Rolą oraz ks. Krzysztofem Napiórkowskim, który rozpoczął przygotowania do uroczystości poświęcenia. Obecni byli pochodzący z tej parafii ks. Jerzy Skwierzyński i ks. Bernard Błoński oraz siostry Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, które pracowały w tej parafii wraz z pochodzącą z niej s. Urszulą Błońską. W przemówieniach przedstawiciele kapłanów, sióstr zakonnych, wspominających tego dniu swego założyciela św. Wincentego à Paulo, przedstawicielki władz i fundatorów oraz reprezentanci parafian podkreślali widoczną troskę i odpowiedzialność zarówno o świątynię materialną, jak i o atmosferę życzliwości w parafii. Uroczystości poprzedziło duchowe przygotowanie podczas tygodniowych misji świętych, prowadzonych przez ks. Marka Matusika.

Tagi:
Kościół poświęcenie

Reklama

Nauka bezwarunkowej miłości

2019-10-08 14:19

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 41/2019, str. 4-5

Na cmentarzu wojennym w Banachach – w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz bitwą pod Banachami – miały miejsce uroczystości w dniu 22 września

Joanna Ferens
Poświęcenie i odsłonięcie pomnika

W okresie działań wojennych we wrześniu 1939 r. Banachy należały do powiatu biłgorajskiego. Tutaj osiemdziesiąt lat temu toczyły się walki związane z bitwą o Biłgoraj i osłanianiem wycofywania się Armii „Kraków” i Armii „Lublin” w kierunku wschodnim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: ogród oliwny i nabożeństwo Getsemani w sanktuarium Jana Pawła II

2019-10-22 10:10

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej / Kraków (KAI)

16 października w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie zainicjowano nabożeństwo Getsemani, a 22 października abp Marek Jędraszewski zasadzi pierwsze drzewko oliwne, które da początek ogrodowi oliwnemu. – Chcemy tu uczyć autentycznej modlitwy prośby, która zawsze kończy się słowami Jezusa z ogrodu Getsemani: „nie moja wola, ale Twoja niech się stanie” – mówią duszpasterze papieskiego centrum na Białych Morzach.

Ks. Paweł Kummer
Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

22 października, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, o godz. 17.00 mszę św. odpustową w sanktuarium dedykowanym papieżowi Polakowi sprawować będzie abp Marek Jędraszewski. Po Eucharystii metropolita krakowski zasadzi na terenie papieskiego centrum na Białych Morzach drzewko oliwne, które da początek ogrodowi na wzór biblijnego Getsemani.

16 października, w 41. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na stolicę Piotrową, duszpasterze papieskiego sanktuarium zainicjowali nabożeństwo Getsemani, które będzie odtąd oprawiane każdego 16 dnia miesiąca.

Idea nowego nabożeństwa i stworzenia ogrodu Getsemani ma związek z charakterem próśb i podziękowań, które zostawiane są przez pielgrzymów w sanktuarium Jana Pawła II. Jak informuje ks. Ryszard Gacek, jest ich już w papieskim centrum na Białych Morzach ponad 600 tys. – To są prośby, które pokazują cierpienia ludzi, osamotnienie w różnych życiowych problemach. To przypomina sytuację Pana Jezusa w ogrodzie oliwnym, gdy w czasie dialogu ze swoim Ojcem wypowiedział słowa: „nie moja wola, ale Twoja niech się stanie” – mówi duszpasterz sanktuarium.

– Chcemy tu uczyć autentycznej modlitwy prośby, która zawsze kończy się słowami Jezusa z ogrodu Getsemani – mówi ks. Gacek i dodaje, że taką otwartością na wolę Bożą w papieskim sanktuarium wyproszono wiele łask – najczęściej są to cudowne poczęcia dzieci, albo uzdrowienia z różnych chorób.

Jak podkreśla ks. Gacek, drzewo oliwne doskonale wyraża także charakter łask wypraszanych przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, ponieważ oliwka jest symbolem szczególnego błogosławieństwa, życia i płodności.

Uczestnicy comiesięcznych nabożeństw będą mogli zabrać ze sobą poświęcone listki drzewa oliwnego. Jak tłumaczą duszpasterze sanktuarium, ten listek ma pomóc w uświadomieniu sobie tego, jaka powinna być modlitwa chrześcijanina: ufna, wytrwała, otwarta na Boże działanie. – Modlitwa Jezusa w Getsemani była najpiękniejsza, bo Syn wyraził w niej chęć pełnienia woli Ojca do końca – mówi ks. Gacek.

Oficjalny kult Jana Pawła II na tzw. Białych Morzach w Krakowie rozpoczął się 11 czerwca 2011 r., kiedy kard. Stanisław Dziwisz uroczyście erygował papieskie sanktuarium powstające w ramach Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!”. Po beatyfikacji do sanktuarium trafiły relikwie Jana Pawła II – najcenniejszą z nich jest ampułka z krwią Ojca Świętego. Pielgrzymujący do sanktuarium mogą uzyskać odpust zupełny w liturgiczne wspomnienie patrona, czyli 22 października, a także raz w roku podczas pielgrzymki do tego miejsca, zgodnie z kościelnymi wymogami pod zwykłymi warunkami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kampania #KtoTyJesteś zachęcająca do nauki języka polskiego

2019-10-23 11:50

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” poprzez prowadzoną kampanię społeczną #KtoTyJesteś zachęca do nauki języka polskiego dzieci mieszkające poza granicami kraju, pokazując radość płynącą z odkrywania swoich korzeni. Organizatorzy akcji udostępnili drugi spot promujący kampanię.

Kampania #KTOTYJESTEŚ prowadzona przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” skierowana jest do Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz do ich krewnych i przyjaciół w Polsce. Ma na celu uświadomienie rodzicom dzieci żyjących poza Polską, jak ważne jest przekazywanie młodemu pokoleniu języka ich przodków oraz edukacja w języku polskim.

Wraz z grupą ekspertów promujemy zalety wzrastania w dwujęzyczności i obalamy związane z tym mity oraz błędne przekonania.

Podpowiadamy też jak wspierać dzieci dwujęzyczne, aby w przyszłości mogły w pełni wykorzystać swój potencjał intelektualny i poznawczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem