Reklama

Niedziela Podlaska

Diecezjalne Forum Światowych Dni Młodzieży

26 września w Drohiczynie odbyło się Diecezjalne Forum Światowych Dni Młodzieży. Na spotkanie przybyli duszpasterze oraz delegacje młodzieży mające koordynować i pomagać w przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży w parafiach. Tematyka spotkania dotyczyła organizacji i przeżywania Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 w diecezji drohiczyńskiej oraz wypracowania konkretnej współpracy w tym dziele

Spotkanie rozpoczęła Eucharystia celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa w drohiczyńskiej katedrze. W homilii powiedział on o potrzebie stałego otwarcia się na dobro oraz zamknięcia na to, co jest złe. – Nie można nigdy, otrzymując dobrą propozycję, mówić na początku „nie chcę” – podkreślił. Podczas spotkania, które odbyło się następnie w Wyższym Seminarium Duchownym, zaapelował on do młodych ludzi, aby byli jego dobrymi pomocnikami w wielkim dziele danym Kościołowi w Polsce, jakim są Światowe Dni Młodzieży. Powiedział też, że są one sprawą całego Kościoła w Polsce, który ma pokazać młodzieży z różnych krajów naszą gościnność i otwartość, ale też umożliwić naszej młodzieży owocne duchowe przeżycia, dając możliwość służby. Ważne jest bowiem, aby wielu młodych Polaków udało się także do Krakowa, a owocem tego było ugruntowanie ich wiary – mówił Ksiądz Biskup.

Ks. Emil Parafiniuk zajmujący się diecezjalną koordynacją przygotowań Światowych Dni Młodzieży w diecezji warszawko-praskiej przypomniał cele ŚDM i ich powstanie z inicjatywy świętego papieża Jana Pawła II. Podzielił się refleksjami z uczestnictwa w ostatnich Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro, mówił o przygotowaniach do obecnych w diecezji warszawsko-praskiej. Powiedział, że w diecezjach goście mają zapoznać się z historią i kulturą, a także z życiem wspólnoty Kościoła lokalnego. Mają to zapewnić wycieczki, zabawy i spotkania przygotowane przez organizatorów. Dni w diecezjach będą trwały od 20 do 25 lipca. Na zakończenie ich odbędzie się posłanie pielgrzymów do Krakowa, miejsca wydarzeń centralnych i spotkań z Ojcem Świętym, aby przeżywać tam święto wiary, uczestnicząc przez tydzień w nabożeństwach i katechezach w grupach językowych oraz biorąc udział w odbywających się wówczas festiwalach ewangelizacyjnych.

Reklama

Ks. Andrzej Lubowicki odpowiedzialny za koordynację przygotowań Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej zaprezentował natomiast skład personalny Diecezjalnego Centrum ŚDM Diecezji Drohiczyńskiej, które będzie działało w biurze Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w Drohiczynie. Zaprezentował logo diecezjalne ŚDM, przypomniał symbole ŚDM – krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. W diecezji drohiczyńskiej przebywały one od 25 lipca do 8 sierpnia br. Obecnie zostały także zrobione ich kopie oryginalnych rozmiarów, poświęcone podczas Diecezjalnych Dni Młodzieży w święto Podwyższania Krzyża Świętego, oraz miniatury przekazane wszystkim parafiom. Zapoznał też z założeniami programu przeżycia Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej od 20 do 25 lipca 2016 r. Ks. Lubowicki powiedział także o możliwościach zapisów oraz zaproponowanych pakietach uczestnictwa w ŚDM w Krakowie. Zaapelował o duchowe otwarcie się na przeżycie ich w ramach obecnego programu czystości serc – SERCE 2.0 i przyszłorocznego, odnoszącego się także do Roku Miłosierdzia – DEO PROFIL. Podkreślił, iż potrzebne jest tworzenie pozytywnej atmosfery wokół Światowych Dni Młodzieży oraz otwarcie się na możliwości wzajemnej pomocy finansowej, która nie zniechęci polskiej młodzieży do uczestnictwa w nich.

O przygotowaniach wolontariatu mówił Mateusz Stefaniuk z KSM. Ukazując zadania stojące przed wolontariuszami, zaprosił on do mobilizacji w celu przygotowania własnego oraz miejsc dla młodych ludzi z zagranicy na terenie diecezji. Odbyły się również robocze spotkania w grupach regionalnych, poświęcone możliwościom i inicjatywom promującym Światowe Dni Młodzieży przez ludzi młodych w ich środowiskach oraz współpracy z parafiami i instytucjami.

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Campus Misericordiae: obchody 3. rocznicy ŚDM

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Fot. screenshot/TVP

Już po raz trzeci mieszkańcy Wieliczki oraz przyjezdni upamiętnią spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą z całego świata, które odbyło się na Campus Misericordiae w 2016 r. W wydarzeniu weźmie udział emerytowany metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

Obchody rozpoczną się w sobotę 27 lipca o godz. 19:00 - w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Strumianach odprawiona zostanie Eucharystia, po której wyruszy uroczysta pielgrzymka na Campus Misericordiae. Pielgrzymom będzie towarzyszyła figura Matki Bożej Loretańskiej.

- Ta kilkukilometrowa trasa ma pomóc nam przypomnieć sobie te wyjątkowe chwile braterstwa oraz radości wiary sprzed trzech lat, zwłaszcza słowa Ojca Świętego, które kierował tutaj do młodych chrześcijan z całego świata - zapowiada burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł.

Następnie, około 21:00 na scenie plenerowej odbędzie się koncert uwielbienia, podczas którego wystąpią Play&Pray oraz Chór Gospel Voice. Na miejscu będzie obecny kard. Stanisław Dziwisz.

Odprawiona zostanie też Droga Krzyżowa. Dopełnieniem sobotniego wieczoru będzie zapalenie świec. - Będzie to symboliczny Płomień dla Młodych z wszystkich kontynentów globu jako podziękowanie za to, że 3 lata temu byli razem z nami i swego rodzaju znak pokoju i jedności - tłumaczy burmistrz.

Przez ostatnie lata na Campus Misericordiae stworzono wyjątkową przestrzenią nie tylko dla turystów, ale także dla lokalnej społeczności - działa tu Domu Miłosierdzia i Dom Chleba, z którego Caritas rozwiózł tony żywności dla ubogich. Jest również park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą 30 lipca 2016 r. przeszedł papież Franciszek z młodymi z całego świata rozpoczynając nocne czuwanie podczas ŚDM w Polsce. Cały czas trwa rozbudowa tej przestrzeni.

- Obecnie prowadzone są prace budowlane dotyczące Domu Młodych. Budynek zaprojektowano jako miejsce informacyjno-wspomnieniowe o ŚDM 2016. Powstanie w odpowiedzi na licznie przybywające grupy pielgrzymkowe, które chciałyby w tym miejscu spotkać się i zatrzymać - opisuje Artur Kozioł.

Obchody 3. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Brzegach zakończą się w niedzielę, 28 lipca. O godz. 19.00 na Campus Misericordiae odprawiona zostanie Msza św. polowa z oprawą muzyczną Chóru „Solnego Uwielbienia”, a po niej na scenie plenerowej dla przybyłych wystąpi największa kapela góralska w Polsce "Mała Armia Janosika". Wcześniej będzie można wziąć udział w Festiwalu „Poznajemy Kulturę Europy” z udziałem zespołów z Polski i Grecji.

CZYTAJ DALEJ

Szumowski: powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce

2020-04-09 09:17

[ TEMATY ]

gospodarka

Szumowski

Kancelaria Sejmu

Minister zdrowia prof. Szumowski przekonał do poparcia specustaw ws. koronawirusa

Powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce. Pracujemy, by to zrobić w sposób najbezpieczniejszy – zaznaczył w czwartek rano w rozmowie w Polskim Radiu minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Dodał, że w czwartek pewne ograniczenia zostaną przedłużone, pojawią się też nowe, ale nie będą one „drastyczne”. Szczegółów jednak nie podał. Zaznaczył, że nowe zalecenia zostaną ogłoszone na konferencji prasowej.

Szumowski pytany był też o zapowiedziane przez premiera nowe zalecenia dla poszczególnych sektorów działalności gospodarczej, które mają być wprowadzane już po świętach, by stopniowo przywracać ich działalność, zachowując jednak pewne ograniczenia.

„Tutaj trzeba wziąć pod uwagę dwie funkcje. Jedna to zakażenia covid-19 i zagrożenia płynące z covid-19. Druga to zapaść gospodarki i mówiąc wprost zgony ludzi - z powodu braku wystarczających środków” – powiedział.

Dodał, że jeśli gospodarka się załamie, to zwiększy się śmiertelność ludzi. „Jesteśmy w dramatycznej sytuacji decyzji o stosunkowo powolnym, maksymalnie bezpiecznym, ale jednak uwalnianiu gospodarki, by ona funkcjonowała” – wyjaśnił.

Zauważył też, że medycyna z ekonomią to naczynia połączone. „Bez ekonomii medycyna nie funkcjonuje” – dodał. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Bóg miłosierdzia obecny w Eucharystii

2020-04-09 21:45

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

Wielki Czwartek

Bożena Sztajner/Niedziela

Wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej stawia człowieka wobec tajemnicy miłości i obecności Chrystusa wśród ludzi oraz podziękowania za ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Liturgii w Wielki Czwartek 9 kwietnia w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył bp Antoni Długosz oraz wygłosił homilię.

Wierni łączyli się za pośrednictwem fal Radia Fiat. – Chcemy w tej Eucharystii podziękować za sakrament kapłaństwa, za to, że Chrystus jako Bóg miłosierdzia jest obecny w Eucharystii. Przeżyjmy to spotkanie jako zjednoczenie z Jezusem, który umacnia nas swoim słowem, a także daje nas samego siebie w Komunii św. – powiedział bp Antoni Długosz we wstępie Mszy Wieczerzy Pańskiej. W homilii wskazał na dwa dary – kapłaństwa i Eucharystii. – Do stołu nie siadają wrogowie, ale przyjaciele. Dlatego Pan Jezus najważniejsze wydarzenia związane z Niego misją zbawczą łączył z posiłkiem. Dziś dziękujemy Jezusowi za to, że nas zgromadzi na Eucharystii. Jezus staje się naszym pokarmem. Gdyby przyjmujemy Pana Jezusa w Komunii św., przeżywamy niebo. Przez Eucharystię jesteśmy zjednoczeni z Bogiem miłością – podkreślił bp Długosz. I zachęcił wiernych, by cenili sobie zjednoczenie z Jezusem Eucharystycznym. Przypomniał, że nie byłoby Eucharystii, gdyby nie było kapłaństwa. Kaznodzieja podał też konkretne, praktycznie rady, jak przetrwać ten trudny czas. W tym kontekście mówił: – Dziś, kiedy oczekujemy po poranek ustąpienia pandemii tragicznej, która powołuje wielu do wieczności, dziękujmy za to, że nie jesteśmy sami. Chociaż przeżywamy pewne ograniczenia, to w rodzinach koncentrujmy uwagę na stole, aby całą rodziną przeżywać zjednoczenie z Jezusem, aby każda rodzina była domowym Kościołem, sanktuarium rodziny. I tak właśnie starajmy się wiele rozmawiać na tematy religijne. Niech to będzie autentyczna katecheza w czasie posiłku, aby dzieci nacieszyły się rodzicami, a rodzice uświadomili sobie, że są kapłanami domowego Kościoła. Dlatego starajmy się błogosławić dzieci, pouczać je, a w szczególny sposób być świadkami czynów Chrystusa, a moc czerpać będziemy od Jezusa, który staje się naszym pokarmem.

Zgodnie z zaleceniem nie odbywał się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, czyli tzw. Mandatum. Nie odbyło się również przenoszenie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy. Najświętszy Sakrament pozostał w tabernakulum, a uczestnicy, zwracając w stronę kaplicy Najświętszego Sakrament, odśpiewali hymn św. Tomasza „Sław języku tajemnicę”.

W tym roku adoracja miała miejsce we wspólnocie domowego Kościoła. W swoich domach całe rodziny mogły wpatrywać się w poranione z miłości do człowieka Oblicze Jezusa i dziękować Mu za niewysłowioną miłość.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję