Reklama

Diecezjalne Forum Światowych Dni Młodzieży

2015-10-08 09:42

Jan Krakowski
Edycja podlaska 41/2015, str. 4

Jan Krakowski

26 września w Drohiczynie odbyło się Diecezjalne Forum Światowych Dni Młodzieży. Na spotkanie przybyli duszpasterze oraz delegacje młodzieży mające koordynować i pomagać w przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży w parafiach. Tematyka spotkania dotyczyła organizacji i przeżywania Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 w diecezji drohiczyńskiej oraz wypracowania konkretnej współpracy w tym dziele

Spotkanie rozpoczęła Eucharystia celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa w drohiczyńskiej katedrze. W homilii powiedział on o potrzebie stałego otwarcia się na dobro oraz zamknięcia na to, co jest złe. – Nie można nigdy, otrzymując dobrą propozycję, mówić na początku „nie chcę” – podkreślił. Podczas spotkania, które odbyło się następnie w Wyższym Seminarium Duchownym, zaapelował on do młodych ludzi, aby byli jego dobrymi pomocnikami w wielkim dziele danym Kościołowi w Polsce, jakim są Światowe Dni Młodzieży. Powiedział też, że są one sprawą całego Kościoła w Polsce, który ma pokazać młodzieży z różnych krajów naszą gościnność i otwartość, ale też umożliwić naszej młodzieży owocne duchowe przeżycia, dając możliwość służby. Ważne jest bowiem, aby wielu młodych Polaków udało się także do Krakowa, a owocem tego było ugruntowanie ich wiary – mówił Ksiądz Biskup.

Ks. Emil Parafiniuk zajmujący się diecezjalną koordynacją przygotowań Światowych Dni Młodzieży w diecezji warszawko-praskiej przypomniał cele ŚDM i ich powstanie z inicjatywy świętego papieża Jana Pawła II. Podzielił się refleksjami z uczestnictwa w ostatnich Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro, mówił o przygotowaniach do obecnych w diecezji warszawsko-praskiej. Powiedział, że w diecezjach goście mają zapoznać się z historią i kulturą, a także z życiem wspólnoty Kościoła lokalnego. Mają to zapewnić wycieczki, zabawy i spotkania przygotowane przez organizatorów. Dni w diecezjach będą trwały od 20 do 25 lipca. Na zakończenie ich odbędzie się posłanie pielgrzymów do Krakowa, miejsca wydarzeń centralnych i spotkań z Ojcem Świętym, aby przeżywać tam święto wiary, uczestnicząc przez tydzień w nabożeństwach i katechezach w grupach językowych oraz biorąc udział w odbywających się wówczas festiwalach ewangelizacyjnych.

Reklama

Ks. Andrzej Lubowicki odpowiedzialny za koordynację przygotowań Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej zaprezentował natomiast skład personalny Diecezjalnego Centrum ŚDM Diecezji Drohiczyńskiej, które będzie działało w biurze Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w Drohiczynie. Zaprezentował logo diecezjalne ŚDM, przypomniał symbole ŚDM – krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. W diecezji drohiczyńskiej przebywały one od 25 lipca do 8 sierpnia br. Obecnie zostały także zrobione ich kopie oryginalnych rozmiarów, poświęcone podczas Diecezjalnych Dni Młodzieży w święto Podwyższania Krzyża Świętego, oraz miniatury przekazane wszystkim parafiom. Zapoznał też z założeniami programu przeżycia Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej od 20 do 25 lipca 2016 r. Ks. Lubowicki powiedział także o możliwościach zapisów oraz zaproponowanych pakietach uczestnictwa w ŚDM w Krakowie. Zaapelował o duchowe otwarcie się na przeżycie ich w ramach obecnego programu czystości serc – SERCE 2.0 i przyszłorocznego, odnoszącego się także do Roku Miłosierdzia – DEO PROFIL. Podkreślił, iż potrzebne jest tworzenie pozytywnej atmosfery wokół Światowych Dni Młodzieży oraz otwarcie się na możliwości wzajemnej pomocy finansowej, która nie zniechęci polskiej młodzieży do uczestnictwa w nich.

O przygotowaniach wolontariatu mówił Mateusz Stefaniuk z KSM. Ukazując zadania stojące przed wolontariuszami, zaprosił on do mobilizacji w celu przygotowania własnego oraz miejsc dla młodych ludzi z zagranicy na terenie diecezji. Odbyły się również robocze spotkania w grupach regionalnych, poświęcone możliwościom i inicjatywom promującym Światowe Dni Młodzieży przez ludzi młodych w ich środowiskach oraz współpracy z parafiami i instytucjami.

Tagi:
ŚDM w Krakowie

Reklama

Campus Misericordiae: obchody 3. rocznicy ŚDM

2019-07-26 12:09

luk / Wieliczka (KAI)

Już po raz trzeci mieszkańcy Wieliczki oraz przyjezdni upamiętnią spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą z całego świata, które odbyło się na Campus Misericordiae w 2016 r. W wydarzeniu weźmie udział emerytowany metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

Fot. screenshot/TVP

Obchody rozpoczną się w sobotę 27 lipca o godz. 19:00 - w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Strumianach odprawiona zostanie Eucharystia, po której wyruszy uroczysta pielgrzymka na Campus Misericordiae. Pielgrzymom będzie towarzyszyła figura Matki Bożej Loretańskiej.

- Ta kilkukilometrowa trasa ma pomóc nam przypomnieć sobie te wyjątkowe chwile braterstwa oraz radości wiary sprzed trzech lat, zwłaszcza słowa Ojca Świętego, które kierował tutaj do młodych chrześcijan z całego świata - zapowiada burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł.

Następnie, około 21:00 na scenie plenerowej odbędzie się koncert uwielbienia, podczas którego wystąpią Play&Pray oraz Chór Gospel Voice. Na miejscu będzie obecny kard. Stanisław Dziwisz.

Odprawiona zostanie też Droga Krzyżowa. Dopełnieniem sobotniego wieczoru będzie zapalenie świec. - Będzie to symboliczny Płomień dla Młodych z wszystkich kontynentów globu jako podziękowanie za to, że 3 lata temu byli razem z nami i swego rodzaju znak pokoju i jedności - tłumaczy burmistrz.

Przez ostatnie lata na Campus Misericordiae stworzono wyjątkową przestrzenią nie tylko dla turystów, ale także dla lokalnej społeczności - działa tu Domu Miłosierdzia i Dom Chleba, z którego Caritas rozwiózł tony żywności dla ubogich. Jest również park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą 30 lipca 2016 r. przeszedł papież Franciszek z młodymi z całego świata rozpoczynając nocne czuwanie podczas ŚDM w Polsce. Cały czas trwa rozbudowa tej przestrzeni.

- Obecnie prowadzone są prace budowlane dotyczące Domu Młodych. Budynek zaprojektowano jako miejsce informacyjno-wspomnieniowe o ŚDM 2016. Powstanie w odpowiedzi na licznie przybywające grupy pielgrzymkowe, które chciałyby w tym miejscu spotkać się i zatrzymać - opisuje Artur Kozioł.

Obchody 3. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Brzegach zakończą się w niedzielę, 28 lipca. O godz. 19.00 na Campus Misericordiae odprawiona zostanie Msza św. polowa z oprawą muzyczną Chóru „Solnego Uwielbienia”, a po niej na scenie plenerowej dla przybyłych wystąpi największa kapela góralska w Polsce "Mała Armia Janosika". Wcześniej będzie można wziąć udział w Festiwalu „Poznajemy Kulturę Europy” z udziałem zespołów z Polski i Grecji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezes Trybunału broni aborcji

2019-10-21 11:34

Artur Stelmasiak

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska dąży do umorzenia skargi konstytucyjnej ws. aborcji eugenicznej. A przecież na finiszu kampanii politycy PiS mówili, że czekają na ten wyrok Trybunału.

trybunal.gov.pl

Według ustaleń "Niedzieli" sędziowie chcą orzekać w sprawie aborcji eugenicznej, ale od 2 lat są blokowani przez prezes Trybunału Konstytucyjnego. Wraz z pierwszym posiedzeniem Sejmu wniosek 107. posłów złożony w poprzedniej kadencji sejmu ulegnie dyskontynuacji. Oznacza to, że prawo posłów, które jest zapisane w konstytucji, zostanie skutecznie ograniczone poprzez celową blokadę w organizacji pracy sędziów w Trybunale Konstytucyjnym.

Ustalenia "Niedzieli" o coraz mocniejszej blokadzie w Trybunale Konstytucyjnym w złym świetle stawiają także najważniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości. To oni przecież w jesiennej kampanii wyborczej do Sejmu mówili, że są za życiem, ale czekają na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. - W tej chwili czekamy na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ ustawowe zagwarantowanie tej kwestii będzie dużo słabszą gwarancją, że ta sprawa zostanie raz na zawsze rozwiązana tak, jak byśmy chcieli, żeby aborcja eugeniczna była niemożliwa.

Dlatego wybraliśmy drogę konstytucyjnego zabezpieczenia - mówił w "Naszym Dzienniku" wicepremier Jacek Sasin.

Wniosek do Trybunału ws. stwierdzenia niekonstytucyjności aborcji eugenicznej trafił w październiku 2017 roku. Początkowo prezes Trybunału Konstytucyjnego mówiła o tym wniosku w superlatywach i że będzie on traktowany poważnie. - Na pewno nie będzie nieuzasadnionych opóźnień. Apeluję do opinii publicznej, aby spokojnie oczekiwać na rozstrzygnięcia. Nadmierne emocje w takich sprawach zawsze przeszkadzają - mówiła Julia Przyłębska w listopadzie 2017 roku.

Niestety dotychczasowa postawa szefowej najważniejszego sądu w Polsce nie ma nic wspólnego z tymi deklaracjami. Tygodnik "Niedziela" już rok temu ujawnił, że prezes Przyłębska celowo blokuje wniosek, który mógłby ocalić życie ponad tysiąca zabijanych dzieci rocznie (https://www.niedziela.pl/artykul/140126/nd/). Niestety po ponad roku dalsze postępowanie pani prezes potwierdziło tylko, że publikacja tyg. "Niedziela" była w 100 proc. prawdziwa.

Także posłowie poprzedniej kadencji byli zaszokowani biernością prezes Trybunału Konstytucyjnego. Pod koniec roku 2018 wysłali do niej list z kategorycznym żądaniem (https://www.niedziela.pl/artykul/39325/Poslowie-zadaja-aby-Trybunal-zajal-sie). "Przeciągające się prace w Trybunale Konstytucyjnym odbieramy z olbrzymim niepokojem. (...) Dotyczy ona bowiem najbardziej podstawowego prawa człowieka, jakim jest prawo do życia" - czytamy w liście podpisanym przez 79. posłów.

W grudniu 2018 roku posłowie dostali odpowiedź od prezes TK, że sprawa "jest w toku postępowania merytorycznego". Dodaje, że "gdy na niejawnej naradzie skład orzekający wyznaczy termin rozpoznania ww. wniosku, zostanie on niezwłocznie opublikowany na stronie internetowej Trybunału". Zdaniem Przyłębskiej, "zarówno w tej, jak i w innych sprawach, które są rozpatrywane przez Trybunał Konstytucyjny, nie ma żadnych opóźnień".

Za czasów rządów Lewicy, AWS i Platformy Obywatelskiej nigdy nie było takiej blokady prac Trybunału Konstytucyjnego ws. tzw. światopoglądowych. W 1997 roku prezes TK prof. Andrzej Zoll doprowadził do przełomowego orzeczenia Trybunału po 5 miesiącach od złożenia wniosku ws. aborcji. Natomiast za czasów prezes Juli Przyłębskiej sprawa praktycznie nie została ruszona po 2 latach od złożenia wniosku, a przecież od dawna Trybunał ma komplet dokumentów z bardzo dobrymi opiniami Marszałka Sejmu i Prokuratora Generalnego. Wszyscy są zgodni co do faktu, że aborcja eugeniczna jest sprzeczna z konstytucją, ale dotychczasowa postawa prezes Trybunału wskazuje, że nie chce ona stanąć po stronie konstytucji. - Niestety wszystko wskazuje, że wniosek posłów będzie umorzony wraz z końcem kadencji sejmu - mówi jeden z naszych informatorów z Trybunału Konstytucyjnego.

Zgodnie z ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, która została zmieniona za czasów rządów PiS, wniosek 107. posłów zostanie umorzony przed zaprzysiężenia nowych posłów 12 listopada. Pani prezes Julia Przyłębska ma więc niewiele czasu by wywiązać się ze swoich konstytucyjnych obowiązków. Przecież już rok temu posłowie pisali w swoim apelu, że przeciąganie prac nad aborcją eugeniczną jest motywowane względami politycznymi, co uderza w wiarygodność Trybunału Konstytucyjnego, ale także posłów – wnioskodawców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kampania #KtoTyJesteś zachęcająca do nauki języka polskiego

2019-10-23 11:50

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” poprzez prowadzoną kampanię społeczną #KtoTyJesteś zachęca do nauki języka polskiego dzieci mieszkające poza granicami kraju, pokazując radość płynącą z odkrywania swoich korzeni. Organizatorzy akcji udostępnili drugi spot promujący kampanię.

Kampania #KTOTYJESTEŚ prowadzona przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” skierowana jest do Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz do ich krewnych i przyjaciół w Polsce. Ma na celu uświadomienie rodzicom dzieci żyjących poza Polską, jak ważne jest przekazywanie młodemu pokoleniu języka ich przodków oraz edukacja w języku polskim.

Wraz z grupą ekspertów promujemy zalety wzrastania w dwujęzyczności i obalamy związane z tym mity oraz błędne przekonania.

Podpowiadamy też jak wspierać dzieci dwujęzyczne, aby w przyszłości mogły w pełni wykorzystać swój potencjał intelektualny i poznawczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem