Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Rocznica kanonizacji Patrona diecezji

Cierpienie wydoskonala

Maksymilian Kolbe został wydoskonalony przez cierpienie. Został zaproszony do tego, by naśladować Zbawiciela. Bóg udoskonalił go przez cierpienie, aresztowanie, przez więzienie, wreszcie poniżenie obozowego więźnia i straszną śmierć głodową – powiedział bp Roman Pindel w 33. rocznicę kanonizacji św. Maksymiliana.

W oświęcimskiej świątyni dedykowanej Męczennikowi bp Roman przewodniczył uroczystej Eucharystii. W homilii odwołał się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, ukazującego osobę Chrystusa, który jako człowiek potrzebował wydoskonalenia, by mógł stać się przewodnikiem zbawienia ludzi (por. Hbr 12, 2).

Reklama

W modlitwie wzięli udział kapłani dekanatu oświęcimskiego, franciszkanie z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, siostry zakonne, przedstawiciele ruchów abstynenckich, górali oraz klerycy seminarium duchownego razem z przełożonymi. Celebrację poprzedziła wizyta bp. Pindla w KL Auschwitz, gdzie zginął św. Maksymilian. Razem z grupą kapłanów i świeckich bp Roman nawiedził celę śmierci o. Kolbego, złożono także wiązankę kwiatów pod ścianą straceń.

Oświęcimskie uroczystości odprawiane są każdego roku z okazji rocznicy kanonizacji Patrona bielsko-żywieckiej diecezji. Do chwały ołtarzy Męczennika Miłości wyniósł Jan Paweł II w Watykanie 10 października 1982 r. 10 lat później, w związku z reorganizacją Kościoła w Polsce i powstaniem nowej diecezji bielsko-żywieckiej, św. Maksymilian został wybrany jej patronem. Oświęcimski kościół, któremu patronuje św. Maksymilian, został wybudowany jako wotum wdzięczności za świadectwo miłości złożone w KL Auschwitz przez franciszkanina. Konsekrowana w 1988 r. świątynia posiada cenne pamiątki związane z osobą świętego: obozowy różaniec przekazany przez o. Kolbego współwięźniowi, mszał obozowy z tekstem Mszy „De profundis” oraz krzyż pojednania, ofiarowany przez przedstawicieli Episkopatu Niemiec w 1980 r.

O. Rajmund Kolbe urodził się w Zduńskiej Woli w 1894 r. Do obozu koncentracyjnego trafił 28 maja 1941 r. 29 lipca zgłosił się dobrowolnie na śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Zginął śmiercią męczeńską, 14 sierpnia dobity przez Niemców zastrzykiem fenolu.

2015-10-15 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświęcim: uroczystości 76. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbego

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

uroczystość

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Obchody 76. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego rozpoczną się wczesnym rankiem 14 sierpnia w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. Uroczystości zainauguruje poranne nabożeństwo upamiętniające przejście o. Kolbego z tego świata do nieba – „Transitus św. Maksymiliana”.

Po nabożeństwie wyruszą dwie pielgrzymki do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz: z Centrum w Harmężach i z kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu. Grupy spotkają się razem przy obozowej bramie z napisem „Arbeit macht frei” w byłym obozie, skąd wspólnie przejdą w kierunku Bloku 11.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję