Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Motocykliści u św. Antoniego w Radecznicy

Niedziela zamojsko-lubaczowska 42/2015, str. 2

[ TEMATY ]

motocykliści

Tomasz Krywionek

Z Rynku Wielkiego w Zamościu motocykliści wyruszyli do sanktuarium w Radecznicy

Z Rynku Wielkiego
w Zamościu motocykliści
wyruszyli
do sanktuarium
w Radecznicy

W bazylice św. Antoniego w Radecznicy w dniach 26-27 września miało miejsce IV Zakończenie Sezonu Motocyklowego. Uroczystości przebiegają według pewnego ustalonego schematu. Dzięki honorowemu patronatowi Prezydenta Miasta Zamość Andrzeja Wnuka, wszyscy zgromadziliśmy się na Rynku Wielkim w Zamościu. Główny organizator naszych zlotów – Roztoczańska Grupa Weterańska Perkun z Zamościa – w tym roku przewidział atrakcje dla najmłodszych, koncert Nadii Hasiuk z Ukrainy, a także prezentację filmu o wyprawach motocyklowych osób niepełnosprawnych, które nie utraciły sensu życia pt. „To nie koniec drogi”.

Pod eskortą policji ulicami Zamościa wyruszyliśmy do Radecznicy. W Szczebrzeszynie Urząd Miasta i Liceum Ogólnokształcące powitali nas gorącymi napojami i wspaniałym ciastem. Ruszyliśmy w dalszą podróż przez Frampol, Tarnawę i Turobin do Radecznicy. Tutaj nie mogło zabraknąć oblężenia bazyliki św. Antoniego, aby na sposób motocyklowy pokłonić się Temu, Któremu tak wiele zawdzięczamy, a szczególnie Jego opiekę w czasie każdej podróży. Wszyscy udaliśmy się za Urząd Gminy w Radecznicy, gdzie były przewidziane liczne atrakcje. Mimo bardzo niesprzyjającej pogody do Radecznicy przybyło prawie 200 motocykli.

Reklama

W tym roku w organizację uroczystości włączyła się Spontaniczna Grupa Motocyklowa z Biłgoraja, organizując m.in. motokroplę. W ustawionym krwiobusie do oddania krwi zarejestrowało się 42 chętnych. Zakwalifikowało się 31 honorowych dawców, dzięki czemu Bank Krwi w Lublinie powiększył swoje zasoby w ten lek życia o 14 litrów. Wśród oddających krew rozlosowano cenne nagrody.

Każdy uczestnik został powitany chlebem i solą. Dzięki wymagającym trudu i wysiłku przygotowaniom Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego „Stąd Jesteśmy” można było posilić się regionalnymi przysmakami. Wieczór – podczas którego każdy mógł wymienić się zainteresowaniami, pasją, spotkać z przyjaciółmi i opowiedzieć o swoich wyprawach motocyklowych – uświetniony był występem zespołów: „Bleach”, „Filet”, „Steel Velvet”. Sołectwo Radecznicy przygotowało ogromne ogniska, które w tę pogodę szczególnie były bezcenne.

Drugi dzień uroczystości rozpoczął się również za Urzędem Gminy, po to, aby w kolumnie przybyć do bazyliki św. Antoniego. Wyjątkowo w tym roku nasze spotkanie modlitewne nie odbyło się przy stawach św. Antoniego. Jak wspomniał o. Symforian OFM na Mszy św. dziękczynnej za udany sezon motocyklowy, po raz pierwszy w tym miejscu i po raz pierwszy w swojej bazylice chciał mieć nas, motocyklistów, nasz Święty Patron. W kazaniu główny celebrans mówił o zazdrości, o pozorach, które często mylą, krzywdząc innych, i o zgorszeniach, które człowiekowi przychodzą niestety tak łatwo. Apelował także o bezpieczeństwo na drogach i nie tylko o bezpieczną jazdę na motocyklu, ale przede wszystkim apelował do kierowców samochodów osobowych, z winy których w tym sezonie doszło do tylu kolizji z motocyklami.

Po uroczystej Mszy św. zgromadziliśmy się przed budynkiem Urzędu Gminy w Radecznicy, aby podziwiać umiejętności akrobacyjne na motocyklu bardzo młodego Kamila Żerebca z Brodów Małych. Tę ucztę dla oka zorganizowała Zamojska Grupa Motocyklowa z Zamościa, a nad bezpieczeństwem czuwała niezawodna OSP Radecznica. Zaskakująca ilość motocyklistów, parafian, mieszkańców gminy i pielgrzymów przyczyniła się do tego, że grochówka na 500 porcji – zasponsorowana przez honorowego patrona wójta gminy Radecznica Edwarda Polaka – bardzo szybko się wyczerpała. W czasie koncertu Nadii Hasiuk odbywały się zabawy, konkurencje i licytacje. Nagrodę za najstarszy motocykl zlotu otrzymał właściciel motocykla marki DKW z 1937 r. oraz najdalszy uczestnik Jura z Ukrainy. Nagrodę otrzymał także właściciel najciekawszego pojazdu zlotu. Prócz zabawy zawsze pamiętamy o tych, którzy potrzebują pomocy. Dlatego tym razem cała akcja charytatywna została przeznaczona dla Wiktorii z Gaju Gruszczańskiego, która urodziła się z porażeniem mózgowym. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tych uroczystości, wyrażamy naszą wdzięczność i już teraz zapraszamy na V Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego w ostatnią sobotę i niedzielę kwietnia 2016 r., gdyż na pewno też wiele będzie się działo.

2015-10-15 12:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już w najbliższą sobotę Lednica Motocyklisty!

[ TEMATY ]

Lednica

motocykliści

.lednica2000.pl

Już w najbliższą sobotę - 15 września 2018 - święto wszystkich miłośników jednośladów na Polach Lednickich! Po raz dziesiąty zgromadzą się tam uczestnicy Lednicy Motocyklisty, która w tym roku będzie wybrzmiewała hasłem JESTEM.

„Jestem” to synteza ukochanego przez o. Jana W. Górę OP i powtarzanego za świętym Janem Pawłem II zdania: ,,Człowiek, będąc jedynym na ziemi stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego, nie może odnaleźć się w pełni inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego”.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję