Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

„Sia lodato Gesù Cristo!” – Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Niedziela Ogólnopolska 43/2015, str. 3

[ TEMATY ]

apel

Krzysztof Świertok

Królowo Polski, Matko Kościoła!

Chcemy dzisiaj udać się z Tobą do kościółka „Quo vadis” przy Via Appia w Rzymie. Polski noblista Henryk Sienkiewicz pod takim tytułem napisał niezwykłą opowieść. Przypomniał rzymską legendę, jak św. Piotr, nękany prześladowaniami, chciał opuścić Rzym. Wtedy w tym miejscu zastąpił mu drogę Jezus, Twój Syn. Św. Piotr skierował do Niego pytanie: „Quo vadis, Domine?” – Dokąd idziesz, Panie? – Idę do Rzymu, aby dać się ponownie ukrzyżować, bo ty uciekasz – odpowiedział Pan Jezus.

Drugi obraz. Jest wieczór 16 października 1978 r., tron papieski obejmuje kard. Karol Wojtyła, papież Słowianin, i daje swoje niezwykłe świadectwo: „Sia lodato Gesù Cristo!” – Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! W tym pozdrowieniu wybrzmiało przesłanie Kościoła. W ojczyźnie nowego papieża ludzie tak pozdrawiają się od wieków.

Reklama

I obraz trzeci. Udajemy się do Watykanu na synod biskupów, którzy debatują nad problemami współczesnej rodziny. Widzimy, jak zagrożony jest świat przez tzw. nowoczesne nurty, uderzające w człowieka i w rodzinę. A przecież Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę, którzy wiążą się ze sobą świętym węzłem małżeńskim i razem budują zdrową, normalną rodzinę, dającą początek życiu społecznemu człowieka. Jako wielka rodzina Chrystusowa, która swoją wiarę opiera na Piśmie Świętym, dającym jasny obraz życia zgodnego z prawem natury, pragniemy, by nam tego porządku nie zniszczono. Ów Boży ład jest piękny, mądry i logiczny.

Upraszaj, Matko – a Ty, św. Janie Pawle II, papieżu rodziny, wspomagaj! – mądrość i dalekowzroczność dla ojców synodalnych, by umieli wspierać papieża Franciszka w podejmowaniu najlepszych, zgodnych z Objawieniem, decyzji dotyczących małżeństwa sakramentalnego i naturalnej ludzkiej rodziny. Taki jest najgłębszy sens nauki objawionej, którą głosi Kościół.

Symbol kościółka „Quo vadis” jest niezwykle znaczący. Są bowiem ludzie, którzy chcieliby pozbawić Kościół jego oddziaływania, wyprowadzić go z Europy, także z naszej Ojczyzny, i czynią to różnymi sposobami. Pamiętajmy, że nie uratują ludzkości ateizm czy coraz to nowe prądy, które pojawiały się i wciąż się pojawiają. Ratunkiem jest Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel, który wychodzi nam naprzeciw szczególnie w zbliżającym się Roku Miłosierdzia.

2015-10-21 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Irak: biskupi różnych Kościołów wzywają rząd, aby „powstrzymał katastrofę”

[ TEMATY ]

biskup

pomoc

apel

Radio Nederland Wereldomroep / photo on flickr

Rząd Iraku winien zapewnić „niezbędną opiekę” chrześcijanom i innym mniejszościom w kraju i udzielić „pomocy finansowej uchodźcom, którzy stracili wszystko”. Z takim apelem zwrócili się do władz w Bagdadzie chaldejski patriarcha Babilonii Luis Rafael I Sako oraz wszyscy biskupi chaldejscy, syryjscy, katolicko-syryjscy i ormiańscy z północy Iraku na zakończenie swego spotkania 22 lipca w Ankawie na przedmieściach Irbilu (Erbilu).

Wezwali także do „natychmiastowego” wypłacenia zarobków pracownikom państwowym i odszkodowań tym wszystkim, którzy ponieśli szkody materialne oraz do zapewnienia mieszkań i ciągłości usług społecznych i oświatowych rodzinom, które mogą być zmuszone do dłuższego pozostawania z dala od swych domostw.

CZYTAJ DALEJ

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

ONZ

islam

Irak

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Raport został przygotowany przez grupę śledczą ONZ. Przedstawiono go w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Przeprowadzone dochodzenie i zgromadzone dowody pokazują, że, kiedy Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad Równiną Niniwy, Mosulem i innymi irackimi miastami, jego bojownicy popełnili zbrodnie przeciw ludzkości, a na ich działania były wymierzone przede wszystkim w chrześcijan. Raport wspomina o wysiedleniach, nawracaniu siłą na islam, konfiskacie mienia, burzeniu kościołów oraz innych zabytków sakralnych i wykopalisk archeologicznych. Brali w tym udział najważniejsi przywódcy Państwa Islamskiego.

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję