Reklama

Wiadomości

Jan Dworak ws. homospotu w TVP: jako urząd nie będziemy stosowali cenzury prewencyjnej

„Nigdy, ani w stosunku do Telewizji Trwam, ani w stosunku do telewizji publicznej, ani do Radia Maryja, nie będziemy stosowali cenzury prewencyjnej” – powiedział Jan Dworak w Sejmie. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odpowiadał w czwartek na pytania kilku zespołów parlamentarnych w sprawie kary nałożonej na Fundację Lux Veritatis oraz emisji spotu promującego homoseksualne związki partnerskie w Telewizji Polskiej.

[ TEMATY ]

telewizja

TVP

Artur Stelmasiak

W Sejmie zebrały się w czwartek na jednym posiedzeniu: Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich; Parlamentarny Zespół ds. Obrony Wolności Słowa; Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski; Parlamentarny Zespół na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej; Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Życia i Rodziny; Parlamentarny Zespół "Stop ideologii gender!" i Zespół Poselski na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Posłowie chcieli poznać od przedstawicieli KRRiT przyczyny nałożenia kary 50 tys. zł, jaką na Fundację Lux Veritatis, nadawcę katolickiej stacji, nałożyła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji za „nawoływanie do przemocy” w komentarzu dotyczącym podpalenia „Tęczy” na Placu Zbawiciela podczas relacjonowania w ub. roku przebiegu Marszu Niepodległości w Warszawie. Fundacja zapowiedziała, że odwołała się od tej decyzji do KRRiT.

Małgorzatę Sadurską (PiS) oburzyło stwierdzenie, że podczas relacji w TV Trwam została wyrażona „aprobata dla przemocy”. - My w żaden sposób nie możemy się z tym zgodzić. To, że płonie „tęcza” na placu Zbawiciela to suche stwierdzenie faktów. Jako przemoc odebraliśmy natomiast szykanującą decyzję KRRiT, dolegliwą w skutkach i w treści. Pan wziął w obronę marginalne mniejszości – mówiła do Jana Dworaka, nawiązując także do spotu, który ma wyemitować TVP.

Reklama

Senator Jan Maria Jackowski (PiS) podkreślił, że telewizja publiczna za pośrednictwem emisji spotów włącza się w kampanię na rzecz promocji homoseksualnych związków partnerskich, co narusza ustawę o radiofonii i telewizji. Odnosząc się do kary nałożonej na Lux Veritatis, powiedział, że jest ona niepotrzebna, gdyż burzy pokój społeczny i jest jawnie sprzeczna z poczuciem sprawiedliwości, a ponadto nie rodzi zaufania obywatela do władzy publicznej.

Bartosz Kownacki (PiS) poinformował, że wysokość kary – 50 tys. zł - równa się ok. 40 proc. miesięcznych dochodów z reklam w TV Trwam, co oznacza, że decyzja KRRiT jest „ekonomiczną eksterminacją” katolickiej stacji.

„Jak pan wie, żeby wykazać przemoc, muszą być w tej wypowiedzi znamiona przemocy. Zgodnie z prawem, żeby za coś ukarać, to musi być wina. I wy tej winy nie udowodniliście” – mówiła z kolei do Jana Dworaka Beata Kempa (SP). Posłanka powtórzyła sugestie innych posłów, by Krajowa Rada na mocy art. 132 kodeksu postępowania administracyjnego uchyliła swoją decyzję wobec Fundacji Lux Veritatis.

Reklama

Jan Dworak w swojej wypowiedzi odniósł się do obydwu tematów spotkania jednocześnie. Jak stwierdził, że podczas posiedzenia poczuł się, jakby był „oskarżany o wszystko, co najgorsze”, sam natomiast przyszedł, by wysłuchać racji społecznych, które stoją za protestami, odpowiedzieć na pytania w „odpowiednim w trybie administracyjnym”, zostawiając na boku polemiki.

Jego zdaniem, posłowie okazali w swoich wystąpieniach „określoną wrażliwość, występującą często w Polsce”. - Państwo reprezentujecie konserwatywny katolicki punkt widzenia, natomiast w społeczeństwie są różne punkty widzenia. I my, jako urząd, musimy strzec tych samych wartości w odniesieniu do wszystkich grup społecznych – uznał.

„Namawiacie państwo, żeby zakazać w telewizji publicznej tego tzw. lesbijskiego spotu. Jednym głosem w imię wolności słowa domagacie się, by odstąpić od karania TV Trwam, a z drugiej strony – w imię swoich głębokich przekonań religijnych – domagacie się zakazania audycji w telewizji publicznej” – mówił Dworak.

„Nigdy, ani w stosunku do Telewizji Trwam, ani w stosunku do Telewizji Publicznej, ani do Radia Maryja, nie będziemy stosowali cenzury prewencyjnej” – dodał przewodniczący KRRiT.

Jak poinformował, kwota kary dla TV Trwam „w świetle prawa mogłaby być wielokrotnie większa, a nie jest i nie będzie”. Jak jednak stwierdził, Fundacja Lux Veritatis będzie musiała ją zapłacić dopiero po orzeczeniu sądu. - Istnieją niezawisłe sądy. Jeśli sąd dopatrzy się, że tam pochwały przemocy nie było, to na pewno tę karę unieważnię – dodał przewodniczący KRRiT.

W poniedziałek 27 października o godz. 15.00 Prawica RP zapowiada manifestację w obronie TV Trwam i „przeciwko dewiacji w TVP” w związku z zapowiedzią emisji spotu promującego homoseksualne związki partnerskie. Protest odbędzie się przed siedzibą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

2014-10-23 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

TVP ABC uruchamia codzienne edukacyjne pasmo programowe

2020-03-11 17:39

[ TEMATY ]

TVP

Mateusz Wyrwich/Niedziela

Siedziba TVP przy ul. Woronicza 17 w Warszawie, gdzie znajduje się również TVP Polonia

Kanał dziecięcy TVP ABC w godzinach 8-13 uruchamia codzienne edukacyjne pasmo programowe, które nie będzie przerywane reklamami - informuje środowy wpis premiera Mateusza Morawieckiego w mediach społecznościowych.

"Wszystkie państwowe instytucje łączą siły, by zminimalizować wpływ aktualnej sytuacji na codzienne życie Polaków. TVP ABC w godzinach 8-13 uruchamia codzienne edukacyjne pasmo programowe, które nie będzie przerywane reklamami" - czytamy na jego koncie szefa rządu na Facebooku.

"Dodatkowo TVP Kultura oraz główne anteny Telewizji Polskiej przygotowują zmiany w swoich ramówkach, dostosowując je do potrzeb widzów ze względu na decyzję o zamknięciu szkół oraz uczelni wyższych" - dodano.

W środę premier Mateusz Morawiecki wraz z szefami resortów: zdrowia, edukacji narodowej, kultury i dziedzictwa narodowego, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz nauki i szkolnictwa wyższego ogłosił, że w związku z zagrożeniem koronawirusem placówki oświatowe i szkoły wyższe zawieszają na dwa tygodnie zajęcia; przez dwa najbliższe dni przedszkola i szkoły będą pełnić funkcje opiekuńcze, jednak od poniedziałku pozostaną zamknięte.

Rząd zdecydował też, że funkcjonowanie zawieszają też instytucje kultury.

CZYTAJ DALEJ

Anglia: aborcja dostępna w domu

2020-04-06 12:36

[ TEMATY ]

aborcja

adobe.stock.pl

Aborcja Eugeniczna narusza godność człowieka oraz prawo do życia

Na czas trwania pandemii koronawirusa brytyjski rząd zatwierdził możliwość dokonania aborcji we własnym domu za pomocą silnych środków farmakologicznych, bez konieczności wizyty w szpitalu czy klinice aborcyjnej.

Po rozmowie telefonicznej lub wideo-konsultacji z lekarzem, kobieta lecz także dziewczyna, a więc osoba niepełnoletnia, będzie mogła otrzymać środki, które pozwolą jej na zabicie poczętego dziecka do 10 tygodnia jego życia. Rząd tłumaczy swój krok koniecznością ograniczenia eskalacji wirusa oraz zapewnienia nieprzerwanego dostępu do usług wczesnej aborcji.

„Szokującą” nazywa tę decyzję biskup John Sherrington – rzecznik episkopatu Anglii i Walii ds. ochrony życia. Jest to krok, który „nie bierze pod uwagę niebezpieczeństw natury fizycznej i psychicznej związanych z podawaniem tych środków w domu” – podkreśla bp Sherrington.

Mówi ponadto o „zasadniczej zmianie dostępu do aborcji w Anglii i Walii, w dającej się przewidzieć przyszłości”. Jak dodaje brytyjski hierarcha, telemedycyna i aborcja bez nadzoru medycznego służy „zmniejszaniu powagi, z jaką należy podejmować taką decyzję”. Biskup pomocniczy Westminsteru wezwał urzędników do opublikowania limitu czasowego, określającego dostępność tych środków, tak jak miało to miejsce w przypadku innych przepisów nadzwyczajnych.

„Wraz ze wszystkimi, którzy cenią i podtrzymują wartość życia ludzkiego, Kościół będzie czuwał nad tym, aby przepisy te zostały uchylone tak szybko, jak to możliwe, aby obecne, choć niezadowalające prawo, było przestrzegane”, powiedział bp Sherrington.

Prawnicy międzynarodowej chrześcijańskiej organizacji ADF (Alliance Defense Fund) mówią o wystawianiu na ryzyko osób najbardziej narażonych na krzywdę oraz o najważniejszej zmianie w prawie aborcyjnym Anglii od czasu legalizacji tej praktyki w 1967 roku. „Jeśli zwolennicy aborcji uważali, że prawo wymaga zmiany, istnieją odpowiednie i demokratyczne sposoby podejścia do tego problemu” – komentuje ADF International.

W tej sytuacji Stowarzyszenie Obrony Dzieci Nienarodzonych (SPUC) apeluje o nasilenie międzynarodowej kampanii na rzecz walki z aborcją właśnie w kontekście i w obliczu choroby, która dotknęła cały świat. SPUC analizuje możliwość podjęcia kroków prawnych wobec decyzji brytyjskiego rządu.

CZYTAJ DALEJ

Prośba Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2020-04-07 22:10

[ TEMATY ]

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio w Zielonej Górze

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio w Zielonej Górze prosi o pomoc. Aby transmitować "na żywo" poprzez kanał YouTube wszystkie modlitewne wydarzenia potrzebuje 1000 subskrypcji.

Grupę można wspomóc klikając w link m.youtube.com/watch?v=RUSFVgl8xvc

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję