Reklama

Niedziela Świdnicka

Słowo pasterza

Pamiętamy i czuwamy

Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”. Od czasu do czasu jest nam potrzebna refleksja nad treścią i wymową tych szczególnych, tych bardzo ważnych słów, by uchronić się od rutyny i powierzchowności.

Maryjo, to nasze „jestem” jest odpowiedzią na Boże „jestem”, na „jestem” Twojego Syna i na Twoje „jestem”. W dziejach zbawienia Bóg niejednokrotnie wypowiadał słowo „jestem” wobec człowieka. Pierwszy raz wypowiedział je u podnóża góry Synaj. Gdy Mojżesz rozmawiał z Bogiem obecnym w krzaku ognistym i gdy otrzymał polecenie udania się z misją do uciemiężonego narodu, wtedy odważnie zapytał o imię Pana Boga. I właśnie wtedy przyszły wódz narodu wybranego usłyszał słowa: „JESTEM, KTÓRY JESTEM. (...) Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was” (Wj 3,14).

To Boże „jestem” stało się dla świata jeszcze bardziej czytelne, gdy Syn Boży zamieszkał z nami na ziemi. Samo imię Emmanuel, określające Boga Wcielonego, oznacza: „Bóg z nami”. Maryjo, cieszy nas to „jestem” Twojego Syna, którego doświadczamy w każdej Eucharystii. Cieszy nas Twoje „jestem” w Kościele. Maryjo, to nasze, „jestem przy Tobie”, zawarte w Apelu, stanowi naszą skromną odpowiedź na Twoje „jestem”, na Twoją obecność wśród nas.

Reklama

Drugie ważne słowo Apelu Jasnogórskiego to słowo: „pamiętam”. I znowu, chcemy wyznać, że jest ono odpowiedzią na Boże „pamiętam” i na Twoje, Maryjo, „pamiętam”. Wierzymy, że Bóg pamięta o nas. Jego pamięć nazywamy miłością. Wierzymy, Maryjo, i doświadczamy, że Ty pamiętasz o nas. Cóż oznacza to nasze „pamiętam”, to nasze „jestem przy Tobie, pamiętam”? Pamiętam, że zaistniałem na ziemi z miłości Bożej. Pamiętam i wiem, że Pan Bóg chciał mnie mieć, dlatego jestem, istnieję, żyję. Pamiętam, że w czasie chrztu św. zostałem dzieckiem Bożym. Pamiętam, że Bóg mnie kocha. Pamiętam, co Bóg mi uczynił i co czyni w moim życiu. Pamiętam o Bożych przykazaniach; pamiętam, dokąd idę; pamiętam, z czego będę na końcu sądzony.

I trzecie ważne słowo – „czuwam”. I znowu wychodzimy od przekonania, że Bóg czuwa nad nami. To Boże czuwanie nad nami i nad światem nazywamy Bożą Opatrznością. Jezus wiele razy mówił o potrzebie czuwania: „Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie” (Łk 21,36); „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (Mt 24,42). Maryjo, wiemy, że Chrystus, Twój Syn, czuwa nad nami. Cóż oznacza to nasze „czuwam”: Czuwam, abym nie obrażał Pana Boga, abym nie łamał Jego prawa. Czuwam, abym nie łamał mojego sumienia i sumienia innych. Czuwam, abym opierał się szatanowi, o którym apostoł Piotr powiedział, że „jak lew krąży, szukając, kogo pożreć” (1 P 5,8-9). Czuwam, abym był człowiekiem prawdy i miłosierdzia. Czuwam, abym nie powtarzał grzechu, który mi się przydarzył. Czuwam, abym unikał okazji do grzechu. Czuwam, abym wyprzedzał drugich w czynieniu dobra. Czuwam, abym nie chował urazy, gdy mnie ktoś skrzywdzi. Czuwam, abym się nie zniechęcał w dążeniu do dobrych celów. Czuwam, abym wytrwał pod krzyżem mego życia. Czuwam, aby mnie ktoś nie odciągnął od czynienia dobra. Czuwam, abym żył w prawdzie i miłości. Czuwam, aby mój Pan, a Twój Syn, gdy przyjdzie po mnie, „znalazł mnie czuwającym na modlitwie i pełnym wdzięczności”.

2015-10-22 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

La Guadalupana odwiedziła Legnicę

Niedziela legnicka 11/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Matka Boża

Ks. Waldemar Wesołowski

La Guadalupana – Ta, która depcze węża – tak określają Matkę Bożą Meksykanie, która objawiła się w 1531 r. prostemu Indianinowi Juanowi Diego. Jej objawienie przyczyniło się do chrystianizacji ludów zamieszkujących obecny Meksyk. Kopia cudownego obrazu Matki Bożej odwiedziła Legnicę

Kiedy Matka Boża ukazała się Juanowi Diego, chciała, by ta wiadomość dotarła do miejscowego biskupa. Maryja życzyła sobie, by na miejscu objawienia powstała kapliczka. Powiedziała: „Chcę mieć świątynię w miejscu, w którym okażę współczucie twemu ludowi i wszystkim ludziom, którzy szczerze proszą mnie o pomoc w swojej pracy i swoich smutkach. Tutaj zobaczę ich łzy. Ale uspokoję ich i pocieszę”. Znakiem, który przekonał biskupa o prawdziwości zdarzenia, był wizerunek Maryi, jaki pojawił się na poncho Indianina. Powstały na materiale z włókna agawy, powinien rozpaść się po maksymalnie 20 latach. Przetrwał do dziś i odbiera wielką cześć. Znaczące jest to, że Maryja objawia się jako brzemienna. Świadczy o tym czarny pas, jakim jest przepasana. Potwierdzają to Jej słowa wypowiedziane do Juana Diego: „Drogi synku, kocham cię. Jestem Maryja, zawsze Dziewica, Matka Prawdziwego Boga, który daje i zachowuje życie. On jest Stwórcą wszechrzeczy, jest wszechobecny. Jest Panem nieba i ziemi”. Pod wpływem objawień Aztekowie odeszli od składania ofiar z ludzi, masowo zaczęli przyjmować chrzest. Dziś Maryja z Guadalupe czczona jest jako patronka życia, obrończyni życia poczętego, jako ta, która wszystkim niesie prawdziwego Boga – Jezusa. Warto przy tej okazji wspomnieć, że papież Jan Paweł II odbył swoją pierwszą podróż apostolską właśnie do Guadalupe w Meksyku, a w 2002 r. ogłosił świętym Juana Diego.

CZYTAJ DALEJ

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce tak, jak na Ukrainie, zmienią kalendarz świąt

2023-02-07 14:56

[ TEMATY ]

grekokatolicy

Karol Porwich/Niedziela

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce: przemysko-warszawska, wrocławsko-koszalińska i olsztyńsko-gdańska, podobnie jak cerkiew grekokatolicka na Ukrainie rezygnują z używania kalendarza juliańskiego. Poinformowano, że zmiany wejdą w życie od 1 września 2023 tj. od rozpoczęcia nowego roku liturgicznego w obrządku tego kościoła.

Dekret podpisany przez zwierzchników trzech działających na terenie Polski eparchii kościoła grekokatolickiego o zmianie kalendarza z juliańskiego na gregoriański zamieściła w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych eparchia olsztyńsko-gdańska. W dokumencie napisano, że zmiana kalendarza dotyczyć będzie stałych świat kościelnych, jak np. Bożego Narodzenia i Jordanu. Biskupi podkreślili, że zmiany te uzgodnione są ze zwierzchnikami cerkwi w Ukrainie i obowiązują duchowieństwo, siostry zakonne i wiernych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

[ TEMATY ]

pro life

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Jak informował ostatnio "Dziennik Gazeta Prawna" w 2022 roku spadła liczba hospicjów perinatalnych z 16 do 13 oraz liczba pacjentek hospicjów z 459 do 257.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję