Reklama

Polska

Wybitni ekumeniści - doktorami honorowymi Uniwersytetu Opolskiego

Dwóch wybitnych teologów i ekumenistów: prof. dr hab. o. Wacław Hryniewicz oraz o. prof. dr hab. Stanisław Celestyn Napiórkowski otrzymają tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. Uroczystość odbędzie się 30 października w Auli Błękitnej Collegium Maius UO w Opolu przy pl. Kopernika 11.

[ TEMATY ]

ekumenizm

wikipedia.pl

Collegium Maius - Uniwersytet Opolski

Collegium Maius - Uniwersytet Opolski

O. Hryniewicz wykładał na uczelniach w Szwajcarii, Niemczech, Francji, Austrii, Stanach Zjednoczonych, Belgii. W latach 1998-2000 był członkiem zespołu przygotowującego tekst ekumenicznego dokumentu „Charta Oecumenica. Wytyczne dla wzrastającej współpracy pomiędzy Kościołami w Europie”. Należy do wielu towarzystw naukowych w kraju i za granicą. Jest autorem licznych publikacji z zakresu teologii paschalnej, teologii nadziei, uniwersalizmu zbawienia, teologii staroruskiej i zagadnień ekumenicznych.

Stanisław Celestyn Napiórkowski OFMConv – od 1983 jest profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Przez wiele lat był kierownikiem Katedry Mariologii i kuratorem I Katedry Teologii Dogmatycznej oraz współpracownikiem Instytutu Ekumenicznego KUL. Założył Fundację im. Cyryla i Metodego.
W latach 1976-1984 o. Napiórkowski był członkiem Wspólnej Komisji Dialogu Luterańsko-Rzymskokatolickiego na forum światowym oraz członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu i Komisji Dialogu Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce i Polskiej Rady Ekumenicznej. Wykładał na uczelniach w Rosji, Czechach, na Litwie, Łotwie, Słowacji i Ukrainie. Należy do wielu towarzystw naukowych jest autorem licznych publikacji, głównie z dziedziny mariologii, ekumenizmu, metodologii teologii oraz franciszkanizmu.

2014-10-24 16:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielsko-Biała: ekumeniczne i międzyreligijne czytanie Księgi Jozuego

[ TEMATY ]

Biblia

ekumenizm

Bielsko‑Biała

Księga Jozuego

©robcartorres - stock.adobe.com

W Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbył się 30 stycznia Ekumeniczny Maraton Biblijny.

21 lektorów – m.in. biskupi katolicki i luterański, wyznawczyni prawosławia, bielski prezydent, profesor ekumenista, reprezentanci różnych organizacji z terenu Podbeskidzia, a także przewodnicząca bielskiej gminy żydowskiej – odczytali tym razem historię zdobywania ziemi Kanaan przez Izraelitów pod wodzą Jozuego.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: internetowa prezentacja najstarszych dokumentów karmelitańskich

2021-01-18 17:35

[ TEMATY ]

Kraków

archiwum

karmelici

www.karmelici.pl

Zakończyła się konserwacja wybranych 15 najstarszych dokumentów pergaminowych ze zbiorów archiwum klasztoru karmelitów w Krakowie na Piasku.

Z uwagi na trwającą pandemię wyniki prac zakonnicy zdecydowali się przedstawić internetowo.

CZYTAJ DALEJ

Zdrapka Wielkopostna 2021... to musisz o niej wiedzieć!

2021-01-19 10:51

[ TEMATY ]

zdrapka wielkopostna

Mat.prasowy

Jak wygląda Zdrapka Wielkopostna 2021? Jaka jest jej tematyka? To jest tajemnica pilnie strzeżona przez redaktorów, drukarzy i plastyków. Nie ma szans, aby wizerunek zdrapki wypłynął przed czasem.

Premiera Zdrapki zawsze odbywa się na trzy tygodnie przed Środą Popielcową. Tak zwany UNBOXING jest dla nas okazją do świętowania. Po wielu miesiącach przygotowań sprzymierzeńcy akcji odkrywają wizerunek oraz myśl przewodnią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję