Reklama

Miłość nie stoi bezczynnie

Blisko 20 koncertów, wernisaży, spektakli i wykładów, artyści z 12 krajów, m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Gruzji, USA i Ukrainy, połączenie sztuki z sacrum – przez 2 tygodnie będziemy świadkami i uczestnikami Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który już po raz 19. odbędzie się w Łodzi. Festiwalu mającego międzynarodową rangę. O wyjątkowości tego wydarzenia świadczy bogaty program, zaproszeni goście, którzy reprezentują najwyższy poziom w swoich dziedzinach sztuki, oraz publiczność, która od lat licznie zapełnia festiwalowe sale i uczestniczy w zaproponowanych wydarzeniach. W tym roku mottem festiwalu są słowa św. Katarzyny Sieneńskiej: „Miłość nie stoi bezczynnie, lecz zawsze przedsiębierze wielkie rzeczy”. Organizatorem święta sztuki jest Europejskie Centrum Kultury Logos, działające przy łódzkim kościele środowisk twórczych, i dyrektor Teatru Logos ks. Waldemar Sondka.

Festiwal rozpocznie się Mszą św. zaduszkową pod przewodnictwem prowincjała Augustianów – o. Wiesława Dawidowskiego OSA. Podczas festiwalu bp Adam Lepa odprawi Mszę św. w intencji twórców kultury, a Eucharystii na zakończenie będzie przewodniczył bp Marek Marczak. W programie festiwalu znalazły się spektakle z najlepszych polskich scen – Teatru Ateneum z Warszawy czy wrocławskiego Teatru Współczesnego. Na uwagę zasługuje wystawiony przez Polski Teatr Tańca – Balet Poznański „Lament” na motywach poezji Tadeusza Różewicza z jego wspomnieniowego szkicu „Matka odchodzi” czy „Wędrowanie” według Stanisława Wyspiańskiego z muzyką m.in. Marka Grechuty oraz Jana Kantego Pawluśkiewicza, przygotowane przez krakowski Teatr STU. Gospodarz, czyli Teatr Logos, zaprezentuje „Szelmostwa Lisa Witalisa” Jana Brzechwy, przeplatane frazami Ignacego Krasickiego – wspaniale wyreżyserowany i doskonale zagrany spektakl, którym zespół zainaugurował obecny sezon teatralny. Ciekawie także zapowiadają się festiwalowe wernisaże malarstwa Tadeusza Boruty, Stanisława Rodzińskiego czy fotografii francuskiego alpinisty Patricka Gabarrou. Festiwal to także koncerty – w tym roku usłyszymy m.in. Krzysztofa Jakowicza, gruziński chór „Anchiskhati”, Stanisława Karpiela-Bułeckę, hiszpański „Discantus” czy Włodka Pawlika w „Misterium Stabat Mater” – to na finał festiwalu. W programie jest także wykład nt. wpływu chrześcijaństwa na współczesną sztukę.

Reklama

W słowie skierowanym do uczestników festiwalu abp Marek Jędraszewski napisał: „Miłość jako najmocniejszy motyw działania przywołana jest tu po to, by uświadomić nam, jak wspaniałym jest darem od Boga i jak nieocenioną ma dlatego wartość. Trzymając się tropu motta festiwalu, warto przypomnieć słowa papieża Benedykta XVI skierowane niegdyś do twórców kultury: «Nigdy nie oddzielajcie twórczości artystycznej od prawdy i miłości». Nie oddzielajcie – ja również o to proszę”.

Program XIX Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej dostępny jest na stronie: www.fkch.wlodzi.com.

2015-11-04 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolumbijski sąd: prezydent ma usunąć wpis o Matce Bożej

2020-08-11 19:51

[ TEMATY ]

Kolumbia

William Hook / Foter.com / CC BY-SA

Kolumbijscy biskupi z prowincji kościelnej Tunja skrytykowali nałożony na prezydenta Ivana Duque sądowy nakaz usunięcia z Twittera wpisu o Matce Bożej z Chiquinquirá. Zdaniem sądu odwoływanie się do Maryi przez szefa państwa narusza wolność religijną.

Sąd w Cali rozpatrywał skargę przeciwko prezydentowi, jaką wniósł pewien adwokat Víctor David Aucenón Liberato twierdzący, że jego prawa są zagrożone, gdy Duque wzywa opieki Matki Bożej Różańcowej z Chiquinquirá. Powodem był wpis na koncie na Twitterze z 9 lipca, w którym szef państwa przypomniał, że tego dnia przypada 101. rocznica ogłoszenia Matki Bożej z Chiquinquirá patronką Kolumbii i że dając wyraz swej wierze, codziennie modli się do Niej w intencji swego kraju. Pisząc to prezydent – zdaniem prawnika – naruszył zagwarantowaną konstytucyjnie wolność religijną, a także rozdział Kościoła od państwa, gdyż będąc funkcjonariuszem publicznym preferuje jedną wiarę ponad inne.

Biskupi wyrazili zdumienie wyrokiem sądu i przypomnieli, że choć zgodnie z konstytucją państwo jest świeckie, to jednocześnie w swej preambule ustawa zasadnicza przywołuje opieki Boga, a jej zapisy zapewniają wolność religijną. Każdy ma prawo – głosi artykuł 19 – swobodnie wyznawać swą wiarę i ją głosić. Dotyczy to także prezydenta, któremu to prawo przysługuje. Tym samym może on dawać wyraz swej maryjnej pobożności.

Jednocześnie hierarchowie zwrócili uwagę na obecną w kulturze zachodniej tendencję do spychania przekonań religijnych do sfery prywatnej i uważania, że jakikolwiek publiczny wyraz wiary obraża ludzi niewierzących. Wyrok sądu uważają za „bardzo niebezpieczny precedens”, który wzywa wierzących do jeszcze większego, wynikającego z wiary zaangażowania w pracę dla dobra Kolumbii, w której zapanuje sprawiedliwość i pokój.

CZYTAJ DALEJ

MR: już ponad pół miliona bonów turystycznych trafiło do rodzin

2020-08-11 21:11

[ TEMATY ]

turystyka

bon turystyczny

Adobe.Stock.pl

Do polskich rodzin trafiło już 560 tys. bonów turystycznych - poinformował we wtorek resort rozwoju. Jak dodano, wartość przyznanych bonów to 479 mln zł. Od 1 sierpnia bon można aktywować na platformie PUE ZUS.

"Już ponad pół miliona #bonturystyczny jest w rękach polskich rodzin. To blisko pół miliarda złotych!" - napisał we wtorek na Twitterze resort rozwoju.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję