Reklama

Kultura

Dowód na istnienie Boga

Telewizja Polska zrealizowała dokument o dwóch polskich misjonarzach, którzy zostali zamordowani przez komunistycznych terrorystów w Peru. Premierowa emisja filmu odbędzie się 4 grudnia, czyli w przeddzień ich beatyfikacji

Byli młodzi, żyli pogodnie i szczęśliwie, a wiara dodawała im odwagi, by głosić Chrystusa najuboższym mieszkańcom Peru. Zostali zamordowani w 1991 r. strzałem w tył głowy. Zginęli, bo do końca zostali wierni Chrystusowi w głoszeniu chrześcijańskiego orędzia miłości i pokoju. Dlatego też dwaj franciszkanie konwentualni – o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski zostaną beatyfikowani. Dokładnie 5 grudnia 2015 r. będziemy mogli cieszyć się pierwszymi polskimi misjonarzami męczennikami wyniesionymi do chwały ołtarzy.

– Ludzie, których dziś spotkaliśmy na terenie parafii w Pariacoto, mówili, że polscy misjonarze są dowodem na istnienie Boga – podkreśla Krzysztof Tadej, reżyser filmu o męczennikach z Peru.

Przygotowanie do beatyfikacji

Film pt. „Życia nie można zmarnować” jest specjalną produkcją zrealizowaną przez TVP. Dlatego też na przedpremierowy pokaz zaproszono przedstawicieli KEP, ojców franciszkanów konwentualnych, rodziny męczenników oraz dziennikarzy. – Trudno mówić po tak pięknym filmie – podkreślił tuż po projekcji kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. – Ten obraz, sposób pokazania postaci, ich rodzin i całej sytuacji bardzo pięknie przygotowuje nas do beatyfikacji męczenników. Widzimy tu drogę od zabójstwa do tego, co się nazywa męczeństwem.

Reklama

O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski zostali zamordowani w bardzo młodym wieku, mieli niewiele ponad 30 lat. Film pokazuje, w jakich warunkach wzrastali, formowali się, a później posługiwali na misji w Peru. Dokument został zrealizowany przez ekipę TVP w rodzinnych stronach zakonników w Polsce, a także w peruwiańskich Andach, w Limie, Chimbote, w Barrace nad Oceanem Spokojnym oraz w parafii Pariacoto. – Ten film jest bardzo piękny. Dzięki niemu cała Polska będzie mogła poznać mojego brata – powiedziała „Niedzieli” Maria Kozieł, starsza siostra o. Michała Tomaszka. – Najbardziej cieszę się, że polscy franciszkanie nie wystraszyli się. Nadal wyjeżdżają pracować w Peru i kontynuują misję mojego brata – dodała.

Kult męczenników

Pamięć o polskich misjonarzach jest nadal żywa pośród Peruwiańczyków. Choć parafia w Pariacoto obejmuje teren wielkości jednej diecezji w Polsce, to jednak ludzie jechali wiele godzin konno, aby uczestniczyć w rocznicowych uroczystościach upamiętniających śmierć Polaków.

Krzysztof Tadej brał udział w 24. rocznicy ich śmierci. Reżyser opowiada zarówno o wielkim kulcie zamordowanych franciszkanów, jak i o spuściźnie duszpasterskiej, którą pozostawili po sobie w tym trudno dostępnym miejscu. – Pamiętam cykl dokumentów o wielkich Polakach, gdy 25 lat temu przyszedłem do pracy w TVP. Zwiastuny tych filmów kończyły się słowami: „TVP, mądry wybór, zobacz więcej”. Mam nadzieję, że ten film pozwoli Polakom zobaczyć więcej prawdy o swoich życiowych wyborach. Pozwoli także inaczej spojrzeć na ponad 2 tys. polskich misjonarzy posługujących w 98 krajach świata oraz na wspaniały zakon Franciszkanów Konwentualnych – podkreśla Krzysztof Tadej.

Reklama

Reżyserowi dokumentu udała się bardzo trudna sztuka. Choć film opowiada o męczeńskiej śmierci franciszkanów, to jednak cała jego wymowa jest bardzo optymistyczna. Kończy się bowiem współczesnymi obrazami z codziennej pracy duszpasterskiej polskich zakonników w Pariacoto. Jeden z nich mówi, że wstąpił do franciszkanów, aby wyjechać do Peru, bo poruszyła go historia z 1991 r. – Krew męczenników posiewem wyznawców w Peru i pewnie także w Polsce – te słowa kard. Nycza są najlepszym komentarzem do całego filmu.

* * *

Jacek Raczek, siostrzeniec o. Michała Tomaszka

Pamiętam o. Michała Tomaszka jako uśmiechniętego, ciepłego wujka, z którym świetnie się bawiłem, śpiewałem piosenki, a jak wyjechał, uwielbiałem pisać do niego listy i czekać, aż przyjedzie listonosz z odpowiedzią. Jego śmierć była dla mnie traumatycznym przeżyciem. Został zamordowany dokładnie w moje 11. urodziny. Choć była to dla nas wielka strata, to jednak od razu wiedzieliśmy, że mamy w rodzinie świętego. Przez te 24 lata modliliśmy się o beatyfikację i cieszyliśmy się z każdej informacji o tym, że kult franciszkanów się rozwija. Pomagałem też przy realizacji tego filmu w naszych rodzinnych stronach i gdy go teraz oglądam, łza się w oku kręci.

2015-11-09 12:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: o męczennikach z Pariacoto na YouTube

2020-05-10 17:59

[ TEMATY ]

męczennicy

Archiwum Sióstr Franciszkanek MI

W tym roku mija 5 lat od beatyfikacji o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, franciszkańskich męczenników z Pariacoto. Od niedawna zainteresowani mogą zdobywać wiedzę na ich temat na specjalnym kanale YouTube zatytułowanym „MichaliZbigniew”.

Zamieszczane są na nim archiwalne i bieżące filmy z materiałami związanymi z męczennikami - obrazy z instalacji relikwii I stopnia w różnych parafiach Polski i świata, pieśni, świadectwa czy też materiały związane z ich beatyfikacją. Nowością jest cykl zatytułowany „Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto”.

- Założeniem cyklu jest promowanie kultu błogosławionych męczenników, ukazywanie jak ten kult się rozwija, zamieszczanie świadectw czcicieli błogosławionych, utrzymywanie kontaktu z czcicielami oraz zamieszczanie na bieżąco informacji z tego, co się dzieje w związku z kultem błogosławionych - informuje Anna Dąbrowska z Biura Promocji Kultu Męczenników Franciszkańskich z Pariacoto.

Do tej pory na YouTube opublikowano 6 odcinków, które ukazują się z częstotliwością średnio 1-2 odcinki na tydzień. W programach będzie można zobaczyć także gości, którzy osobiście znali błogosławionych, autorów książek im poświęconych czy też osoby, które chciałyby się podzielić swoim świadectwem. Dzięki franciszkanom pracującym na Słowacji, cykl jest tłumaczony również na język słowacki.

Pomysłodawcy zachęcają wszystkich współpracy i współtworzenia kolejnych odcinków cyklu poprzez pisanie uwag, podpowiedzi czy pytań do misjonarzy. Można je przesyłać na adres e-mail: meczennicy@franciszkanie.pl.

- Błogosławieni Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, męczennicy z Pariacoto, są „nadziei widocznym znakiem”. Niech ta nadzieja towarzyszy wszystkim w każdym dniu codzienności. Zapraszamy do oglądania i współtworzenia cyklu filmów poświęconemu ich dziełu - namawia Dąbrowska.

Franciszkańscy misjonarze, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, w 1989 r. zaczęli swoją pracę misyjną w Pariacoto w Peru. Zginęli z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku 9 sierpnia 1991 r. Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani. W liturgii Kościoła wspominani są 7 czerwca. Szczegółowe informacje dotyczące ich życia i kultu można znaleźć na stronie www.meczennicy.franciszkanie.pl.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od papieża

2020-05-24 21:49

[ TEMATY ]

telefon

Free-Photos/pixabay.com

W Meksyku szerokim echem odbiła się niecodzienna sytuacja podczas Mszy św., kiedy odprawiający ją kapłan nagle przerwał czytanie Ewangelii, aby odebrał telefon. Okazało się, że dzwonił Franciszek – poinformował 20 maja hiszpański magazyn katolicki „Vida Nueva”. Na filmiku wideo, który umieściła na Facebooku parafia z Jalostotitlán w zachodniomeksykańskim stanie Jalisco, widać, jak ks. Miguel Dominguez czyta przy pulpicie tekst Ewangelii, gdy nagle zadzwoniła jego komórka; celebrans natychmiast przerwał czytanie, przeprosił wiernych i wyszedł do zakrystii, skąd po chwili przez głośnik przekazał swoją rozmowę z papieżem „na żywo” uczestnikom liturgii.

Następnie kapłan stanął ponownie przy pulpicie, poprosił wiernych o oklaski dla Ojca Świętego i powrócił do czytania Ewangelii. Do chwili ukazania się wiadomości o zdarzeniu na portalu nagranie wideo miało ponad 90 000 wejść. Według mediów ksiądz jest przyjacielem obecnego papieża.

Zaraz też w sieci pojawiły się pytania, czy można przerwać liturgię, aby odebrać telefon, nawet wtedy, gdy dzwoni sam papież. Liturgista z Miasta Meksyku ks. José Alberto Medel Ortego powiedział w rozmowie z „Vida Nueva”, że wprawdzie kapłan nie złamał zasady, jednak przerwanie liturgii jest – jego zdaniem – „poważnym naruszeniem modlitwy”.

Liturgista wyraził ubolewanie, że wielu ludzi uważa, iż liturgia jest stosowną realizacją serii obrzędów, które są ściśle określone w tzw. rubrykach czy normach liturgicznych i że dana osoba okazuje jej szacunek, gdy przestrzega tych ustaleń. „Jeśli trzymamy się tych norm rybrycyzmu czy rytualizmu, to nie ma tam żadnych przepisów, które zabraniałyby przerwania Eucharystii z jakiegokolwiek powodu lub choćby tylko wspominałyby o takiej możliwości” – stwierdził meksykański liturgista. Wyjaśnił, że w tym sensie ksiądz z Jalostotitlán nie naruszył żadnej normy, zrobił jedynie przerwę w czytaniu Ewangelii i na tym się skończyło.

Jednakże dla prezbitera, jeśli nawet brakuje mu świadomości tego, czym jest liturgia, istnieje przede wszystkim modlitwa i liturgia jest modlitwą opartą na obrzędzie, który jest środkiem, podporządkowanym swemu znaczeniu, swej racji i swej istocie, a jest nią modlitwa. „I w tym znaczeniu popełniono tu zło, ponieważ jest oczywisty brak szacunku dla modlitwy” – podkreślił rozmówca magazynu.

Wyjaśnił, że w modlitwie eucharystycznej, zwłaszcza w Ewangelii, głosi się to, co Bóg „rzeczywiście i naprawdę mówi” w danej chwili. Znaki towarzyszące temu przepowiadaniu uświadamiają nam to: stanie (nie siedzenie), śpiew Alleluja, aby uwielbić zmartwychwstałego Chrystusa, który przemawia, kapłan lub diakon, który pozdrawia zgromadzony lud Boży, aby wezwać go do uważnego słuchania, bo to sam Chrystus mówi; czasami nawet towarzyszą temu zapalone świece i okadzanie. Księga, z której czyta się Ewangelię, jest zwykle bogato zdobiona, bo wszystkie te znaki mówią, że to Jezus przemawia. Dlatego w rubrykach mszalnych nazywa się tę część liturgii „Słowem Bożym” – przypomniał ks. Medel Ortega, dodając, że „głoszenie Ewangelii zawsze jest uroczyste”.

Stwierdził, że kapłan, odbierając telefon w czasie Mszy, okazał brak szacunku dla liturgii, ulegając próżności, „mile połechtany tym, że jego przyjaciel papież zadzwonił do niego w tej chwili”.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: wierni mogą powrócić do sanktuarium w Fatimie

2020-05-25 20:08

[ TEMATY ]

Fatima

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Od wtorku do sanktuarium w Fatimie mogą powrócić wierni, poinformował w poniedziałek rektorat tego portugalskiego miejsca kultu. Było ono zamknięte dla pielgrzymów od 14 marca z powodu epidemii koronawirusa.

Według władz sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w pierwszej kolejności przywrócony zostanie wstęp dla pielgrzymów do części muzealnych. Z kolei w sobotę wznowione zostaną w Fatimie Msze święte z udziałem wiernych. W najbliższych tygodniach większość nabożeństw będzie organizowanych na głównym placu sanktuarium, bądź wewnątrz bazyliki Trójcy Przenajświętszej, która jest największą świątynią Portugalii.

Warunkiem uczestnictwa w nabożeństwach w Fatimie będzie noszenie maseczki ochronnej. Będzie można ją zdjąć tylko w momencie przystępowania do Komunii Świętej. Przyjęcie jej możliwe będzie po położeniu przez kapłana hostii na dłoń osoby przystępującej do Eucharystii.

13 maja odbyły się pierwsze w historii sanktuarium w Fatimie obchody rocznicy objawień z 1917 r. bez udziału pielgrzymów. Wprawdzie rząd Portugalii dopuścił organizację tego wydarzenia, ale władze rektoratu nie zdecydowały się na masowy udział wiernych, tłumacząc, że nie posiadają możliwości spełnienia wymogów sanitarno-epidemiologicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję